Gmina Świeszyno: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 29: Linia 29:
 
== Kultura ==
 
== Kultura ==
 
== Oświata ==
 
== Oświata ==
 +
Na terenie gminy funkcjonuje jedno przedszkole gminne z siedzibą w Świeszynie, przy szkołach podstawowych istnieją oddziały
 +
przedszkolne, żłobka brak. Szkoły podstawowe mają siedziby w Konikowie, Zegrzu Pomorskim, Dunowie i Niedalinie, gimnazjum zlokalizowane zostało w Świeszynie. Kształcenie młodzieży na poziomie średnim i wyższym związane jest z ośrodkami w Koszalinie<ref>Strategia rozwoju gminy, dz.cyt., s. 50.</ref>.
 +
 
== Kościoły i związki wyznaniowe ==
 
== Kościoły i związki wyznaniowe ==
 
== Sport ==
 
== Sport ==

Wersja z 20:50, 16 cze 2013

Gmina Świeszyno
Gmina Świeszyno
Powiat koszaliński
Rodzaj gminy wiejska
Liczba sołectw 21[potrzebne źródło]
Liczba miejscowości 36[potrzebne źródło]
Strona internetowa miejscowości.
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Gmina Świeszyno – gmina miejsko-wiejska w północno-zachodniej Polsce, położona w woj. zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim. Siedzibą gminy jest miasto Świeszyno.

Geografia

Położenie

Gmina Świeszyno położona jest w Powiecie Koszalińskim na południe od Koszalina. Graniczy również z gminami Manowo, Biesiekierz, Tychowo i Białogard. Gmina zajmuje powierzchnię 132, 59 km2, jest jedną z mniejszych gmin Województwa Zachodniopomorskiego[1].

Klimat

Obiekty fizjograficzne

Ukształtowanie terenu gminy jest płaskie z niewielkimi wzniesieniami. Obszar poprzecinany jest przez doliny rzek: Czarna i Radew i ich dopływy, które są pozostałościami czwartorzędowymi. Ze względu na małe spadki terenu i wiele zagłębień bezodpływowych wykształciło się tutaj dużo bagien, łąk i torfowisk[2].

Przyroda

Historia

Gospodarka i infrastruktura

Samorząd

Kultura

Oświata

Na terenie gminy funkcjonuje jedno przedszkole gminne z siedzibą w Świeszynie, przy szkołach podstawowych istnieją oddziały przedszkolne, żłobka brak. Szkoły podstawowe mają siedziby w Konikowie, Zegrzu Pomorskim, Dunowie i Niedalinie, gimnazjum zlokalizowane zostało w Świeszynie. Kształcenie młodzieży na poziomie średnim i wyższym związane jest z ośrodkami w Koszalinie[3].

Kościoły i związki wyznaniowe

Sport

Turystyka

Demografia

Gminę Świeszyno zamieszkuje 5081 osób ( koniec grudnia 1999 r.)skupionych w 8 sołectwach na obszarze 132,59 km2. Struktura płci i wieku przedstawia się następująco: stosunek mężczyzn do kobiet w wieku przedprodukcyjnym wynosi -852/868, w wieku produkcyjnym 1478/1344 oraz w wieku poprodukcyjnym 561/373[4].

System ochrony zdrowia

Herb

Miejscowości i sołectwa

(wykaz)

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Zobacz też


  1. Strategia rozwoju Gminy Świeszyno [online]. [Przeglądany 15 czerwca 2013]. Dostępny w: http://ug.swieszyno.ibip.pl/public/?id=92370
  2. Tamże, s. 35
  3. Strategia rozwoju gminy, dz.cyt., s. 50.
  4. Źródło: Urząd Gminy w Świeszynie