Henryk Szymański

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 07:37, 19 paź 2018 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę " {{WEdycji}} Urodził się 19 marca 1915 roku w Sankt Petersburgu w rodzinie polskich artystów estradowych Anny i Józefa Szymańskich. W 1919 roku, po śmierci...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii. Urodził się 19 marca 1915 roku w Sankt Petersburgu w rodzinie polskich artystów estradowych Anny i Józefa Szymańskich. W 1919 roku, po śmierci ojca, w wyniku epidemii grypy "hiszpanki", wyjechał z matką, zmuszoną do pozostawienia całego majątku, do Wilna.
 Po ukończeniu Szkoły Przemysłowej pracował w latach 1935 - 1936 w biurze projektów m.in. przy wykonywaniu projektów wodociągów i kanalizacji.
 Został powołany do odbycia czynnej służby wojskowej, służył w artylerii, ukończył szkołę podoficerską. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej.

W okresie wojny praccował m. in. w wileńskich wodociągach. Po zakończeniu wojny nie przyjął propozycji władz sowieckich dalszej pracy na stanowisku kierowniczym w wodociągach.

 Rodzina uzyskała prawo do ewakuacji i w dniu 30 kwietnia 1946 r. przybyła do Szczecina.
 Już w dniu 10 maja 1946 r. rozpoczyna pracę w wodociągach szczecińskich w pionie technicznym. 
 Z dniem 20 sierpnia 1949 roku mianowany przez Prezydenta Miasta mgr. inż. Piotra Zarębę Wicedyrektorem Technicznym Wodociągów i Kanalizacji Miejskich. 
   W wyborach, które odbyły się w dniu 5 grudnia 1954 roku zostaje wybrany radnym Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinie. Od dnia 22 grudnia 1954 roku do dnia 30 kwietnia 1956 roku pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej 
 Z dniem 1 maja 1956 roku zostaje powołany przez Przewodniczącego Prezydium MRN na stanowisko Dyrektora w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.
 W następnej kadencji jest radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, Przewodniczącym Komisji Gospodarki i Budownictwa Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie a następnie przez dwie kadencje ponownie radnym Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinie. 
 Swoją pracą przyczynił się do rozwoju sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Szczecinie, m.in. do wybudowania nowego ujęcia głębinowego wody w Zdrojach (budowę rozpoczęto w 1958 r. a zakończono w 1963 r.).
 Wielokrotnie nagradzany za swoją pracę, m. in. w 1948 r. nagrodzony przez Komisję Aktywizacji Regionu Szczecińskiego przy Komitecie Rady Ministrów "za wydajną pracę i działalność związaną z odbudową i zagospodarowaniem regionu".
  W 1960 r. nagrodzony za zajęcie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pierwszego miejsca we współzawodnictwie krajowym. 


- 2 -

 Za osiągnięcia zawodowe odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą i Srebrną Odznaką Gryfa Pomorskiego i innymi odznaczeniami resortowymi.
 Ze względu na zły stan zdrowia, będący m.in. konsekwencją przeżyć czasu wojennego przechodzi na rentę i wcześniejszą emeryturę.
 Uchwałą Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinie zostaje odwołany z dniem 31 grudnia 1970 roku ze stanowiska dyrektora w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. 
 Umarł nagle 7 czerwca 1982 roku i został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie podczas skromnej uroczystości z udziałem bliskich i rodziny.