Figura Matki Bożej Królowej (Szczecin): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "__NOTOC__ {{Pomnik infobox |pomnik_nazwa = Figura Matki Bożej Królowej |pomnik_grafika = Figura Matki Bozej Krolowej 1.JPG |grafika_opis = |...")
 
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 7: Linia 7:
  |lokalizacja          = ul. [[Ulica Bogurodzicy|Bogurodzicy]] 3a
  |lokalizacja          = ul. [[Ulica Bogurodzicy|Bogurodzicy]] 3a
  |data_powstania      = figura - [[1999]]; tablica - [[2004]]
  |data_powstania      = figura - [[1999]]; tablica - [[2004]]
  |materiał            = wapień, granit, beton
  |materiał            = wapień pińczowski, granit, beton
}}
}}


Linia 13: Linia 13:


==Opis==
==Opis==
Figura przedstawiająca stojącą na skale postać Matki Bożej Królowej, trzymającą na ramieniu Dzieciątko Jezus. Ukazana w lekko pofalowanej sukni, częściowo zakrytej przez narzucony na ramiona płaszcz, spięty pod szyją niewielką klamrą. W prawej dłoni Maryi widoczna gałązka. Syn Boży ukazany w pozycji siedzącej, z lewą ręką trzymającą krzyż, prawą uniesioną w geście błogosławieństwa. Ubrany w długą szatę, spod której wystają bose stopy. Na głowach Jezusa i Maryi widoczne korony będące symbolem władzy królewskiej. Poniżej stóp Matki Bożej wyryte słowa: „OKAŻ NAM SIĘ MATKĄ”. Na frontowej ścianie cokołu wykonanego na planie kwadratu umieszczona tablica z wyrytymi słowami modlitwy wypowiedzianej na Jasnej Górze przez ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego: „1854 – 2004/ KRÓLOWO POLSKI/ MATKO BOŻA NIEPOKALANA MARYJO!/ TOBIE POŚWIĘCAM CIAŁO I DUSZĘ MOJĄ,/ WSZELKIE MODLITWY I PRACE, RADOŚCI/ I CIERPIENIA, WSZYSTKO, CZYM JESTEM I CO/ POSIADAM./ OCHOTNYM SERCEM ODDAJĘ SIĘ TOBIE/ W NIEWOLĘ MIŁOŚCI. POZOSTAWIAM CI/ ZUPEŁNĄ SWOBODĘ POSŁUGIWANIA SIĘ MNĄ/ DLA ZBAWIENIA LUDZI I KU POMOCY/ KOŚCIOŁOWI ŚWIĘTEMU, KTÓREGO JESTEŚ/ MATKĄ./ CHCĘ ODTĄD CZYNIĆ WSZYSTKO Z TOBĄ,/ PRZEZ CIEBIE I DLA CIEBIE. WIEM, ŻE/ WŁASNYMI SIŁAMI NICZEGO NIE DOKONAM./ TY ZAŚ WSZYSTKO MOŻESZ, CO JEST WOLĄ/ TWEGO SYNA I ZAWSZE ZWYCIĘŻASZ. SPRAW/ WIĘC, WSPOMOŻYCIELKO WIERNYCH, BY/ MOJA RODZINA, PARAFIA I CAŁA OJCZYZNA/ BYŁA RZECZYWISTYM KRÓLESTWEM TWEGO/ SYNA I TWOIM. AMEN./ JESTEM/ PRZY TOBIE,/ PAMIĘTAM, CZUWAM./ [[Szczecin|SZCZECIN]] 8.12.2004 r./ 150. ROCZNICA OGŁOSZENIA/ DOGMATU NIEPOKALANEGO POCZĘCIA.”.
Identyczna  figura Matki Boskiej, bez cokołu z kostki granitowej i tablicy z przytoczonym powyżej napisem, znajduje się na terenie przedogródka przed budynkiem przy ul. [[Ulica Księdza Piotra Skargi|ks. Piotra Skargi]] 30.
==Historia==
Figura odsłonięta [[2 maja]] [[1999]] roku, tablica - [[8 grudnia]] [[2004]] roku. Wystawiona z inicjatywy ks. proboszcza dr. [[Aleksander Ziejewski|Aleksandra Ziejewskiego]], który poprzez usytuowanie jej obok świątyni nawiązał do polskiej tradycji, kiedy nabożeństwa majowe (tzw. „majówki”) odbywały się na zewnątrz kościołów lub przy przydrożnych kapliczkach. Całość prac wykonana w przeciągu jednego roku, została sfinansowana ze środków parafii oraz z pieniędzy przekazanych na ten cel przez Bulk Cargo-Port Szczecin. Uroczystego poświęcenia figury dokonał ks. abp [[Marian Przykucki]]. Tablicę odsłoniętą w sto pięćdziesiątą rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu poświęcił ks. infułat dr [[Edmund Cybulski]].
==Wymiary==
Rzeźba - wys. 195 cm (z podstawą 375) x szer. 100 cm x gł. 80 cm
Tablica - wys. 90 cm x szer. 55 cm
==Bibliografia==
* Relacja ks. proboszcza dr. Aleksandra Ziejewskiego nagrana w Szczecinie 25 września 2007 i 18 października 2007 r. W zbiorach autora.
{{AutorS|[[Użytkownik:Łukasz Skubisz|Łukasz Skubisz]]}}
[[Kategoria:Pomniki, akcenty rzeźbiarskie, tablice pamiątkowe]]
[[Kategoria:Szczecin]]

Aktualna wersja na dzień 23:12, 3 kwi 2015

Figura Matki Bożej Królowej
Figura Matki Bożej Królowej
Autor Józef Piekoszewski i Paweł Pietrusiński (tablica)
Lokalizacja ul. Bogurodzicy 3a
Data powstania figura - 1999; tablica - 2004
Materiał wapień pińczowski, granit, beton
Wymiary {{{wymiary}}}


Figura Matki Bożej Królowej – zlokalizowana przy ul. Bogurodzicy na placu przy prezbiterium kościoła pw. św. Jana Chrzciciela od strony ul. Kaszubskiej.

Opis

Figura przedstawiająca stojącą na skale postać Matki Bożej Królowej, trzymającą na ramieniu Dzieciątko Jezus. Ukazana w lekko pofalowanej sukni, częściowo zakrytej przez narzucony na ramiona płaszcz, spięty pod szyją niewielką klamrą. W prawej dłoni Maryi widoczna gałązka. Syn Boży ukazany w pozycji siedzącej, z lewą ręką trzymającą krzyż, prawą uniesioną w geście błogosławieństwa. Ubrany w długą szatę, spod której wystają bose stopy. Na głowach Jezusa i Maryi widoczne korony będące symbolem władzy królewskiej. Poniżej stóp Matki Bożej wyryte słowa: „OKAŻ NAM SIĘ MATKĄ”. Na frontowej ścianie cokołu wykonanego na planie kwadratu umieszczona tablica z wyrytymi słowami modlitwy wypowiedzianej na Jasnej Górze przez ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego: „1854 – 2004/ KRÓLOWO POLSKI/ MATKO BOŻA NIEPOKALANA MARYJO!/ TOBIE POŚWIĘCAM CIAŁO I DUSZĘ MOJĄ,/ WSZELKIE MODLITWY I PRACE, RADOŚCI/ I CIERPIENIA, WSZYSTKO, CZYM JESTEM I CO/ POSIADAM./ OCHOTNYM SERCEM ODDAJĘ SIĘ TOBIE/ W NIEWOLĘ MIŁOŚCI. POZOSTAWIAM CI/ ZUPEŁNĄ SWOBODĘ POSŁUGIWANIA SIĘ MNĄ/ DLA ZBAWIENIA LUDZI I KU POMOCY/ KOŚCIOŁOWI ŚWIĘTEMU, KTÓREGO JESTEŚ/ MATKĄ./ CHCĘ ODTĄD CZYNIĆ WSZYSTKO Z TOBĄ,/ PRZEZ CIEBIE I DLA CIEBIE. WIEM, ŻE/ WŁASNYMI SIŁAMI NICZEGO NIE DOKONAM./ TY ZAŚ WSZYSTKO MOŻESZ, CO JEST WOLĄ/ TWEGO SYNA I ZAWSZE ZWYCIĘŻASZ. SPRAW/ WIĘC, WSPOMOŻYCIELKO WIERNYCH, BY/ MOJA RODZINA, PARAFIA I CAŁA OJCZYZNA/ BYŁA RZECZYWISTYM KRÓLESTWEM TWEGO/ SYNA I TWOIM. AMEN./ JESTEM/ PRZY TOBIE,/ PAMIĘTAM, CZUWAM./ SZCZECIN 8.12.2004 r./ 150. ROCZNICA OGŁOSZENIA/ DOGMATU NIEPOKALANEGO POCZĘCIA.”.

Identyczna figura Matki Boskiej, bez cokołu z kostki granitowej i tablicy z przytoczonym powyżej napisem, znajduje się na terenie przedogródka przed budynkiem przy ul. ks. Piotra Skargi 30.

Historia

Figura odsłonięta 2 maja 1999 roku, tablica - 8 grudnia 2004 roku. Wystawiona z inicjatywy ks. proboszcza dr. Aleksandra Ziejewskiego, który poprzez usytuowanie jej obok świątyni nawiązał do polskiej tradycji, kiedy nabożeństwa majowe (tzw. „majówki”) odbywały się na zewnątrz kościołów lub przy przydrożnych kapliczkach. Całość prac wykonana w przeciągu jednego roku, została sfinansowana ze środków parafii oraz z pieniędzy przekazanych na ten cel przez Bulk Cargo-Port Szczecin. Uroczystego poświęcenia figury dokonał ks. abp Marian Przykucki. Tablicę odsłoniętą w sto pięćdziesiątą rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu poświęcił ks. infułat dr Edmund Cybulski.

Wymiary

Rzeźba - wys. 195 cm (z podstawą 375) x szer. 100 cm x gł. 80 cm


Tablica - wys. 90 cm x szer. 55 cm

Bibliografia

  • Relacja ks. proboszcza dr. Aleksandra Ziejewskiego nagrana w Szczecinie 25 września 2007 i 18 października 2007 r. W zbiorach autora.


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz