Hermann Grassmann: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 4: Linia 4:
|grafika_osoba=
|grafika_osoba=
|grafika_opis=
|grafika_opis=
|funkcja= Matematyk, językoznawca, fizyk, pedagog i wydawca
|funkcja= matematyk, fizyk, językoznawca, nauczyciel i wydawca
|urodziny_data= [[15 kwietnia]] [[1809]]
|urodziny_data= [[15 kwietnia]] [[1809]]
|urodziny_miejsce= [[Szczecin]]
|urodziny_miejsce= [[Szczecin]]
Linia 18: Linia 18:
}}
}}


'''Hermann Günther Grassmann (1809-1877)'''- matematyk, językoznawca, fizyk, pedagog i wydawca.
'''Hermann Günther Grassmann (1809-1877)''' - matematyk, fizyk, językoznawca, fizyk, nauczyciel i wydawca.
== Życiorys: ==
=Życiorys=
Hermann Günther Grassmann urodził się [[15 kwietnia]] [[1809]] roku w Szczecinie w rodzinie matematyka i fizyka Justusa Güntera Grassmanna i jego żony, Johanny Luise Friedreike Medewald, córki pastora w [[Chwarstnica|Chwarstnicy]] (niem. ''Klein Schönfeld''). Był trzecim z dwanaściorga dzieci państwa Grassmann. Po ukończeniu edukacji domowej, młody Grassmann uczył się w [[Gimnazjum Mariackie|Gimnazjum Mariackim]].


Po zdanej maturze w roku 1827 wstąpił na uniwersytet w Berlinie, gdzie studiował teologię. Uczęszczał także na wykłady z filozofii, literatury, języków klasycznych. W 1830 zakończył edukacje uniwersytecką. W tym samym roku wrócił do Szczecina z postanowieniem zostania pastorem. Ostatecznie pod wpływem ojca swą uwagę skierował ku przedmiotom przez niego nauczanym: matematyce i fizyce. W 1832 roku został zatrudniony w Gimnazjum Mariackim jako asystent nauczyciela.  W 1834 Hermann Grassmann opuścił Szczecin, aby objąć posadę nauczyciela w szkole rzemiosł (Gewerbeschule) w Berlinie. Po roku powrócił ponownie do Szczecina, gdzie otworzyły się możliwości zatrudnienia na stanowisku nauczyciela w nowopowstałej szkole Ottoschule (szkoła im. Ottona). W nowej szkole Grassmann uczył klasy niższe matematyki, fizyki, języka niemieckiego, łaciny i religii.  
Hermann Günther Grassmann urodził się [[15 kwietnia]] [[1809]] roku w [[Szczecin]]ie w rodzinie matematyka i fizyka Justusa Güntera Grassmanna i jego żony, Johanny Luise Friederike Medewald, córki pastora w Chwarstnicy (niem. ''Klein Schönfeld''). Był trzecim z dwanaściorga dzieci państwa Grassmann. Po ukończeniu edukacji domowej, młody Grassmann uczył się w [[Gimnazjum Mariackie|Gimnazjum Mariackim]].  


W 1839 ukończył z wynikiem pozytywnym wyższe egzaminy z teologii, a w 1840 zdał egzaminy w Berlinie. Od tego czasu mógł uczyć matematyki, fizyki, chemii i mineralogii we wszystkich klasach wyższych. Równolegle opracowywał swe koncepcje matematyczne.
Po zdanej maturze w roku [[1827]] wstąpił na uniwersytet w Berlinie, gdzie studiował teologię. Uczęszczał także na wykłady z filozofii, literatury, języków klasycznych. W [[1830]] roku zakończył edukację uniwersytecką. W tym samym roku wrócił do Szczecina z postanowieniem zostania pastorem. Ostatecznie pod wpływem ojca swą uwagę skierował ku przedmiotom przez niego nauczanym: matematyce i fizyce. W [[1832]] roku został zatrudniony w Gimnazjum Mariackim jako asystent nauczyciela. W 1834 Hermann Grassmann opuścił Szczecin, aby objąć posadę nauczyciela w szkole rzemiosł (Gewerbeschule) w Berlinie. Po roku powrócił do Szczecina, gdzie otworzyły się możliwości zatrudnienia na stanowisku nauczyciela w nowopowstałej szkole ''Ottoschule''. W nowej szkole Grassmann uczył klasy niższe matematyki, fizyki, języka niemieckiego, łaciny i religii.  


W roku 1842 ukazała się książka życia: ''Die Lineale Ausdehnungslehre, ein neuer Zweig der Mathematik'', w której przedstawił podstawy rachunku różniczkowego.  
W [[1839]] roku zdał z wynikiem pozytywnym wyższe egzaminy z teologii, a w [[1840]] zaliczył egzaminy w Berlinie. Od tego czasu mógł uczyć matematyki, fizyki, chemii i mineralogii we wszystkich klasach wyższych. Równolegle opracowywał swe koncepcje matematyczne.


12 kwietnia 1849 roku ożenił się z Therese Knappe. Mieli 11 dzieci, z których 7 dożyło wieku dorosłego. Wśród potomstwa Hermanna Grassmann aspiracje naukowe ojca i jego pasje badawcze podzielał syn, Hermann Ernst, który osiągnął katedrę profesora matematyki na Uniwersytecie w Giessen, dwaj inni jego synowie, Justus i Max zostali, jak ojciec i dziadek, nauczycielami w Gimnazjum Mariackim.
W roku [[1842]] ukazała się książka życia: "Die Lineale Ausdehnungslehre, ein neuer Zweig der Mathematik", w której przedstawił podstawy rachunku różniczkowego.  


W 1853 roku Hermann Günter Grassmann profesorem Gimnazjum Mariackiego. Ostatnie 20 lat życia poświęcił Grassmann językoznawstwu. Jest światowej sławy znawcą sanskrytu. Jako wybitnego specjalistę w tej dziedzinie uhonorowało go Amerykańskiego Towarzystwo Orientalistyczne (American Oriental Society) oraz Uniwersytet w Tybindze (Tübingen).
[[12 kwietnia]] [[1849]] roku ożenił się z Therese Knappe. Mieli 11 dzieci, z których 7 dożyło wieku dorosłego. Wśród potomstwa Hermanna Grassmann aspiracje naukowe ojca i jego pasje badawcze podzielał syn, Hermann Ernst, który osiągnął katedrę profesora matematyki na Uniwersytecie w Giessen, dwaj inni jego synowie, Justus i Max zostali, jak ojciec i dziadek, nauczycielami w Gimnazjum Mariackim.


W ostatnich latach życia jeszcze raz wrócił do matematyki: mimo pogarszającego się zdrowia przygotowywał do druku swą pionierska pracę matematyki dziedziny rachunku różniczkowego ''Die Lineale Ausdehnungslehre, ein neuer Zweig der Mathematik''. Nowego wydania tej pracy już nie doczekał. Zmarł na zawał serca w swym mieszkaniu.
W [[1853]] roku Hermann Günter Grassmann został profesorem Gimnazjum Mariackiego. Ostatnie 20 lat życia poświęcił Grassmann językoznawstwu. Był światowej sławy znawcą sanskrytu. Jako wybitnego specjalistę w tej dziedzinie uhonorowało go Amerykańskie Towarzystwo Orientalistyczne (American Oriental Society) oraz Uniwersytet w Tybindze.


== Bibliografia: ==
W ostatnich latach życia jeszcze raz wrócił do matematyki: mimo pogarszającego się zdrowia przygotowywał do druku swą pionierska pracę matematyki dziedziny rachunku różniczkowego "Die Lineale Ausdehnungslehre, ein neuer Zweig der Mathematik". Nowego wydania tej pracy już nie doczekał. Zmarł na zawał serca w swym mieszkaniu [[26 września]] [[1877]] roku.
Joanna A. Kościelna, Grassmann. Matematyk, w: transodra-online.net
 
http://www.transodra-online.net/pl/node/17160
=Bibliografia=
Joanna A. Kościelna, [http://www.transodra-online.net/pl/node/17160 Grassmann. Matematyk]. W: transodra-online.net


[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
[[Kategoria:Pomeranica - Matematyka‏‎]]
[[Kategoria:Pomeranica - Nauczyciele‏‎]]
[[Kategoria:Pomeranica - Matematycy]]
[[Kategoria:Pomeranica - Matematycy]]
[[Kategoria:Szczecin]]
[[Kategoria:Szczecin]]
Linia 49: Linia 49:


{{AutorP|[[User:JoKo|Joanna Kościelna]]}}
{{AutorP|[[User:JoKo|Joanna Kościelna]]}}
{{RedaktorP|[[User:Sylwia Wesołowska|Sylwia Wesołowska]]}}
{{DEFAULTSORT: Grassmann, Hermann}}

Wersja z 18:08, 8 lut 2017

Hermann Grassman
matematyk, fizyk, językoznawca, nauczyciel i wydawca
Data urodzenia 15 kwietnia 1809
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 26 września 1877
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka


Hermann Günther Grassmann (1809-1877) - matematyk, fizyk, językoznawca, fizyk, nauczyciel i wydawca.


Życiorys

Hermann Günther Grassmann urodził się 15 kwietnia 1809 roku w Szczecinie w rodzinie matematyka i fizyka Justusa Güntera Grassmanna i jego żony, Johanny Luise Friederike Medewald, córki pastora w Chwarstnicy (niem. Klein Schönfeld). Był trzecim z dwanaściorga dzieci państwa Grassmann. Po ukończeniu edukacji domowej, młody Grassmann uczył się w Gimnazjum Mariackim.

Po zdanej maturze w roku 1827 wstąpił na uniwersytet w Berlinie, gdzie studiował teologię. Uczęszczał także na wykłady z filozofii, literatury, języków klasycznych. W 1830 roku zakończył edukację uniwersytecką. W tym samym roku wrócił do Szczecina z postanowieniem zostania pastorem. Ostatecznie pod wpływem ojca swą uwagę skierował ku przedmiotom przez niego nauczanym: matematyce i fizyce. W 1832 roku został zatrudniony w Gimnazjum Mariackim jako asystent nauczyciela. W 1834 Hermann Grassmann opuścił Szczecin, aby objąć posadę nauczyciela w szkole rzemiosł (Gewerbeschule) w Berlinie. Po roku powrócił do Szczecina, gdzie otworzyły się możliwości zatrudnienia na stanowisku nauczyciela w nowopowstałej szkole Ottoschule. W nowej szkole Grassmann uczył klasy niższe matematyki, fizyki, języka niemieckiego, łaciny i religii.

W 1839 roku zdał z wynikiem pozytywnym wyższe egzaminy z teologii, a w 1840 zaliczył egzaminy w Berlinie. Od tego czasu mógł uczyć matematyki, fizyki, chemii i mineralogii we wszystkich klasach wyższych. Równolegle opracowywał swe koncepcje matematyczne.

W roku 1842 ukazała się książka życia: "Die Lineale Ausdehnungslehre, ein neuer Zweig der Mathematik", w której przedstawił podstawy rachunku różniczkowego.

12 kwietnia 1849 roku ożenił się z Therese Knappe. Mieli 11 dzieci, z których 7 dożyło wieku dorosłego. Wśród potomstwa Hermanna Grassmann aspiracje naukowe ojca i jego pasje badawcze podzielał syn, Hermann Ernst, który osiągnął katedrę profesora matematyki na Uniwersytecie w Giessen, dwaj inni jego synowie, Justus i Max zostali, jak ojciec i dziadek, nauczycielami w Gimnazjum Mariackim.

W 1853 roku Hermann Günter Grassmann został profesorem Gimnazjum Mariackiego. Ostatnie 20 lat życia poświęcił Grassmann językoznawstwu. Był światowej sławy znawcą sanskrytu. Jako wybitnego specjalistę w tej dziedzinie uhonorowało go Amerykańskie Towarzystwo Orientalistyczne (American Oriental Society) oraz Uniwersytet w Tybindze.

W ostatnich latach życia jeszcze raz wrócił do matematyki: mimo pogarszającego się zdrowia przygotowywał do druku swą pionierska pracę matematyki dziedziny rachunku różniczkowego "Die Lineale Ausdehnungslehre, ein neuer Zweig der Mathematik". Nowego wydania tej pracy już nie doczekał. Zmarł na zawał serca w swym mieszkaniu 26 września 1877 roku.

Bibliografia

Joanna A. Kościelna, Grassmann. Matematyk. W: transodra-online.net
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Kościelna