Fundacja Kościół Mariacki w Chojnie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia" na "")
 
Linia 14: Linia 14:
 
{{RedaktorP|[[User:I.strzelecka|Izabela Strzelecka]]}}
 
{{RedaktorP|[[User:I.strzelecka|Izabela Strzelecka]]}}
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]
+
 
 
[[Kategoria:Pomeranica - Organizacje]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Organizacje]]
 
[[Kategoria:Chojna]]
 
[[Kategoria:Chojna]]

Aktualna wersja na dzień 09:01, 28 paź 2016

Fundacja Kościół Mariacki w Chojnie-Königsberg/Neumark — polsko-niemiecka organizacja.

Fundacja Kościół Mariacki w Chojnie-Königsberg/Neumark została założona w 1994 roku. Głównym celem statutowym organizacji jest: Przywrócenie do dawnego stanu zniszczonego przez wojnę w 1945 roku kościoła Mariackiego w Chojnie (Königsberg/Neumark) i wznowienie jego funkcjonowania jako europejskiej budowli i pomnika kultury. Po odbudowie miałby być udostępniany jako miejsce spotkań Polaków i Niemców służące zacieśnianiu stosunków przedstawicieli obu społeczeństw oraz jako miejsce rozwijania idei ekumenizmu oraz pielęgnowania europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Dotychczas dzięki staraniem fundacji - przy udziale środków finansowych pochodzących m.in. z budżetów Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, rządów obu krajów i programów europejskich - udało się zabezpieczyć i częściowo odbudować późnogotycki korpus nawowy kościoła wraz z dachem, odrestaurować neogotycką wieżę wraz z klatką schodową i tarasem widokowym, a także zabezpieczyć i częściowo zrewitalizować wnętrze świątyni. Od początku istnienia Fundacja wpiera organizuje oraz współorganizuje rozmaite wydarzenia kulturalne organizowane we wnętrzu obiektu, takie jak nabożeństwa ekumeniczne, koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne, projekcje filmów.

Przewodniczącym Fundacji jest obecnie (2015 rok) Peter Helbich z Hanoweru. Siedziba Fundacji znajduje się w Chojnie przy ulicy Malarskiej 24.

Z Fundacją ściśle współpracuje niemieckie Förderverein für den Wiederaufbau der Marienkirche in Königsberg/Neumark e.V. (Stowarzyszenie Wspierania Odbudowy Kościoła Mariackiego w Chojnie).

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke