Gotthilf Traugott Zachariae

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 14:56, 10 gru 2020 autorstwa Drukarka (dyskusja | edycje) (→‎Życiorys)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gotthilf Traugott Zachariae
teolog, nauczyciel akademicki, rektor
Data urodzenia 17 listopada 1729
Miejsce urodzenia Tauchardt
Data śmierci 7 lutego 1777
Miejsce śmierci Kilonia
Narodowość niemiecka


Gotthilf Traugott Zachariae (Gotthelf Traugott Zachariä) (1729-1777) - teolog, nauczyciel akademicki, rektor Ratsschule w Szczecinie.

Życiorys

Gotthilf Traugott Zachariae urodził się 17 listopada 1729 w Tauchardt (Turyngia). Był synem pastora Carla Heinricha Zachariae. Edukację odbył w domu, pod kuratelą ojca. Przejawiał niezwykłe zdolności do nauki języków. Opanował francuski oraz grekę i język hebrajski co pozwoliło mu na czytanie tekstów biblijnych w oryginale. Zgłębiał matematykę, filozofię i teologię. W roku 1747 rozpoczął studia teologiczne na uniwersytecie w Königsbergu, a po dwóch latach przeniósł się na uczelnię w Halle. Pogłębiał swoją znajomość języków, zdobywając biegłość w chaldejskim i syryjskim.

W 1752 roku uzyskał stopień magistra filozofii w Halle na podstawie pracy "Dissertatio Theologica De Fraternitate Christiana". Rok później został tam asystentem wydziału filozoficznego. Prowadził wykłady z filozofii, matematyki i języka hebrajskiego oraz egzegezy biblijnej.

W 1755 r. przyjął posadę rektora w szczecińskiej Ratsschule. Jego mowa inauguracyjna miała tytuł "De malo methodo, ingenia corrumpente discentium". Po ok. pięciu latach opuścił Szczecin i udał się do Bützow, gdzie został profesorem teologii na uniwersytecie. W roku kolejnym uzyskał doktorat.

Rok 1765 przyniósł mu profesurę z teologii na uniwersytecie w Getyndze, zaś w roku 1775 przeniósł się na uniwersytet w Kilonii gdzie także wykładał teologię oraz sprawował funkcję dziekana wydziału teologicznego i prorektora.

W kręgu jego zainteresowań pozostawała dogmatyka, historia Kościoła i teologia egzegetyczna.

Był autorem licznych dzieł. Do najbardziej znanych należy "Biblische Theologie oder Untersuchung des biblischen Grundes der vornehmsten theologischen Lehren". Wydane zostało w czterech częściach w latach 1771-1775.

Napisał także tekst będący przyczynkiem do dziejów szkolnictwa w Szczecinie pt. "Historische Nachrichten von der Raths- und Stadtschule zu Alten Stettin und von den Lehrern derselben", który ukazał się w 1760 roku.

Gotthilf Traugott Zachariae zmarł nagle, 7 lutego 1777 roku w wieku 47 lat z powodu udaru.

Brak bliższych wiadomości o jego życiu prywatnym. Wiadomo, że miał córkę Charlotte, której mężem był prawnik Andreas Wilhelm Cramer.

Bibliografia

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko