Günther Heiler

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Günther Heiler
luterański teolog i generalny superintendent
brak zdjecia
Data urodzenia 13 stycznia 1645
Miejsce urodzenia Halle (Saale)
Data śmierci 25 października 1707
Miejsce śmierci Stargard
Lata działalności 1688-1707
Narodowość niemiecka


Günther Heiler (Heyler, Heilerus) (1645-1707) – luterański teolog, generalny superintendent na Pomorzu Tylnym i w księstwie kamieńskim.

Życiorys

Günther Heiler urodził się 13 stycznia 1645 roku w Halle (Saale). Po ukończeniu gimnazjum, w latach 1662-1664 studiował teologię w Lipsku. Studia ukończył z tytułem magistra. Następnie wyjechał do Frankfurtu nad Menem, gdzie był nadwornym kaznodzieją, W 1668 roku w Jenie uzyskał stopień doktora teologii. Dwa lata później został powołany na stanowisko superintendenta i radcy konsystorza w Buschweiler (Alzacja), ale ze względu na toczącą się wojnę Francji z koalicją (1672-1679) był zmuszony schronić się w Strasburgu (1678). W latach 1679-1682 przebywał w Hanau, gdzie był nadwornym kaznodzieją. W międzyczasie otrzymał stanowisko głównego kaznodziei w kościele św. Jana w Lüneburgu. Od 1688 roku do śmierci był generalnym superintendentem na Pomorzu Tylnym i księstwie kamieńskim. Z inicjatywy Heilera i na jego koszt w roku 1693 wydrukowana została, pierwsza na Pomorzu, Biblia w języku górnoniemieckim.

W 1669 roku ożenił się z Susanną Marią München, wdową po rajcy we Frankfurcie nad Menen.

Zmarł 25 października 1707 roku w Stargardzie, pochowany 6 listopada w kościele św. Jana.


Publikacje

Heiler był autorem przede wszystkim kazań, utrzymanych w duchu pietyzmu, a także tekstów okolicznościowych. Najważniejszym jego dziełem była trzytomowa, pozostająca w rękopisie, kronika Pomorza. Materiały do niej zbierał od początku pobytu w Stargardzie. Dzieło wzbogacone było o miedzioryty i mapy. Po śmierci autora kompletny manuskrypt znalazł się prawdopodobnie w bibliotece Borcków w Złocieńcu i podzielił jej losy.


Bibliografia

  • Bülow Gottfried von, Heiler, Günther, W: Allgemeine Deutsche Biographie, Bd. 11, Leipzig: Duncker & Humblot, 1880, s. 315-316.
  • Müller Ernst, Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart, T. 2, Stettin: Saunier, 1912.
  • Schmidt Joachim Friedrich, Certamine Hujus Vitæ Legitime Superato Coronam Adeptus Vir Summe... Güntherus Heiler…, Stargardiae Pomeranorum: Ernestus, [1707].
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska