Eugeniusz Buczak: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Nie pokazano 14 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 +
__NOTOC__
 
{{Osoba infobox
 
{{Osoba infobox
 
|osoba=Eugeniusz Buczak
 
|osoba=Eugeniusz Buczak
Linia 8: Linia 9:
 
|smierc_data=[[29 grudnia]][[2000]]
 
|smierc_data=[[29 grudnia]][[2000]]
 
|smierc_miejsce=[[Koszalin]]
 
|smierc_miejsce=[[Koszalin]]
|miejsce_spoczynku= cmentarz w Koszalinie
+
|miejsce_spoczynku= [[Cmentarz komunalny (Koszalin)|Cmentarz komunalny]] w Koszalinie kwatera AZ-1, rząd 3, grób 1
|lokalizacja_grobu= Aleja Zasłużonych, rząd 2 grób 1
+
|lokalizacja_grobu= http://cmentarz.koszalin.mpcms.pl/icormain/chapter_20061.asp?smode=1&fnazwisko=Buczak&fimie=Eugeniusz&fdatazgonu=2000
 +
|lata_dzialalnosci =
 
|tytuly=
 
|tytuly=
 
|narodowosc=polska
 
|narodowosc=polska
 
|pseudonim=
 
|pseudonim=
|lokalizacja_grobu=
+
}}'''Eugeniusz Buczak''' (1929-2000) - koszaliński dziennikarz, pisarz, działacz społeczny. Autor wielu książek, artykułów na temat historii [[Koszalin|Koszalina]] i regionu, współtwórca i sekretarz zarządu [[Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina|Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina]].
}}
 
 
 
'''Eugeniusz Buczak''' ([[13.X.]][[1929]]- [[29.XII.]][[2000]]) - koszaliński dziennikarz, pisarz, działacz społeczny. Autor wielu książek, artykułów o tematyce historii [[Koszalin|Koszalina]] i regionu, współtwórca i sekretarz zarządu [[Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina]].
 
 
 
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
 +
Urodził się [[13 października]] [[1929]] roku w Krakowie, studiował w Warszawie polonistykę. Po studiach w 1955 roku otrzymał nakaz pracy w  Koszalinie. Eugeniusz Buczak został zatrudniony na stanowisku redaktora "Głosu Pracy", zajmując się tematami dnia codziennego. Przez wiele lat był szefem koszalińskiego oddziału Polskiej Agencji Prasowej.
 +
Był znanym działaczem społecznym, współorganizował [[Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne]], współredagował [[Zapiski Koszalińskie (czasopismo)|"Zapiski Koszalińskie"]], [[Rocznik Koszaliński (czasopismo)|"Rocznik Koszaliński"]], [[Koszalińskie Studia i Materiały (czasopismo)|"Koszalińskie Studia i Materiały"]]. Był redaktorem naczelnym miesięcznika [[Koszalin (czasopismo)|"Koszalin"]] wydawanego przez [[Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina]]. Aktywnie tworzył ten magazyn aż do czasu choroby i śmierci.
  
Urodził się w Krakowie, studiował w Warszawie polonistykę i po studiach otrzymał nakaz pracy w [[1955]] do Koszalina. Eugeniusz Buczak pracował jako redaktor "Głosu Pracy", zajmując się tematami dnia codziennego. Przez wiele lat był szefem koszalińskiego oddziału Polskiej Agencji Prasowej.
+
Był autorem wielu publikacji związanych z Koszalinem i regionem m.in. "Koszalin współczesny". Szczególnie interesowała go tematyka Wikingów i Jomswikingów na terenie Pomorza, poświęcił temu wiele artykułów oraz wierszy.<ref>[http://www.przyjaciele.koszalin.pl/pl/o-nas/bractwo-literackie/3-bractwo-literackie.html Buczak, Maria. O poezji, wierszach, poetach Krajowego Bractwa Literackiego i Istocie Człowieka? Rozm. Józef Sprutta]. W: Koszaliński Portal Historyczny [online]. [Przeglądany 21 czerwca 2013].</ref>
Był znanym działaczem społecznym, współorganizował [[Koszalińskie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne]], współredagował [["Zapiski Koszalińskie"]], [["Rocznik Koszaliński"]], [["Koszalińskie studia i materiały"]]. Był redaktorem naczelnym [[miesięcznika "Koszalin"]] wydawanego przez [[Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina]]. Aktywnie tworzył ten magazyn aż do czasu choroby i śmierci.
 
 
 
Był autorem wielu publikacji związanych z Koszalinem i regionem takich jak książka [["Koszalin Współczesny"]]. Szczególnie interesowała go tematyka Wikingów i [[Jomswikingów]] na terenie Pomorza, poświęcił temu wiele artykułów oraz wierszy.<ref>[http://www.przyjaciele.koszalin.pl/pl/o-nas/bractwo-literackie/3-bractwo-literackie.html http://www.przyjaciele.koszalin.pl]</ref>
 
 
 
Był inicjatorem powstania [[Krajowego Bractwa Literackiego]] w Koszalinie, oraz szeregu innych inicjatyw takich jak wydanie pierwszego tomu [["Monografii Koszalina"]].
 
 
 
Pochowany został na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie w Alei Zasłużonych.
 
  
 +
Był inicjatorem powstania [[Krajowe Bractwo Literackie (Koszalin)|Krajowego Bractwa Literackiego]] w Koszalinie, oraz pomysłodawcą  szeregu innych inicjatyw, np. wydania pierwszego tomu "Monografii Koszalina".
  
 +
Zmarł [[29 grudnia]] [[2000]] roku. Pochowany został na [[Cmentarz komunalny (Koszalin)|cmentarzu komunalnym]] w Koszalinie w Alei Zasłużonych.
 
==Przypisy==
 
==Przypisy==
 
<references/>
 
<references/>
 
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
*Maria Hudymowa Ocalić od zapomnienia. wyd. Towarzystwo Przyjaciół Pamiętnikarstwa, Koszalin 2002. ISBN 87317-38-1
+
* Hudymowa, Maria. Ocalić od zapomnienia. Koszalin: Towarzystwo Przyjaciół Pamiętnikarstwa, 2002. ISBN 87317-38-1.
 
+
==Linki zewnętrzne==
{{Autor|[[Użytkownik:Tomasz Wojciechowski|Tomasz Wojciechowski]]}}
+
* [http://www.biblioteka.koszalin.pl:443/F/JT68FUBY3XMS5NKDU2GMDUVIA3AME7EKMBPGI918DBPC2A6K8B-26286?func=find-b&request=Eugeniusz+Buczak&find_code=WRD&adjacent=Y&local_base=KBP02&x=0&y=0&filter_code_1=WLN&filter_request_1=&filter_code_2=WYR&filter_request_2=&filter_code_3=WYR&filter_request_3=&filter_code_4=WMA&filter_request_4=&filter_code_5=WSL&filter_request_5= Eugeniusz Buczak w bazie Regionalia Koszalińskiej Biblioteki Publicznej]
 +
* [http://212.14.41.4/F/X4TP2I6LKYPM1ACQ7GLXYUPVHL8EL25DV5P6QV49LCC1L9CCV4-28037?func=find-b&request=Eugeniusz+Buczak&find_code=WRD&adjacent=Y&local_base=&x=0&y=0&filter_code_1=WLN&filter_request_1=&filter_code_2=WYR&filter_request_2=&filter_code_3=WYR&filter_request_3=&filter_code_4=WFM&filter_request_4=&filter_code_5=WSL&filter_request_5= Eugeniusz Buczak w Bibliografii Pomorza Zachodniego]
 +
{{AutorP|[[Użytkownik:Tomasz Wojciechowski|Tomasz Wojciechowski]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Koszalin]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Dziennikarze]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Kultura]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica FBa]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 +
{{DEFAULTSORT:Buczak, Eugeniusz}}

Wersja z 15:40, 20 lut 2019

Eugeniusz Buczak
dziennikarz, historyk
brak zdjecia
Data urodzenia 13 października 1929
Miejsce urodzenia Kraków
Data śmierci 29 grudnia2000
Miejsce śmierci Koszalin
Miejsce spoczynku Cmentarz komunalny w Koszalinie kwatera AZ-1, rząd 3, grób 1
Lokalizacja grobu zobacz na mapie
Narodowość polska

Eugeniusz Buczak (1929-2000) - koszaliński dziennikarz, pisarz, działacz społeczny. Autor wielu książek, artykułów na temat historii Koszalina i regionu, współtwórca i sekretarz zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina.

Życiorys

Urodził się 13 października 1929 roku w Krakowie, studiował w Warszawie polonistykę. Po studiach w 1955 roku otrzymał nakaz pracy w Koszalinie. Eugeniusz Buczak został zatrudniony na stanowisku redaktora "Głosu Pracy", zajmując się tematami dnia codziennego. Przez wiele lat był szefem koszalińskiego oddziału Polskiej Agencji Prasowej. Był znanym działaczem społecznym, współorganizował Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, współredagował "Zapiski Koszalińskie", "Rocznik Koszaliński", "Koszalińskie Studia i Materiały". Był redaktorem naczelnym miesięcznika "Koszalin" wydawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina. Aktywnie tworzył ten magazyn aż do czasu choroby i śmierci.

Był autorem wielu publikacji związanych z Koszalinem i regionem m.in. "Koszalin współczesny". Szczególnie interesowała go tematyka Wikingów i Jomswikingów na terenie Pomorza, poświęcił temu wiele artykułów oraz wierszy.[1]

Był inicjatorem powstania Krajowego Bractwa Literackiego w Koszalinie, oraz pomysłodawcą szeregu innych inicjatyw, np. wydania pierwszego tomu "Monografii Koszalina".

Zmarł 29 grudnia 2000 roku. Pochowany został na cmentarzu komunalnym w Koszalinie w Alei Zasłużonych.

Przypisy

  1. Buczak, Maria. O poezji, wierszach, poetach Krajowego Bractwa Literackiego i Istocie Człowieka? Rozm. Józef Sprutta. W: Koszaliński Portal Historyczny [online]. [Przeglądany 21 czerwca 2013].

Bibliografia

  • Hudymowa, Maria. Ocalić od zapomnienia. Koszalin: Towarzystwo Przyjaciół Pamiętnikarstwa, 2002. ISBN 87317-38-1.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski