Eugeniusz Kus

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eugeniusz Kus
dyrygent, pedagog
brak zdjecia
Lata działalności {{{lata_dzialalnosci}}}
Narodowość polska


Eugeniusz Kus (ur. 1940) – dyrygent, pedagog, organizator życia muzycznego Szczecina i Pomorza Zachodniego

STRONA W BUDOWIE

Życiorys

Egeniusz Kus urodził się 26 stycznia 1940 roku w Gnieźnie. Studiował na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejetności dyrygenckie doskonalił podczas stypendiów w Austrii (Wiedeń) i w Holandii (Haga, Rotterdam). Od 1969 do 2005 roku kierownik artystyczny Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 dyrektor artystyczny i dyrygent profesjonalnego Zespołu Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova. Z zespołami tymi brał udział w wielu festiwalach, koncertował prawie we wszystkich krajach Europy, a także w USA, Chinach i Brazylii.W swoim dorobku ( z wymienionymi zespołami a także jako dyrygent gościnny) posiada wykonania wielu znaczących dzieł muzyki wokalno – instrumentalnej ( oratoria, msze, kantaty itp.) od utworów okresu baroku (J.S.Bach, A.Vivaldi, G.F.Haendel )aż do muzyki kompozytorów współczesnych.

Jest często zapraszany do udziału w jury międzynarodowych konkursów chóralnych, śpiewu solowego i kompozytorskich we Włoszech, Grecji, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, w Polsce, na Węgrzech, w Chinach i w Hong-Kongu.
Pełniąc w latach 1974 - 2007 funkcję dyrektora Zamku Książąt Pomorskich, największego centrum kultury w Szczecinie, był inicjatorem i organizatorem wielu festiwali, warsztatów i koncertów jak Międzynarodowy Festiwal Chóralny, Bałtyckie Pomosty, Euro – SZPAK, Polsko-Niemiecka Orkiestra Młodzieżowa, Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Symfoniczne, Szlakiem historii i muzyki, Koncerty Południowe i Jesienny Salon Muzyczny w Zamku i innych.

Jest dyrektorem artystycznym znaczących festiwali muzycznych w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu i Szczecinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie. W latach 2004-2010 był profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Obecnie jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Chóralnej Akademii Sztuki w Szczecinie

Odznaczenia

Zasluzony Dzialacz.jpg
  • 1973 – Zasłużony Działacz Kultury
  • 1984 – Złota Odznaka Honorowa z Laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
  • 1999 – Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi RFN
  • 2002 – Złota Odznaka Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków
  • 2004 – odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
  • 2004 – złota odznaka „Gryf Zachodniopomorski”
  • 2004 – Krzyż Kawalerski OOP
  • 2005 – srebrny medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”


Źródła

Bibliografia

  • Kazimierz Nowicki, Trzydzieści lat w Zamku Ksiąząt Pomorskich. Jubileusz prof. Eugeniusza Kusa, w: Kronika Szczecina 2004 (pod red. Kazimierza Kozłowskiego), Wydawnictwo „Dokument”, Szczecin 2005