Hermann Grassmann: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Linia 20: Linia 20:
'''Hermann Günther Grassmann (1809-1877)'''- matematyk, językoznawca, fizyk, pedagog i wydawca.
'''Hermann Günther Grassmann (1809-1877)'''- matematyk, językoznawca, fizyk, pedagog i wydawca.


'''STRONA W BUDOWIE'''


== Życiorys: ==
== Życiorys: ==

Wersja z 21:14, 26 lis 2015

Hermann Grassman
Matematyk, językoznawca, fizyk, pedagog i wydawca
Data urodzenia 15 kwietnia 1809
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 26 września 1877
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka


Hermann Günther Grassmann (1809-1877)- matematyk, językoznawca, fizyk, pedagog i wydawca.


Życiorys:

Hermann Günther Grassmann urodził się 15 kwietnia 1809 roku w Szczecinie w rodzinie matematyka i fizyka Justusa Güntera Grassmanna i jego żony, Johanny Luise Friedreike Medewald, córki pastora w Chwarstnicy (niem. Klein Schönfeld). Był trzecim z dwanaściorga dzieci państwa Grassmann. Po ukończeniu edukacji domowej, młody Grassmann uczył się w Gimnazjum Mariackim.

Po zdanej maturze w roku 1827 wstąpił na uniwersytet w Berlinie, gdzie studiował teologię. Uczęszczał także na wykłady z filozofii, literatury, języków klasycznych. W 1830 zakończył edukacje uniwersytecką. W tym samym roku wrócił do Szczecina z postanowieniem zostania pastorem. Ostatecznie pod wpływem ojca swą uwagę skierował ku przedmiotom przez niego nauczanym: matematyce i fizyce. W 1832 roku został zatrudniony w Gimnazjum Mariackim jako asystent nauczyciela. W 1834 Hermann Grassmann opuścił Szczecin, aby objąć posadę nauczyciela w szkole rzemiosł (Gewerbeschule) w Berlinie. Po roku powrócił ponownie do Szczecina, gdzie otworzyły się możliwości zatrudnienia na stanowisku nauczyciela w nowopowstałej szkole Ottoschule (szkoła im. Ottona). W nowej szkole Grassmann uczył klasy niższe matematyki, fizyki, języka niemieckiego, łaciny i religii.

W 1839 ukończył z wynikiem pozytywnym wyższe egzaminy z teologii, a w 1840 zdał egzaminy w Berlinie. Od tego czasu mógł uczyć matematyki, fizyki, chemii i mineralogii we wszystkich klasach wyższych. Równolegle opracowywał swe koncepcje matematyczne.

W roku 1842 ukazała się książka życia: Die Lineale Ausdehnungslehre, ein neuer Zweig der Mathematik, w której przedstawił podstawy rachunku różniczkowego.

12 kwietnia 1849 roku ożenił się z Therese Knappe. Mieli 11 dzieci, z których 7 dożyło wieku dorosłego. Wśród potomstwa Hermanna Grassmann aspiracje naukowe ojca i jego pasje badawcze podzielał syn, Hermann Ernst, który osiągnął katedrę profesora matematyki na Uniwersytecie w Giessen, dwaj inni jego synowie, Justus i Max zostali, jak ojciec i dziadek, nauczycielami w Gimnazjum Mariackim.

W 1853 roku Hermann Günter Grassmann profesorem Gimnazjum Mariackiego. Ostatnie 20 lat życia poświęcił Grassmann językoznawstwu. Jest światowej sławy znawcą sanskrytu. Jako wybitnego specjalistę w tej dziedzinie uhonorowało go Amerykańskiego Towarzystwo Orientalistyczne (American Oriental Society) oraz Uniwersytet w Tybindze (Tübingen).

W ostatnich latach życia jeszcze raz wrócił do matematyki: mimo pogarszającego się zdrowia przygotowywał do druku swą pionierska pracę matematyki dziedziny rachunku różniczkowego Die Lineale Ausdehnungslehre, ein neuer Zweig der Mathematik. Nowego wydania tej pracy już nie doczekał. Zmarł na zawał serca w swym mieszkaniu.

Bibliografia:

Joanna A. Kościelna, Grassmann. Matematyk, w: transodra-online.net http://www.transodra-online.net/pl/node/17160
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Kościelna