Franz Hoffmann: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 9: Linia 9:
 
|smierc_data= [[16 czerwca]] [[1927]] roku.
 
|smierc_data= [[16 czerwca]] [[1927]] roku.
 
|smierc_miejsce= [[Białogard]]
 
|smierc_miejsce= [[Białogard]]
|miejsce_spoczynku=
+
|miejsce_spoczynku=?
|lokalizacja_grobu=
+
|lokalizacja_grobu=?
 
|lata_dzialalnosci= 1902-1927
 
|lata_dzialalnosci= 1902-1927
 
|tytuly=
 
|tytuly=
Linia 18: Linia 18:
 
}}
 
}}
  
'''Franz Hoffmann (1875-1927)''' – niemiecki profesor i dyrektor gimnazjalny
+
'''Franz Hoffmann (1875-1927)''' – profesor i dyrektor gimnazjalny
  
 
==Żyiorys==
 
==Żyiorys==
  
Franz Julius Hoffmann urodził się [[11 kwietnia]] [[1875]] r. w Lotyniu (niem. ''Lottin''), koło Okonka (niem. ''Ratzebuhr''), jako syn nadzorcy traktu w Okonku.  
+
Franz Julius Hoffmann urodził się [[11 kwietnia]] [[1875]] r. w Lotyniu (''Lottin''), koło Okonka (''Ratzebuhr''), jako syn nadzorcy traktu w Okonku. Od roku [[1887]] uczęszczał do Königliches ''Fürstin-Hedwig-Gymnasium'' w [[Szczecinek|Szczecinku]] (''Neustettin''), które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości [[14 marca]] [[1894]] r. Studiował filologię klasyczną i teologię na uniwersytecie w Berlinie i Greifswaldzie. Tam też [[25 kwietnia]] [[1900]] roku zdał egzamin państwowy, który uprawniał go do nauczania języków – łaciny, greki i hebrajskiego oraz religii w szkołach gimnazjalnych. Roczne seminarium odbył w latach [[1900]]-[[1901]] w Städtisches Gymnasium, der Realschule und der Vorschule w Słupsku (''Stolp''). Po jego zakończeniu [[1 kwietnia]] [[1901]] roku rozpoczął roczny okres próbny, pełniąc jednocześnie obowiązki nauczyciela pomocniczego (''Hülfslehrer'') w Königliches und Gröningsches Gymnasium w [[Stargard|Stargardzie]].  
 
 
Od roku [[1887]] uczęszczał do Königliche Fürstin-Hedwig-Gymnasium w [[Szczecinek|Szczecinku]] (niem. ''Neustettin''), które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości [[14 marca]] [[1894]] r.
 
 
 
Studiował filologię klasyczną i teologię na uniwersytecie w Berlinie i w Greifswaldzie. Tam też [[25 kwietnia]] [[1900]] roku zdał egzamin państwowy, który uprawniał go do nauczania języków – łaciny, greki i hebrajskiego oraz religii w szkołach gimnazjalnych.  
 
 
 
Roczne seminarium odbył w latach 1900-1901 w Städtische Gymnasium, der Realschule und der Vorschule w Słupsku (niem. ''Stolp''). [[1 kwietnia]] [[1901]] r. rozpoczął roczny okres próbny, pełniąc jednocześnie obowiązki nauczyciela pomocniczego (''Hülfslehrer'') w Königliche und Gröningschen Gymnasium w Stargardzie.  
 
  
Po zakończeniu w roku [[1902]] okresu próbnego został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy w Realprogymnasium w Wolinie. Skąd [[1 października]] [[1904]] r. został przesunięty do Königliche und Gröningschen Gymnasium w Stargardzie na stanowisko profesora gimnazjalnego (''Oberlehrer'').
+
Po zakończeniu okresu próbnego Hoffmann w roku [[1902]] został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy w Realprogymnasium w [[Wolin]]ie (Wollin). Stamtąd [[1 października]] [[1904]] roku został przesunięty do Königliches und Gröningsches Gymnasium w Stargardzie na stanowisko profesora gimnazjalnego (''Oberlehrer''). Powierzono mu nauczanie religii we wszystkich klasach, często też połączonej z nauką języka hebrajskiego w klasie drugiej, jak również grekę w klasie drugiej i trzeciej oraz łacinę w klasie trzeciej i czwartej. Język niemiecki, historię i geografię uczył od klasy czwartej do szóstej, a gimnastykę w klasie trzeciej. Jako wychowawca sprawował opiekę głównie nad klasą trzecią i czwartą. Od roku [[1905]] roku kierował szkolną bibliotekę.   
  
Powierzono mu nauczanie religii we wszystkich klasach, często też łączonej z nauką języka hebrajskiego w klasach drugich, dalej grekę w klasie drugiej i trzeciej, łacinę w klasach trzeciej i czwartej, poza tym - język niemiecki, historię i geografię od klasy czwartej do szóstej oraz gimnastykę w klasie trzeciej. Od roku [[1905]] roku nadzorował szkolną bibliotekę. Jako wychowawca sprawował opiekę głównie w klasach trzeciej i czwartej.  
+
Hoffmann [[24 czerwca]] [[1913]] r. otrzymał tytuł profesora, zaś [[22 lipca]] tego samego roku nadano mu godność Radcy IV Klasy (''Räte IV. Klasse''). Jeszcze w tym samym roku [[1 października]] rozpoczął pracę w Gimnazjum im. Króla Wilhelma ([[König-Wilhelms-Gymnasium|König-Wilhelms-Gymnasium]]) w [[Szczecin]]ie. W roku [[1914]] został wybrany na stanowisko dyrektora Städtisches Gymnasium w [[Białogard]]zie (''Belgard''), które miał objąć 1 października.
  
[[24 czerwca]] [[1913]] r. otrzymał tytuł profesora, zaś [[22 lipca]] tego samego roku nadano mu godność Radcy IV Klasy (''Räte IV. Klasse''). Jeszcze w tym samym roku [[1 października]] rozpoczął pracę w König Wilhelms-Gymnasium w [[Szczecin]]ie. W roku [[1914]] został wybrany na dyrektora Städtische Gymnasium w [[Białogard]]zie (niem. ''Belgard''), które miał objąć 1 października. I choć przez krótki czas uczył w König Wilhelms-Gymnasium, to osiągał znakomite wyniki jako nauczyciel języków - łaciny, greki i niemieckiego i wychowawca klas pierwszej i drugiej oraz połączonego z gimnazjum Pädagogische Seminar.
+
Wybuch pierwszej wojny światowej uniemożliwił Hoffmanowi objęcie stanowiska dyrektora Städtisches Gymnasium w Białogardzie. Został powołany do służby wojskowej jako porucznik rezerwy, obejmując dowodzenie batalionem Landsturm Bromberg I. [[2 września]] [[1918]] roku odznaczono go Orderem Krzyża Żelaznego II Klasy (''Eisernes Kreuz II. Klasse'').  
  
Wybuch pierwszej wojny światowej uniemożliwił Hoffmanowi objęcie stanowiska dyrektora. Został powołany do służby wojskowej jako porucznik rezerwy, obejmując dowodzenie batalionem Landsturm Bromberg I. [[2 września]] [[1918]] r. odznaczono go Orderem Krzyża Żelaznego II Klasy (''Eisernes Kreuz II. Klasse'').
+
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej powrócił do Białogardu, gdzie ponownie powierzono mu stanowisko dyrektora Städtisches Gymnasium.  
 
 
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej powrócił do Białogardu, gdzie ponownie powierzono mu stanowisko dyrektora Städtische Gymnasium.  
 
  
 
Franz Julius Hoffmann zmarł w Białogardzie [[16 czerwca]] [[1927]] r.
 
Franz Julius Hoffmann zmarł w Białogardzie [[16 czerwca]] [[1927]] r.
Linia 45: Linia 37:
 
*Festschrift zur Dreihundertjahrfeier des Staatlichen Und Gröningschen Gymnasiums Stargard i. Pom. Am 12. März 1931. Stargard Pom. [1931], s. 53.
 
*Festschrift zur Dreihundertjahrfeier des Staatlichen Und Gröningschen Gymnasiums Stargard i. Pom. Am 12. März 1931. Stargard Pom. [1931], s. 53.
 
*Jahresbericht des König-Wilhelms-Gymnasiums zu Stettin über das Schuljahr Ostern 1913/14. Stettin 1914, s. 13.
 
*Jahresbericht des König-Wilhelms-Gymnasiums zu Stettin über das Schuljahr Ostern 1913/14. Stettin 1914, s. 13.
 +
*Programm des Königlichen und Gröningschen Gymnasiums zu Stargard in Pommern für das Schuljahr von Ostern 1901 bis Ostern 1902. Stargard i. P. 1902, s. 38-39.
 +
*Programm des Königlichen und Gröningschen Gymnasiums zu Stargard in Pommern für das Schuljahr von Ostern 1904 bis Ostern 1905. Stargard i. P. 1905, s. 13.
 +
  
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
*[http://archivdatenbank.bbf.dipf.de/actaproweb/search.xhtml Kwestionariusz osobowy Franza Hoffmanna w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung]
+
*[https://archivdatenbank.bbf.dipf.de/actaproweb/print.xhtml?id=Vz++++++4a7822f5-ae62-4025-b163-5c4ef2c4b91b Kwestionariusz osobowy Franza Hoffmanna w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung]
  
 
   
 
   

Wersja z 14:50, 13 kwi 2021

Franz Hoffmann
profesor i dyrektor gimnazjalny
Data urodzenia 11 kwietnia 1875
Miejsce urodzenia Lotyń koło Okonka
Data śmierci 16 czerwca 1927 roku.
Miejsce śmierci Białogard
Miejsce spoczynku ?
Lata działalności 1902-1927
Narodowość niemiecka


Franz Hoffmann (1875-1927) – profesor i dyrektor gimnazjalny

Żyiorys

Franz Julius Hoffmann urodził się 11 kwietnia 1875 r. w Lotyniu (Lottin), koło Okonka (Ratzebuhr), jako syn nadzorcy traktu w Okonku. Od roku 1887 uczęszczał do Königliches Fürstin-Hedwig-Gymnasium w Szczecinku (Neustettin), które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 14 marca 1894 r. Studiował filologię klasyczną i teologię na uniwersytecie w Berlinie i Greifswaldzie. Tam też 25 kwietnia 1900 roku zdał egzamin państwowy, który uprawniał go do nauczania języków – łaciny, greki i hebrajskiego oraz religii w szkołach gimnazjalnych. Roczne seminarium odbył w latach 1900-1901 w Städtisches Gymnasium, der Realschule und der Vorschule w Słupsku (Stolp). Po jego zakończeniu 1 kwietnia 1901 roku rozpoczął roczny okres próbny, pełniąc jednocześnie obowiązki nauczyciela pomocniczego (Hülfslehrer) w Königliches und Gröningsches Gymnasium w Stargardzie.

Po zakończeniu okresu próbnego Hoffmann w roku 1902 został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy w Realprogymnasium w Wolinie (Wollin). Stamtąd 1 października 1904 roku został przesunięty do Königliches und Gröningsches Gymnasium w Stargardzie na stanowisko profesora gimnazjalnego (Oberlehrer). Powierzono mu nauczanie religii we wszystkich klasach, często też połączonej z nauką języka hebrajskiego w klasie drugiej, jak również grekę w klasie drugiej i trzeciej oraz łacinę w klasie trzeciej i czwartej. Język niemiecki, historię i geografię uczył od klasy czwartej do szóstej, a gimnastykę w klasie trzeciej. Jako wychowawca sprawował opiekę głównie nad klasą trzecią i czwartą. Od roku 1905 roku kierował szkolną bibliotekę.

Hoffmann 24 czerwca 1913 r. otrzymał tytuł profesora, zaś 22 lipca tego samego roku nadano mu godność Radcy IV Klasy (Räte IV. Klasse). Jeszcze w tym samym roku 1 października rozpoczął pracę w Gimnazjum im. Króla Wilhelma (König-Wilhelms-Gymnasium) w Szczecinie. W roku 1914 został wybrany na stanowisko dyrektora Städtisches Gymnasium w Białogardzie (Belgard), które miał objąć 1 października.

Wybuch pierwszej wojny światowej uniemożliwił Hoffmanowi objęcie stanowiska dyrektora Städtisches Gymnasium w Białogardzie. Został powołany do służby wojskowej jako porucznik rezerwy, obejmując dowodzenie batalionem Landsturm Bromberg I. 2 września 1918 roku odznaczono go Orderem Krzyża Żelaznego II Klasy (Eisernes Kreuz II. Klasse).

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej powrócił do Białogardu, gdzie ponownie powierzono mu stanowisko dyrektora Städtisches Gymnasium.

Franz Julius Hoffmann zmarł w Białogardzie 16 czerwca 1927 r.

Bibliografia

  • Festschrift zur Dreihundertjahrfeier des Staatlichen Und Gröningschen Gymnasiums Stargard i. Pom. Am 12. März 1931. Stargard Pom. [1931], s. 53.
  • Jahresbericht des König-Wilhelms-Gymnasiums zu Stettin über das Schuljahr Ostern 1913/14. Stettin 1914, s. 13.
  • Programm des Königlichen und Gröningschen Gymnasiums zu Stargard in Pommern für das Schuljahr von Ostern 1901 bis Ostern 1902. Stargard i. P. 1902, s. 38-39.
  • Programm des Königlichen und Gröningschen Gymnasiums zu Stargard in Pommern für das Schuljahr von Ostern 1904 bis Ostern 1905. Stargard i. P. 1905, s. 13.


Linki zewnętrzne