Dwór (Przyjezierze)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:58, 25 wrz 2013 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „|dwór_nazwa = ” na „|dwór_nazwa = ”)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Przyjezierzu
Dwór w Przyjezierzu
Lokalizacja 74-503 Przyjezierze
Projektant nieznany
Data budowy XVIII w., przeb. XIX w.


Geolokalizacja: 52.871668,14.385553


PRZYJEZIERZE – niem. Butterfelde (gmina Moryń)

Wieś

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1399 roku. Od początku istnienia wieś była związana z zamkiem w Moryniu, z uwagi na znajdującą się w tej miejscowości przeprawę promową. W XIV wieku wieś należała do Nicolausa von Sacka z Rosnowa. Natomiast od 1436 roku należała do rodziny von Blocków. Od 1487 roku majątek ponownie należał do rodu von Sacków. W 1738 roku wieś stała się siedzibą domeny królewskiej. Nie ma jednak żadnych informacji na temat późniejszych właścicieli lub dzierżawców majątku. W 1928 roku wieś liczyła 288 mieszkańców, a 163 z nich było związanych z folwarkiem.

Dwór

We wsi znajduje się barokowo-klasycystyczny dwór z XVIII wieku o powierzchni 600 m2, który został przebudowany w XIX wieku. Jest to budynek parterowy z wysuniętym ryzalitem zwieńczonym tympanonem, z dobudowanym krótkim skrzydłem bocznym, kryty dachem mansardowym. Obecnie obiekt jest w stanie postępującej ruiny. W sąsiedztwie znajdują się ruiny zabudowań folwarcznych oraz zaniedbany park dworski o powierzchni 3 ha z aleją kasztanową. Obiekt dostępny z zewnątrz.


Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


IES64.png
Autor opracowania: Maciej Burdzy