Hejnał Szczecina: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
'''Hejnał Szczecina''' - pierwszy hejnał muzyczny powstał w 1964 roku. Jego twórcą był Witold Jarmul. Po raz pierwszy hejnał rozległ się [[23 czerwca]] [[1964]] roku z wieży [[Zamek Książąt Pomorskich|Zamku Książat Pomorskich]], inaugurując obchody [[Dni Morza]]. Od tego dnia hejnał był codziennie grany (a potem odtwarzany z taśmy magnetofonowej) z zamkowej wieży o godz. 12 i 18.
'''Hejnał Szczecina''' - pierwszy hejnał muzyczny miasta powstał w 1964 roku. Jego twórcą był Witold Jarmul. Po raz pierwszy hejnał rozległ się [[23 czerwca]] [[1964]] roku z wieży [[Zamek Książąt Pomorskich|Zamku Książat Pomorskich]], inaugurując obchody [[Dni Morza]]. Od tego dnia hejnał był codziennie grany (a potem odtwarzany z taśmy magnetofonowej) z zamkowej wieży o godz. 12 i 18.


O tym ważnym dla miasta akcencie muzycznym wspomniał [[Ryszard Liskowacki]] w książce dla młodzieży ''Wodzu, wyspa jest twoja...'' z 1965 roku: ''(...) Zjedli lody w małej, przytulnej cukierni i powoli wracali do domu. Na pobliskiej wieży zamku Książat Pomorskich hejnał oznajmił godzinę szósta po południu, ale słońce prażyło nadal bardzo silnie".


Nowy [[Hejnał Miasta Szczecina|hejnał]] miasta powstał w 1995 roku. Jego autorem jest szczeciński kompozytor [[Janusz Stalmierski]].
W 1995 roku powstał nowy [[Hejnał Miasta Szczecina|hejnał]] miasta. Jego autorem jest szczeciński kompozytor [[Janusz Stalmierski]].

Wersja z 17:35, 7 cze 2012

Hejnał Szczecina - pierwszy hejnał muzyczny miasta powstał w 1964 roku. Jego twórcą był Witold Jarmul. Po raz pierwszy hejnał rozległ się 23 czerwca 1964 roku z wieży Zamku Książat Pomorskich, inaugurując obchody Dni Morza. Od tego dnia hejnał był codziennie grany (a potem odtwarzany z taśmy magnetofonowej) z zamkowej wieży o godz. 12 i 18.

O tym ważnym dla miasta akcencie muzycznym wspomniał Ryszard Liskowacki w książce dla młodzieży Wodzu, wyspa jest twoja... z 1965 roku: (...) Zjedli lody w małej, przytulnej cukierni i powoli wracali do domu. Na pobliskiej wieży zamku Książat Pomorskich hejnał oznajmił godzinę szósta po południu, ale słońce prażyło nadal bardzo silnie".

W 1995 roku powstał nowy hejnał miasta. Jego autorem jest szczeciński kompozytor Janusz Stalmierski.