Hejnał Miasta Szczecin

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:46, 30 kwi 2013 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „".” na „”.”)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hejnał Miasta Szczecin – ustalony w Statucie Miasta Szczecina[1], sygnał muzyczny grany codziennie o godz. 12.00 z okna nad głównym wejściem do Urzędu Miejskiego oraz z wieży Zamku Książąt Pomorskich. Trwa około 1 minutę i na co dzień wykonywany jest w wersji na 1 trąbkę, natomiast w dni świąt państwowych i miejskich (26 kwietnia, 1 maja i 3 maja, 5 lipca, 15 sierpnia i 11 listopada) – w wersji uroczystej – przez trzech trębaczy.

Utwór został skomponowany w 1995 roku przez Janusza Stalmierskiego; prawykonanie miało miejsce 26 kwietnia 1995 roku .

Historia

Pierwszy polski hejnał muzyczny miasta powstał w 1964 roku. Jego twórcą był Witold Jarmul. Po raz pierwszy hejnał rozległ się 23 czerwca 1964 roku z wieży Zamku Książąt Pomorskich, inaugurując obchody Dni Morza. Od tego dnia hejnał był codziennie grany (a potem odtwarzany z taśmy magnetofonowej) z zamkowej wieży o godz. 12 i 18.

O tym ważnym dla miasta akcencie muzycznym wspomniał Ryszard Liskowacki w książce dla młodzieży Wodzu, wyspa jest twoja... z 1965 roku: Zjedli lody w małej, przytulnej cukierni i powoli wracali do domu. Na pobliskiej wieży zamku Książąt Pomorskich hejnał oznajmił godzinę szóstą po południu, ale słońce prażyło nadal bardzo silnie”.

Przypisy

  1. Uchwałą Rady Miejskiej w Szczecinie z dnia 2 grudnia 1996, Załącznik nr 6 do Statutu Miasta Szczecina

Bibliografia

  • Liskowacki, Ryszard. Wodzu, wyspa jest twoja. Warszawa: Nasza Księgarnia, 1965.
  • Myślenicki, Wojciech. Nad Odrą i Bałtykiem. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1965.

Zobacz też

Linki zewnętrzne