Dwór (Przyjezierze)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 1043 z dnia 22 października 1957[1]
Dwór w Przyjezierzu
Dwór w Przyjezierzu
Lokalizacja 74-503 Przyjezierze
Projektant nieznany
Data budowy XVIII w., przeb. XIX w.

Geolokalizacja: 52.871668,14.385553

Dwór w Przyjezierzu (niem. Butterfelde, gmina Moryń)

Wieś

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1399 roku. Od początku istnienia wieś była związana z zamkiem w Moryniu, z uwagi na znajdującą się w tej miejscowości przeprawę promową.

W XIV wieku wieś należała do Nicolausa von Sacka z Rosnowa. Natomiast od 1436 roku należała do rodziny von Blocków. Od 1487 roku majątek ponownie należał do rodu von Sacków. W 1738 roku wieś stała się siedzibą domeny królewskiej. Nie ma jednak żadnych informacji na temat późniejszych właścicieli lub dzierżawców majątku. W 1928 roku wieś liczyła 288 mieszkańców, a 163 z nich było związanych z folwarkiem.

Dwór

We wsi znajduje się barokowo-klasycystyczny dwór z XVIII wieku o powierzchni 600 m2, który został przebudowany w XIX wieku. Jest to budynek parterowy z wysuniętym ryzalitem zwieńczonym tympanonem, z dobudowanym krótkim skrzydłem bocznym, kryty dachem mansardowym. Obecnie obiekt jest w stanie postępującej ruiny.

W sąsiedztwie znajdują się ruiny zabudowań folwarcznych oraz zaniedbany park dworski o powierzchni 3 ha z aleją kasztanową.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy