Grodzisko średniowieczne (Cedynia)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grodzisko średniowieczne w Cedyni - stanowisko archeologiczne, będące reliktem średniowiecznej osady obronnej.

Grodzisko usytuowane jest w północnej części miasta. Jego zarys jest wyraźnie czytelny w terenie.

Na stanowisku prowadzono badania wykopaliskowe w latach 1958-1959 oraz 1961. Ustalono wówczas, że powstało ono w miejscu dawniejszej siedziby obronnej, datowanej na wczesną epokę żelaza i łączonej z ludnością kultury łużyckiej. W IX i pierwszej połowie X wieku miała się tam rozwijać osada otwarta. Budowę obiektu warownego wydatowano zaś na drugą połowę X wieku i połączono z ekspansją państwa Piastów. Kres funkcjonowania osady miałby nastąpić około połowy XI wieku, a w jego miejscu miałaby rozwijać się w okresie późnego średniowiecza osada otwarta. W czasie prowadzonych w 2013 roku nieinwazyjnych badań teledetekcyjnych stwierdzono możliwość istnienia w obrębie grodziska obiektu obronnego w kształcie wieży mieszkalnej z okresu późnego średniowiecza.

Bibliografia

  • Porzeziński, Antoni. Badania wykopaliskowe na grodzisku w Cedyni (stanowisko 1) w latach 1958-1959 i 1961. W: Cedynia i okolice poprzez wieki. Red. Paweł Migdalski, Chojna-Szczecin 2013, s. 87-109.
  • Porzeziński, Antoni. Osadnictwo Ziemi Cedyńskiej we wczesnym średniowieczu. Archeologiczne studium osadnicze. Chojna 2012.
  • Rębkowski, Marian. Kiarszys, Grzegorz. O niektórych problemach badawczych związanych ze średniowieczną Cedynią. W: Civitas Cedene. Studia i materiały do dziejów Cedyni. Cz. 1. Red. P. Migdalski. Chojna-Szczecin-Cedynia 2014, s. 105-121.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke