Friedrich Lorenz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „„” na „"”)
m (zamienił w treści „”” na „"”)
Linia 4: Linia 4:
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
* Ojciec Friedrich Lorenz występuje na kartach drugiego tomu szczecińskiej sagi [[Bartosz Ulka|Bartosza Ulki]] pt. "[[Perła Europy|Perła Europy. Upadek]]
+
* Ojciec Friedrich Lorenz występuje na kartach drugiego tomu szczecińskiej sagi [[Bartosz Ulka|Bartosza Ulki]] pt. "[[Perła Europy|Perła Europy. Upadek]]"
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
* [[Fall Stettin]]
 
* [[Fall Stettin]]

Wersja z 10:31, 16 kwi 2013

Friedrich Lorenz – ksiądz katolicki, członek zakonu Misjonarzy Oblatów NMP. Urodzony 10 czerwca 1897 roku w Klein-Freden w Dolnej Saksonii. W latach 1911-1916 uczęszczał do szkoły św. Karola Oblata w Limburgu i przystąpił do nowicjatu. Jego drogę duchowną przerwała wojna, został powołany na front zachodni i odznaczony później żelaznym krzyżem drugiej klasy. Po zakończeniu I wojny światowej powrócił do zakonu i złożył śluby. W 1923 roku osiadł w Schwerinie, a w 1931 roku został przeniesiony do Szczecina-Żelechowa, gdzie ówcześnie działał dom zakonny Oblatów. Po wybuchu II wojny światowej zgłosił się do wojska jako kapelan. Na rozkaz Hitlera wszystkich duchownych zakonnych odwołano z frontu. Ojciec Lorenz wrócił do Szczecina i tu nawiązał kontakt z księdzem Herbertem Simoiletem oraz prałatem Carlem Lampertem. Zamieszkał na plebanii kościoła katolickiego pw. św. Jana Chrzciciela. W nocy z 4 na 5 lutego aresztowany w wyniku akcji Fall Stettin. Został ścięty na gilotynie w więzieniu w Halle 13 listopada 1944 roku.

Ciekawostki

Zobacz też