Dwór (Ostoja): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „{{Dwór infobox |dwór_nazwa = Dwór w Ostoi |dwór_grafika = Dwór Ostoja.jpeg |grafika_opis = |nazwa_niemiecka = |lokalizacja ...”)
 
m (zamienił w treści „|dwór_nazwa = ” na „|dwór_nazwa = ”)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Dwór infobox
 
{{Dwór infobox
|dwór_nazwa             = Dwór w Ostoi
+
|dwór_nazwa         = Dwór w Ostoi
 
|dwór_grafika      = Dwór Ostoja.jpeg
 
|dwór_grafika      = Dwór Ostoja.jpeg
 
|grafika_opis        =  
 
|grafika_opis        =  

Wersja z 11:57, 25 wrz 2013

Dwór w Ostoi
Dwór w Ostoi
Lokalizacja 72-005 Ostoja
Projektant nieznany
Data budowy 1825 r., przeb. l.60. XIX w.


Geolokalizacja: 53.40636,14.469674


OSTOJA – niem. Schadeleben (gmina Kołbaskowo)

Wieś

Historia miejscowości jest związana z historią Gumieńców – dawnej wsi, a obecnie jednej z największych dzielnic Szczecina. W XIII wieku Gumieńce zostały przekazane miastu Szczecinowi, co potwierdza dokument wystawiony w 1293 roku przez księcia Bogusława IV. Do Gumieńców mieli także częściowe prawo: biskup kamieński, kościół św. Jakuba w Szczecinie, Fundacja św. Ottona, joannici oraz klasztor w Pudagli, jednak większość obszaru należała do miasta. Mieli tu wieczyste dzierżawy patrycjusze szczecińscy. W XVI wieku folwark Ostoja należał m.in. do rodzin Loitzów i Glindenów, ale stopniowo był od nich wykupywany przez miasto Szczecin. W XVIII wieku miasto posiadało w Gumieńcach folwark miejski, na którym osadzono kolonistów, przede wszystkim rzemieślników. Oprócz folwarku miejskiego, większe dzierżawy z lat dawniejszych utworzyły w 1810 roku majątek ziemski, który został wydzielony z terenu wsi. W 1808 roku część majątku Gumieńce nabył bakijczyk Bettec. W 1825 roku założono folwark dzierżawny, którego pierwszym dzierżawcą był Carl Wilhelm Schultz. Po śmierci Schulza majątek przejęły jego dzieci. W 1863 roku Johannis Schultz wydzierżawił majątek Heinrichowi Wellmannowi – właścicielowi cukrowni w Drzetowie. W 1884 roku brat Johannesa, Wilhelm Schulz, sprzedał majątek o powierzchni 273,84 ha Ferdinandowi Borchertowi. W latach 1929 – 1945 właścicielką majątku była Margarete Steffen z domu Borchert. Po II wojnie światowej majątek przejął skarb państwa, od 1949 roku funkcjonował tu PGR, od 1955 roku – Wyższa Szkoła Rolnicza w Szczecinie.

Dwór

We wsi znajduje się parterowy, klasycystyczny dworek zbudowany w 1825 roku, powiększony w latach 60. XIX wieku o piętrowe skrzydło, które stylem nawiązuje do angielskiego neogotyku. W latach 1993 – 2005 gospodarstwo dzierżawiła prywatna firma. W latach 1996 – 1997 przeprowadzono częściowy remont dworu. Obecnie właścicielem jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. W sąsiedztwie dworku znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski powiększony na przełomie XIX i XX wieku z zadbanym (prace pielęgnacyjne w 2002 roku), bogatym drzewostanem złożonym m.in. z jodły kaukaskiej, daglezji zielonej, świerka pospolitego, modrzewia, mahoniu, olszy czarnej i wierzby białej. Obiekt dostępny z zewnątrz.


Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


IES64.png
Autor opracowania: Maciej Burdzy