Euphrosyne Auen: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 17 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 5: Linia 5:
 
|grafika_opis=  
 
|grafika_opis=  
 
|funkcja= poetka
 
|funkcja= poetka
|urodziny_data= 3 październik 1677
+
|urodziny_data= [[3 października]] [[1677]]
|urodziny_miejsce= Kołobrzeg
+
|urodziny_miejsce= [[Kołobrzeg]]
|smierc_data= 15 czerwca 1715
+
|smierc_data= [[15 czerwca]] [[1715]]
|smierc_miejsce= Kołobrzeg
+
|smierc_miejsce= [[Kołobrzeg]]
 
|miejsce_spoczynku=
 
|miejsce_spoczynku=
 
|lokalizacja_grobu=
 
|lokalizacja_grobu=
Linia 18: Linia 18:
 
}}
 
}}
  
'''Euphrosyne Auen lub Aue (1677-1715)'''- poetka
+
'''Euphrosyne Auen''' (Aue) '''(1677-1715)''' - poetka.
  
'''STRONA W BUDOWIE'''
+
== Życiorys ==
 +
Euphrosyne Auen urodziła się [[3 października]] [[1677]] roku. Była córką miejskiego lekarza i skarbnika rady Johanna Aue i Euphrosyne Ursini, córki Ewy Magirussin i Tertiusa Ursinusa, kaznodziei w [[Smolnica|Smolnicy]] (''Beerfelde'', ''Bärfelde'') w latach 1629-1678.
 +
Mając 11 lat napisała po łacinie wiersz ku czci zmarłego w [[1688]] roku Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma, a dwa lata później z okazji przybycia do [[Kołobrzeg]]u nowego władcy Fryderyka III, napisała łaciński panegiryk, który osobiście wygłosiła za co otrzymała od władcy złoty medal i 8 dukatów.
 +
W [[1693]] roku wyjechała do [[Stargard|Stargardu]] do swojego wuja Gottfrieda Aue, który był kaznodzieją w kościele augustiańskim, a także pełnił w mieście obowiązki subrektora  w Kolegium Gröninga (''Gröningschen Kollegium''). Gottfied Aue uczył bratanicę retoryki i poezji, a słynny rektor Kolegium Gröninga, magister [[Nicolaus Benedictus Pascha]] - filozofii i historii. W następnych latach wyjechała wraz z wujem do Kołobrzegu, gdzie kontynuowała naukę m.in ucząc się francuskiego, który znała na równi z łaciną. Także swobodnie się wyrażała w tym języku w mowie i piśmie. Szczególny talent przejawiała w wierszach pisanych w języku łacińskim i niemieckim.
  
== Życiorys: ==
+
W [[1702]] roku wyszła w [[Kołobrzeg]]u za mąż za oficera, Carla Christopha Fritza, który zmarł w [[1707]] roku. Ponownie wyszła za mąż w [[1709]] roku za Martina Hennekena, bogatego kołobrzeskiego kupca. Z pierwszego małżeństwa miała dziecko, które wkrótce zmarło. Z drugiego małżeństwa dzieci nie miała.
 
 
Euphrosyne Auen urodziła się 3 października 1677 roku. Była córką miejskiego lekarza i skarbnika rady Johanna Auena i Euphrosyne Ursini, córki Tertiusa Ursinusa, kaznodziei w Mieszkowicach (''Beerfelde'') i Ewy Magirussin.
 
Mając 11 lat napisała po łacinie wiersz ku czci zmarłego w 1688 roku Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma, a dwa lata później z okazji przybycia do Kołobrzegu nowego władcy Fryderyka III, napisała łaciński panegiryk, który osobiście wygłosiła za co otrzymała od władcy złoty medal i 8 dukatów.
 
W 1693 roku wyjechała do Stargardu do swojego wuja Gottfrieda Aue, który był kaznodzieją w kościele augustiańskim, a także pełnił w mieście obowiązki subrektora  w [[Gröningschen Kollegium|Kolegium Gröninga]] (Gröningschen Kollegium). Gottfied Aue uczył bratanicę retoryki i poezji, a słynny rektor Kolegium Gröninga, magister Nicolaus Benedictus Pascha - filozofii i historii. W następnych latach wyjechała wraz z wujem do Kołobrzegu, gdzie dalej kontynuowała naukę m.in ucząc się francuskiego, który znała na równi z łaciną. Także swobodnie się wyrażała w tym języku w mowie i piśmie. Szczególny talent przejawiała w wierszach pisanych w języku łacińskim i niemieckim.
 
 
 
W 1702 wyszła w Kołobrzegu za mąż za oficera, Carla Christopha Fritza, który zmarł w 1707 roku. Ponownie wyszła za mąż w 1709 roku za Martina Hennekena, bogatego kołobrzeskiego kupca. Z pierwszego małżeństwa miała dziecko, które wkrótce zmarło. Z drugiego małżeństwa dzieci nie miała.
 
 
   
 
   
Zmarła 15 czerwca 1715 w Kołobrzegu.
+
Zmarła [[15 czerwca]] [[1715]] roku w [[Kołobrzeg]]u.
  
== Prace: ==
+
== Dzieła ==
14 wierszy pisanych po łacinie i niemiecku wymienia w swojej pracy ''Historischer Nachricht vom Pommerschen gelehrten Frauenzimmer'' [[Johann Carl Conrad Oelrichs]]
+
14 wierszy pisanych po łacinie i niemiecku wymienia [[Johann Carl Conrad Oelrichs]] w swojej pracy ''Historischer Nachricht vom Pommerschen gelehrten Frauenzimmer''
  
 
* Carmen latinum in obit. Annae Gadebuschiae, coniugis Thom. Hoppii, 2 Maii 1686, 410 I Bog
 
* Carmen latinum in obit. Annae Gadebuschiae, coniugis Thom. Hoppii, 2 Maii 1686, 410 I Bog
Linia 39: Linia 36:
 
* Cupressus Brandenburgica in vlt. honorem Frid. Wilhelmi M.1688. prid. Eid. Sept. Col. Brand. fol. I Bog
 
* Cupressus Brandenburgica in vlt. honorem Frid. Wilhelmi M.1688. prid. Eid. Sept. Col. Brand. fol. I Bog
 
* Deutsch un lateinisches Gedicht, als der Friedrich III. mit seiner Gemahlin in Colberg augekommen. (1690) I Bog. fol. in Formeines Pateuts
 
* Deutsch un lateinisches Gedicht, als der Friedrich III. mit seiner Gemahlin in Colberg augekommen. (1690) I Bog. fol. in Formeines Pateuts
 +
* Carmen lat. panegyricum in honorem Friderici III. elect. Brand. Starg. 1690. fol. in Form eines Patents.
 +
* Carmen lat. in nuptias Wendio-Hassianas 7. Oct. 1690. fol I Bog.
  
 +
== Bibliografia ==
  
== Bibliografia: ==
+
* Peter Paul Sinauers, Allgemeines Historisches Verzeichniss gelehrter. Frauenzimmer. Bd 1, München 1761.
 
+
* [[Johann Carl Conrad Oelrichs]], Historisch-Diplomatische Beyträge zur Geschichte der Gelahrtheit, besonders im Hertzogthum Pommern (etc.), Berlin 1767, s.3-7.
* Peter Paul Sinauers, [https://books.google.pl/books?id=BN9iAAAAcAAJ&pg=PA22&dq=Euphrosina+Auen&hl=pl&sa=X&ved=0CCkQ6AEwAmoVChMI08uYh_blyAIVSWQsCh0sWAlN#v=onepage&q=Euphrosina%20Auen&f=false Allgemeines Historisches Berzeichniss gelehrter. Frauenzimmer]. Erster Band, Munchen, 1761
+
* Pommern in der Frühen Neuzeit: Literatur und Kultur in Stadt und Region, Hrsg. Wilhelm Kühlmann, Horst Langer, 1994.
* Johann Carl Conrad Oelrichs, [https://books.google.pl/books?id=ZGVWAAAAcAAJ&pg=PR23&lpg=PR23&dq=Euphrosina+Auen&source=bl&ots=yoVrlUCSKm&sig=CtfJ7JE_cStkoLExTgALPW6tT_k&hl=pl&sa=X&ved=0CDMQ6AEwBGoVChMIqsyf9PXlyAIVhossCh3bwgKb#v=onepage&q=Euphrosina%20Auen&f=false Historisch-Diplomatische Beyträge zur Geschichte der Gelahrtheit, besonders im Hertzogthum Pommern (etc.)], Berlin, 1767, s.3-7
 
* [https://books.google.pl/books?id=O6vyCQAAQBAJ&pg=PA607&dq=Euphrosyne+von+Au(en)&hl=pl&sa=X&ved=0CB8Q6AEwAGoVChMIv6Pfg8WOyQIVB4FyCh3x7QqU#v=onepage&q=Euphrosyne%20von%20Au(en)&f=falsePommern in der Frühen Neuzeit: Literatur und Kultur in Stadt und Region], pod red. Wilhelm Kühlmann, Horst Langer, 1994
 
  
 +
{{DEFAULTSORT: Auen,Euphrosyne}}
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Poeci]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Poeci]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Pisarze]]
 
[[Kategoria:Kołobrzeg]]
 
[[Kategoria:Kołobrzeg]]
[[Kategoria:Poeci|Auen, Euphrosyne]]
+
[[Kategoria:Smolnica]]
 +
[[Kategoria:Powiat myśliborski]]
 +
[[Kategoria:Gmina Dębno]]
 +
[[Kategoria:Stargard]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica zredagowane 2016]]
  
  
 
{{AutorP|[[User:JoKo|Joanna Kościelna]]}}
 
{{AutorP|[[User:JoKo|Joanna Kościelna]]}}
 +
{{RedaktorP|[[User:Duluni|Sylwia Wesołowska]]}}

Aktualna wersja na dzień 16:28, 16 kwi 2020

Euphrosyne Auen
poetka
Data urodzenia 3 października 1677
Miejsce urodzenia Kołobrzeg
Data śmierci 15 czerwca 1715
Miejsce śmierci Kołobrzeg
Narodowość niemiecka


Euphrosyne Auen (Aue) (1677-1715) - poetka.

Życiorys

Euphrosyne Auen urodziła się 3 października 1677 roku. Była córką miejskiego lekarza i skarbnika rady Johanna Aue i Euphrosyne Ursini, córki Ewy Magirussin i Tertiusa Ursinusa, kaznodziei w Smolnicy (Beerfelde, Bärfelde) w latach 1629-1678. Mając 11 lat napisała po łacinie wiersz ku czci zmarłego w 1688 roku Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma, a dwa lata później z okazji przybycia do Kołobrzegu nowego władcy Fryderyka III, napisała łaciński panegiryk, który osobiście wygłosiła za co otrzymała od władcy złoty medal i 8 dukatów. W 1693 roku wyjechała do Stargardu do swojego wuja Gottfrieda Aue, który był kaznodzieją w kościele augustiańskim, a także pełnił w mieście obowiązki subrektora w Kolegium Gröninga (Gröningschen Kollegium). Gottfied Aue uczył bratanicę retoryki i poezji, a słynny rektor Kolegium Gröninga, magister Nicolaus Benedictus Pascha - filozofii i historii. W następnych latach wyjechała wraz z wujem do Kołobrzegu, gdzie kontynuowała naukę m.in ucząc się francuskiego, który znała na równi z łaciną. Także swobodnie się wyrażała w tym języku w mowie i piśmie. Szczególny talent przejawiała w wierszach pisanych w języku łacińskim i niemieckim.

W 1702 roku wyszła w Kołobrzegu za mąż za oficera, Carla Christopha Fritza, który zmarł w 1707 roku. Ponownie wyszła za mąż w 1709 roku za Martina Hennekena, bogatego kołobrzeskiego kupca. Z pierwszego małżeństwa miała dziecko, które wkrótce zmarło. Z drugiego małżeństwa dzieci nie miała.

Zmarła 15 czerwca 1715 roku w Kołobrzegu.

Dzieła

14 wierszy pisanych po łacinie i niemiecku wymienia Johann Carl Conrad Oelrichs w swojej pracy Historischer Nachricht vom Pommerschen gelehrten Frauenzimmer:

  • Carmen latinum in obit. Annae Gadebuschiae, coniugis Thom. Hoppii, 2 Maii 1686, 410 I Bog
  • Deutsch un lateinisches Gedicht auf den Tod Mart. Sylvest. Grabe, den 18. Dec. 1686. fol
  • Cupressus Brandenburgica in vlt. honorem Frid. Wilhelmi M.1688. prid. Eid. Sept. Col. Brand. fol. I Bog
  • Deutsch un lateinisches Gedicht, als der Friedrich III. mit seiner Gemahlin in Colberg augekommen. (1690) I Bog. fol. in Formeines Pateuts
  • Carmen lat. panegyricum in honorem Friderici III. elect. Brand. Starg. 1690. fol. in Form eines Patents.
  • Carmen lat. in nuptias Wendio-Hassianas 7. Oct. 1690. fol I Bog.

Bibliografia

  • Peter Paul Sinauers, Allgemeines Historisches Verzeichniss gelehrter. Frauenzimmer. Bd 1, München 1761.
  • Johann Carl Conrad Oelrichs, Historisch-Diplomatische Beyträge zur Geschichte der Gelahrtheit, besonders im Hertzogthum Pommern (etc.), Berlin 1767, s.3-7.
  • Pommern in der Frühen Neuzeit: Literatur und Kultur in Stadt und Region, Hrsg. Wilhelm Kühlmann, Horst Langer, 1994.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Kościelna