Dyskusja:Nowy cmentarz wojskowy przy ul. Kopernika

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 15:54, 19 kwi 2013 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „ "” na „ „”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teren przyszłego cmentarza Neuer Militär Kirchhof w 1858 roku

"Obecność licznego garnizonu na terenie szczecińskiej twierdzy i likwidacja dotychczasowego cmentarza na Górnym Wiku przyczyniła się do utworzenia nowej wojskowej nekropolii. Otworzono ją 25 marca 1846r. na terenie sąsiadującym z Fortem Prusy, naprzeciw funkcjonującego nadal Alter Militärfriedhof /Garnison-Kirchhof/. W tym samym roku przeniesiono tu ekshumowanych zmarłych ze wspomnianego cmentarza na Górnym Wiku. Nowy cmentarz (Neuer Militär Kirchof) pierwotnie posiadał wymiary ok. 180m. długości i 60m. szerokości i sięgał do obecnego Placu Zwycięstwa od strony ul. Krzywoustego."
Jeżeli ich przeniesiono w 1846, to dlaczego w 1858 nie jest to oznaczone?


IES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk


Pomniejszenie cmentarza

"Najpierw w wyniku wytyczenia i zabudowy ul. Kopernika, ul. Sambora i ul. Potulickiej, zaczęto likwidację południowej części cmentarza. Od strony ul. Potulickiej, na pocmentarnym terenie, wzniesiono budynki wojskowe".

Też się spotkałem z takimi komentarzami, ale wydaje mi się to nieprawdziwe, ponieważ:

  • ulica Potulicka na pewnym odcinku przebiegała już w momencie powstania Nowego Miasta jako Neue Wall Straße (potem ją tylko przedłużyli w stronę Bramy Portowej)
  • podczas powstawania Nowego Miasta bezpośrednio przed obecnym fragmentem ulicy Potulickiej (Neue Wall Straße) były obwarowania miejskie, fortyfikacje (połowa XIX wieku - „otaczały” Nowe Miasto)
  • plan/projekt z 1876 wyraźnie ukazuje zasięg cmentarza oraz istniejące jeszcze obwarowania. Tutaj więcej + mapka:

http://sedina.pl/wordpress/index.php/2012/07/07/szczecinskie-przemiany-linsingenstrasepotulicka/ (jak widać nekropolia „nie sięga” do obecnej Potulickiej, a przecież cały obszar nie został jeszcze zagospodarowany)

Wydaje mi się zatem, że ten niecodzienny układ linii cmentarza wynika z faktu, że nekropolia powstała przed samymi obwarowaniami Nowego Miasta, które - jak widać na mapie - przebiegały właśnie w ten sposób. Po likwidacji umocnień i przedłużeniu Potulickiej wybudowano po prostu obiekty wojskowe (kwatermistrzostwo), gdyż powstał wolny obszar między cmentarzem a wspomnianą ulicą (końcówka lat 80 XIX wieku, ew. sam początek lat 90 XIX wieku). Niemożliwe jest jednak, aby w tym miejscu znajdował się wcześniej cmentarz, gdyż musiałby „przenikać” przez umocnienia miasta (na dodatek widać to dokładnie na planie z 1876 roku).

Warto też zwrócić uwagę, iż lata powstania cmentarza oraz decyzji o budowie Nowego Miasta są dokładnie takie same (1845-1846), co potwierdza tezę, iż cmentarz nie mógł wcześniej przebiegać w miejscu obecnych obiektów wojskowych.

Zasięg fortyfikacji w 1889: http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Plik:Stary_i_nowy_cmentarz_wojskowy_na_mapie_Szczecina_z_1889r..jpg Szczecin w 1862 roku: http://sedina.pl/wordpress/wp-content/uploads/2012/07/Szczecin-1862.jpeg


IES64.png
Autor opracowania: Jan Skolimowski
Skwer Akermana jest zachowanym fragmentem byłego cmentarza Neuer Militair Kirchhof, który położony był na stokach glacis pomiędzy Bastionem 7 Nowego Miasta i Słoniczołem osłaniającym Rawelin 6-7. Nowy cmentarz wojskowy założono w II poł. XIX wieku, powiększając obszar Alter Militair Kirchhof, który założono w 1846 r. dla potrzeb wojsk stacjonujących w Szczecinie. Teren nowego cmentarza, rozciągał się od połowy współczesnego kwartału zajętego przez Kościół Garnizonowy p.w. Św. Wojciecha, obejmując w całości współczesny kwartał aż do ul. Księcia Sambora, dawna Johannis Straße. Od strony przedpola teren nowego cmentarza wojskowego graniczył z drogą prowadzącą spod Bramy Portowej w stronę Fortu Prusy, którą zachowano podczas rozmierzania nowej dzielnicy śródmiejskiej po zniesieniu twierdzy Szczecin w II poł XIX wieku, nadając nazwę Kurfürsten Straße - współczesna ul. Kopernika. W nową siatkę ulic rozciągających się na terenach pofortecznych wkomponowano także oba cmentarze w formie zielonych założeń miejskich: Neuer Militair Kirchhof przekształcając w zielony skwer obecnie noszący nazwę Friedricha Ackermanna, a Alter Militair Kirchhof zamieniając w założenie parkowe współcześnie noszące miano Gen. Władysława Andersa. [1]

Przypisy

  1. Treść hasła w całości pochodzi z rozprawy doktorskiej Izabeli Kozłowskiej, Szczecińskie fortyfikacje nowożytne, rola fortyfikacji nowożytnych w kształtowaniu układu przestrzennego miasta Szczecina oraz wpływ analizy historycznej na współczesne działania projektowe i zakres ochrony konserwatorskiej. Rozprawa doktorska. Szczecin 2007, s. 89;
    praca opublikowana na stronie Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej Szczecińskie fortyfikacje nowożytne...IES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk