Gustav Weicker: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "{{WEdycji}} {{Osoba infobox |osoba= Gustav Weicker |grafika_osoba= |grafika_opis= |funkcja= profesor i dyrektor gimnazjalny |urodziny_data= 23 stycznia 1837 |urodziny_m...")
 
Linia 6: Linia 6:
 
|grafika_opis=
 
|grafika_opis=
 
|funkcja= profesor i dyrektor gimnazjalny
 
|funkcja= profesor i dyrektor gimnazjalny
|urodziny_data= 23 stycznia 1837
+
|urodziny_data= [[23 stycznia]] [[1837]]
 
|urodziny_miejsce= Oppach koło Bautzen (Sachsen)
 
|urodziny_miejsce= Oppach koło Bautzen (Sachsen)
|smierc_data= 20 lipca 1904  
+
|smierc_data= [[20 lipca]] [[1904]]
 
|smierc_miejsce=
 
|smierc_miejsce=
 
|miejsce_spoczynku=
 
|miejsce_spoczynku=
 
|lokalizacja_grobu=
 
|lokalizacja_grobu=
|lata_dzialalnosci= 1858-1904
+
|lata_dzialalnosci= [[1858]]-[[1904]]
 
|tytuly=
 
|tytuly=
 
|narodowosc= niemiecka
 
|narodowosc= niemiecka
Linia 19: Linia 19:
 
}}
 
}}
  
'''Gustav Weicker''' (1837-1904) – profesor i dyrektor gimnazjalny.
+
'''Gustav Weicker (1837-1904)''' – profesor i dyrektor gimnazjalny.
 +
==Życiorys==
 +
Gustav Karl Georg Weicker urodził się [[23 stycznia]] [[1837]] roku w Oppach koło Budziszyna (''Bautzen'', Saksonia), jako syn tamtejszego pastora Karla Gustava Adolpha Weickera i jego żony Wilhelminy Luise z domu Schmohl. W wieku 4 lat utracił ojca, w wieku 6 lat matkę. Wcześnie osieroconym zajął się wuj, który był skarbnikiem w ''Franckesche Stiftungen'' w Halle. Dzięki wujowi uczęszczał do ''Franckesche Waisenhaus'', a następnie jako jego wychowanek w roku [[1848]] został przyjęty do ''Lateinische Hauptschule''. Szkołę opuścił po otrzymaniu świadectwa dojrzałości [[6 września]] [[1854]] roku, aby na uniwersytecie w Halle studiować teologię i filologię. W roku [[1858]] został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy (''Hülfslehrer'') w ''Königliche Pädagogium'' w Halle.
  
Gustav Karl Georg Weicker urodził się 23 stycznia 1837 zu Oppach koło Bautzen (Sachsen), jako syn tamtejszego pastora Karla Gustava Adolpha Weickera i jego żony Wilhelminy Luise z domu Schmohl. W wieku 4 lat utracił swojego ojca, w wieku 6 lat matkę. Wcześnie osieroconym zajął się wuj, który był skarbnikiem w ''Franckeschen Stiftungen'' w Halle. Dzięki wujowi uczęszczał do ''Franckesche Waisenhaus'', a następnie jako jej wychowanek w roku 1848 został przyjęty do ''Lateinische Hauptschule''. Szkołę opuścił po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 6 września 1854 roku, aby na uniwersytecie w Halle studiować teologię i filologię. W roku 1858 został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy (''Hülfslehrer'') w ''Königliche Pädagogium'' w Halle.
+
Weicker [[15 lipca]] [[1862]] roku złożył egzamin doktorski na uniwersytecie w Halle broniąc dysertacji ''„De Sophocle suae artis aestimatore”''. [[12 listopada]] [[1862]] roku przystąpił do egzaminu ''pro facultate docendi'', uzyskując uprawnienia do nauczania języków – łaciny, greki i niemieckiego oraz historii, geografii i religii w szkołach gimnazjalnych. [[1 lipca]] [[1863]] roku rozstał się z ''Königliche Pädagogium'' i został przyjęty jako nauczyciel zwyczajny (''ordentlicher Lehrer'') do gimnazjum w Torgau, skąd w roku [[1865]] przeniósł się do Berlina, gdzie objął stanowisko profesora gimnazjalnego (''Oberlehrer'') w ''Königl. Joachimsthalsche Gymnasium''. W dwa lata później został przeniesiony do ''Königliche Klosterschule'' w Ilfeld.  
  
Weicker 15 lipca 1862 roku złożył egzamin doktorski na uniwersytecie w Halle broniąc dysertacji ''„De Sophocle suae artis aestimatore”''. 12 listopada 1862 roku przystąpił do egzaminu ''pro facultate docendi'', uzyskując uprawnienia do nauczania języków – łaciny, greki i niemieckiego oraz historii, geografii i religii w szkołach gimnazjalnych. 1 lipca 1863 roku rozstał się z ''Königliche Pädagogium'' i został przyjęty jako nauczyciel zwyczajny (''ordentlicher Lehrer'') do ''Gymnasium'' w Torgau. Skąd w roku 1865 przeniósł się do Berlina, gdzie objął stanowisko profesora gimnazjalnego (''Oberlehrer'') w  ''Königl. Joachimsthalsche Gymnasium''. W dwa lata później został przeniesiony do ''Königliche Klosterschule'' w Ilfeld.  
+
W roku [[1869]] Weicker został powołany na stanowisko dyrektora ''Königl. Preuß. Hennebergschen Gymnasium'' w Schleusingen. [[3 lipca]] [[1877]] roku odznaczono go Orderem Orła Czerwonego IV klasy (''Rothe Adlerorden IV. Klasse''). W roku [[1878]] przeniósł się do [[Szczecin]]a, gdzie otrzymał stanowisko dyrektora Gimnazjum Mariackiego [[Marienstiftsgymnasium|''Königliche Marienstifts-Gymnasium'']]. Uczył w nim języków klasycznych – łaciny i greki oraz religii. Sprawował też funkcję wychowawcy klasy pierwszej.
  
W roku 1869 Weicker został powołany na stanowisko dyrektora ''Königl. Preuß. Hennebergschen Gymnasium'' w Schleusingen. 3 lipca 1877 roku odznaczono go Orderem Orła Czerwonego IV klasy (''Rothe Adlerorden IV. Klasse''). W roku 1878 przeniósł się do Szczecina, gdzie otrzymał stanowisko dyrektora ''Königliche Marienstifts-Gymnasium''. Uczył w niej języków klasycznych – łaciny i greki oraz religii. Sprawował też funkcję wychowawcy klasy pierwszej.
+
Za swoje zasługi Weicker został odznaczony [[12 sierpnia]] [[1894]] roku Orderem Królewskim Koronnym III Klasy (''Kronenorden 3. Klasse''), w roku [[1902]] Orderem Hohenzollernów (''Adlers der Ritter des Hausordens von Hohenzollern''), a [[22 stycznia]] [[1900]] roku otrzymał tytuł tajnego radcy (''Geheimer Regierungsrat'').
  
Za swoje zasługi Weicker został odznaczony 12 sierpnia 1894 roku ''Kronenorden 3. Klasse'', w roku 1902 ''Adlers der Ritter des Hausordens von Hohenzollern'' oraz 22 stycznia 1900 roku otrzymał  tytuł ''Geheimer Regierungsrat''. 
+
Gustav Karl Georg Weicker zmarł [[20 lipca]] [[1904]] roku.
 
 
Gustav Karl Georg Weicker zmarł 20 lipca 1904 roku.
 
  
 
==Publikacje (Wybór)==
 
==Publikacje (Wybór)==
Linia 59: Linia 59:
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
  
[http://archivdatenbank.bbf.dipf.de/actaproweb/search.xhtml Kwestionariusz osobowy Gustava Weickera w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung]
+
*[http://archivdatenbank.bbf.dipf.de/actaproweb/search.xhtml Kwestionariusz osobowy Gustava Weickera w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung]
  
 
   
 
   
 
{{AutorP|[[User:Ela|Małgorzata Elżbieta Płoszczyńska]]}}
 
{{AutorP|[[User:Ela|Małgorzata Elżbieta Płoszczyńska]]}}
 +
{{RedaktorP|[[User:Izabela Strzelecka|Izabela Strzelecka]]}}
 +
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Nauczyciele]]
 +
[[Kategoria:Szczecin]]
 +
 +
[[Kategoria:Pomeranica zredagowane 2018]]
 +
{{DEFAULTSORT: Weicker, Gustav}}

Wersja z 09:53, 22 lis 2018

200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Gustav Weicker
profesor i dyrektor gimnazjalny
Data urodzenia 23 stycznia 1837
Miejsce urodzenia Oppach koło Bautzen (Sachsen)
Data śmierci 20 lipca 1904
Lata działalności 1858-1904
Narodowość niemiecka


Gustav Weicker (1837-1904) – profesor i dyrektor gimnazjalny.

Życiorys

Gustav Karl Georg Weicker urodził się 23 stycznia 1837 roku w Oppach koło Budziszyna (Bautzen, Saksonia), jako syn tamtejszego pastora Karla Gustava Adolpha Weickera i jego żony Wilhelminy Luise z domu Schmohl. W wieku 4 lat utracił ojca, w wieku 6 lat matkę. Wcześnie osieroconym zajął się wuj, który był skarbnikiem w Franckesche Stiftungen w Halle. Dzięki wujowi uczęszczał do Franckesche Waisenhaus, a następnie jako jego wychowanek w roku 1848 został przyjęty do Lateinische Hauptschule. Szkołę opuścił po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 6 września 1854 roku, aby na uniwersytecie w Halle studiować teologię i filologię. W roku 1858 został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy (Hülfslehrer) w Königliche Pädagogium w Halle.

Weicker 15 lipca 1862 roku złożył egzamin doktorski na uniwersytecie w Halle broniąc dysertacji „De Sophocle suae artis aestimatore”. 12 listopada 1862 roku przystąpił do egzaminu pro facultate docendi, uzyskując uprawnienia do nauczania języków – łaciny, greki i niemieckiego oraz historii, geografii i religii w szkołach gimnazjalnych. 1 lipca 1863 roku rozstał się z Königliche Pädagogium i został przyjęty jako nauczyciel zwyczajny (ordentlicher Lehrer) do gimnazjum w Torgau, skąd w roku 1865 przeniósł się do Berlina, gdzie objął stanowisko profesora gimnazjalnego (Oberlehrer) w Königl. Joachimsthalsche Gymnasium. W dwa lata później został przeniesiony do Königliche Klosterschule w Ilfeld.

W roku 1869 Weicker został powołany na stanowisko dyrektora Königl. Preuß. Hennebergschen Gymnasium w Schleusingen. 3 lipca 1877 roku odznaczono go Orderem Orła Czerwonego IV klasy (Rothe Adlerorden IV. Klasse). W roku 1878 przeniósł się do Szczecina, gdzie otrzymał stanowisko dyrektora Gimnazjum Mariackiego Königliche Marienstifts-Gymnasium. Uczył w nim języków klasycznych – łaciny i greki oraz religii. Sprawował też funkcję wychowawcy klasy pierwszej.

Za swoje zasługi Weicker został odznaczony 12 sierpnia 1894 roku Orderem Królewskim Koronnym III Klasy (Kronenorden 3. Klasse), w roku 1902 Orderem Hohenzollernów (Adlers der Ritter des Hausordens von Hohenzollern), a 22 stycznia 1900 roku otrzymał tytuł tajnego radcy (Geheimer Regierungsrat).

Gustav Karl Georg Weicker zmarł 20 lipca 1904 roku.

Publikacje (Wybór)

• De sophocle suae artis aestimatore. Halis Saxonum 1862 (Diss.).

• De fragmentis fabularum quae ad primordia artis Sophocleae referuntur. W: Nachricht über das Königliche Pädagogium zu Halle. Halle 1862, s. 1-40.

• Das Schulwesen der Jesuiten nach den Ordensgesetzen. Halle 1863.

• Bericht über die feierliche Grundsteinlegung zum Neubau des Hennebergischen Gymnasiums am 10. September 1870. Mit den bei der Feier gehaltenen Reden und den bezüglichen Urkunden. Meiningen. W: Jahresbericht des K. Preuß. Hennebergischen Gymnasiums zu Schleusingen. Meiningen 1871, s. 1-18.

• Abriss der Geschichte des Gymnasiums. Erster Theil. W: Königlich Preussisches Hennebergisches Gymnasium zu Schleusingen. Festschrift zur Feier des dreihundertjährigen Jubiläums. Meiningen 1877, s. 1-65.

• Rede über den Segen des Alumnatslebens. 1877. W: Königlich Preussisches Hennebergisches Gymnasium zu Schleusingen. Oster-Programm 1877. Meiningen 1877, s. 7-14.

• Nachricht über die Geschichte der Bibliothek des Hennebergischen Gymnasiums zu Schleusingen. W: Königlich Preussisches Hennebergisches Gymnasium zu Schleusingen. Oster-Programm 1878. Meiningen 1878, s. 3-17.

• Rede zum Gedächtnis-Actus vor dem Todtenfeste 1877. W: Königlich Preussisches Hennebergisches Gymnasium zu Schleusingen. Oster-Programm. II. 1878. Meiningen 1878, s. 3-6.

• Bericht über die 350jährige Jubelfeier am 24. und 25. September 1894. W: Programm des Königl. Marienstifts-Gymnasiums zu Stettin für das Schuljahr von Ostern 1894 bis Ostern 1895. Stettin: Druck von Herrcke & Lebeling 1895, s. 1-45.

Biografia

• Königliches Marienstifts-Gymnasium zu Stettin. Michaelis-Programm 1878. Stettin 1878, s. 43.

• Programm des Königl. Marienstifts-Gymnasiums zu Stettin für das Schuljahr von Ostern 1904 bis Ostern 1905. Stettin 1905, s. 20-21.

Linki zewnętrzne