Heinrich Dohrn sen.

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 17:25, 4 sty 2017 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heinrich Dohrn sen.
kupiec, przedsiębiorca, przemysłowiec
Data urodzenia 6 grudnia 1769
Miejsce urodzenia Poznań
Data śmierci 1852


Heinrich Dohrn sen. (1769-1852), przedsiębiorca, przemysłowiec.

Życiorys

Heinrich Dohrn urodził się 6 grudnia 1769 roku w Poznaniu. Do Szczecina przybył w 1790 roku i był dobrze prosperującym szczecińskim kupcem, przedsiębiorcą i przemysłowcem.

W roku 1797 wydzierżawił od Radcy Kamery Georga Matthiasa Warnshagena ziemię przy kościele w Klęskowie (niem. Hökendorf, którą dwadzieścia lat później wykupił. Od 1799 roku był współudziałowcem w firmie „John und Dohrn” - handel towarami kolonialnymi. Następnie założył spółkę akcyjną „Pommersche-Provinzial- Zuckersiederei”, w której był dyrektorem.

Dohrn wybudował swoją posiadłość przy Langestraße 77 (ob. Chłopska). Składała się ona z budynków mieszkalnych oraz szklarni. Na terenie posiadłości była także plantacja różnorakich drzew, krzewów i kwiatów. Roślinność posadzona przez Heinricha Dohrna obejmowała znaczne spektrum: od pospolitych dębów i klonów, aż po egzotyczne palmy. Teren parku został podzielony na dwie części: zamkniętą, gdzie spotykała się szczecińska elita oraz otwarty, gdzie każdy mógł wejść i podziwiać różnorakie okazy roślinności.

Posiadłość Dohrna została zniszczona w czasie II wojny światowej, a po egzotycznych roślinach nie został już żaden ślad.

Heinrich Dohrn interesował się literaturą, muzyką oraz naukami zoologicznymi, szczególnie entomologią, będąc m.in. koneserem muzyki, przyjaźnił się z wieloma znanymi kompozytorami i pisarzami (m.in. Mendelssohn-Bartholdy był ojcem chrzestnym Antona Dohrna). W ślady ojca poszedł syn, a także wnukowie. Dzięki swoim dokonaniom, śmiało mogą być określani mecenasami kultury.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bielecka