Figura Chrystusa Dobrego Pasterza (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 10:39, 20 lut 2015 autorstwa Łukasz Skubisz (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Figura Chrystusa Dobrego Pasterza
Figura Chrystusa Dobrego Pasterza
Autor Józef Piekoszewski
Lokalizacja ul. Papieża Pawła VI 2
Data powstania 1993
Materiał wapień pińczowski, brąz
Wymiary {{{wymiary}}}


Figura Chrystusa Dobrego Pasterza – zlokalizowana przy ul. Papieża Pawła VI 2, na dziedzińcu Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Opis upamiętnienia

Figura przedstawia Chrystusa Dobrego Pasterza niosącego na barkach owcę. Jezus ukazany w całej postaci, w lekkim kontrapoście. Obie ręce uniesione do góry, zgięte w łokciach, przytrzymują kończyny zwierzęcia. Głowa odwrócona w lewą stronę. Postać odziana w rzymską tunikę do kolan, twarz bez zarostu, otoczona długimi lokami, opadającymi na ramiona. Przez prawe ramię pasterza przewieszona torba. Rzeźba ustawiona na cokole na planie kwadratu. Na tylnej ścianie podstawy, w części górnej, widoczne słowa: „PASTORES/ DABO VOBIS”, poniżej herb Ojca Świętego Jana Pawła II. Na pozostałych ścianach cokołu umieszczone herby trzech pierwszych biskupów ordynariuszy diecezji szczecińsko-kamieńskiej: ks. bp. Jerzego Stroby (z prawej strony), ks. bp. Kazimierza Jana Majdańskiego (od frontu) oraz ks. abp. Mariana Przykuckiego (z lewej strony).

Historia

Przekuta i ustawiona w 1993 roku, upamiętnia papieską adhortację „Pastores Dabo Vobis” z 1992 roku. Pomysłodawcą wystawienia figury był ks. Aleksander Ziejewski – ówczesny dyrektor budowy i dyrektor administracyjny seminarium. Sfinansowana z pieniędzy diecezjalnych, wykonana została na podstawie niewielkiej figurki, przywiezionej z Rzymu przez ks. bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza.

Chrystus Dobry Pasterz – w ikonografii chrześcijańskiej jedno z najstarszych przedstawień Jezusa Chrystusa. Często ukazywany jako młody pasterz z owieczką na ramionach lub pośród stada. W późniejszym okresie także z dodatkowymi atrybutami: płaszczem oraz laską.

Wymiary

Figura - wys. 190 cm

Cokół - wys. 110 cm x szer. 60 cm x gł. 60 cm

Bibliografia

  • Relacja ks. proboszcza dr. Aleksandra Ziejewskiego nagrana w Szczecinie 23 listopada 2007 i 12 marca 2009 r. W zbiorach autora.


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz