Grzegorz Edmund Jankowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 23:13, 25 lis 2010 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (1 wersja)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.

Grzegorz Edmund Jankowski (ur. 9 lutego 1955 w Gorzowie Wielkopolskim) – prawnik i polityk, były wicewojewoda szczeciński i zachodniopomorski.

Życiorys

Ukończył w 1978 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przez kolejne trzy lata pracował w Prokuraturze Rejonowej w Szczecinie, dochodząc do stanowiska podprokuratora.

W 1981 stanął na czele Komitetu Założycielskiego "Solidarności" w Prokuraturze Wojewódzkiej. Wchodził w skład prezydium Tymczasowej Komisji Krajowej Prokuratorów "S". Po wprowadzeniu stanu wojennego w związku z niepodpisaniem deklaracji lojalności został usunięty z pracy. W latach 80. pracował jako radca prawny, prowadząc obsługę lokalnych spółdzielni. Zajmował się także organizowaniem pomocy prawnej osobom represjonowanym, kolportował wydawnictwa niezależne, działał w niejawnych strukturach NSZZ "S", współpracował z Komitetem Helsińskim w Polsce.

W 1989 był asystentem ubiegającego się o mandat poselski Jerzego Zimowskiego. Krótko pełnił funkcję delegata rządu ds. samorządu w województwie szczecińskim. W 1992 założył własną kancelarię radcowską. Zaangażował się w działalność partyjną w ramach Unii Demokratycznej i następnie Unii Wolności. W latach 90. kierował regionalnymi strukturami tych ugrupowań. W wyborach w 1997 kandydował na urząd senatora RP w województwie szczecińskim z ramienia UW.

W rządzie Jerzego Buzka był wicewojewodą szczecińskim i następnie pierwszym wicewojewodą zachodniopomorskim. W 2002 został powołany na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

Bibliografia