Herbert Simoilet

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 00:19, 9 gru 2010 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Herbert Simoilet''' – ksiądz katolicki, ur. 8 maja1908 roku w Berlinie. Ukończył seminarium duchowne w Fuldzie w roku 1939 i został kapłanem katol...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herbert Simoilet – ksiądz katolicki, ur. 8 maja1908 roku w Berlinie. Ukończył seminarium duchowne w Fuldzie w roku 1939 i został kapłanem katolickim (wyświęcony w katedrze św. Jadwigi w Berlinie). W tym samym, roku został wikarym w Greifswaldzie. Od 1941 roku prowadził pracę duszpasterską w Szczecinie. Pracował z młodzieżą, spotykał się na tzw. „Mittwochskreis” z żołnierzami, przebywającymi na urlopie. Rozmawiano tam o zbrodniach wojennych dokonywanych przez SS, o polityce i wierze. Simoilet nie krył się ze swoimi antynazistowskimi poglądami. Na spotkaniach pojawiał się także szpicel o fałszywym nazwisku Georg Hagen, który sporządzał notatki ze spotkań, wyrażanych tam poglądów, opinii i przekazywał je Gestapo. W Szczecinie mieszkał wspólnie z ojcem Friedrichem Lorenzem na plebanii kościoła katolickiego pw. św. Jana Chrzciciela. W nocy z 4 na 5 lutego aresztowany w wyniku akcji Fall Stettin. Został ścięty na gilotynie w więzieniu w Halle 13 listopada 1944 roku.

Ciekawostki: Ksiądz Herbert Simoilet występuje na kartach drugiego tomu szczecińskiej sagi Bartosza Ulki pt. „Perła Europy. Upadek

Zobacz też

  • [w:de:Herbert_Simoleit]