Hey: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „")” na „”)”)
 
(Nie pokazano 13 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
__NOTOC__[[Plik:Hey.JPG|thumb|Zespół Hey]]{{Ambasador}}
+
__NOTOC__[[Plik:Hey.JPG|thumb|Zespół Hey]]{{Laureat}}
'''Hey''' – polska grupa muzyczna, powstała w [[1992]] w Szczecinie. Inicjatorem był gitarzysta [[Piotr Banach]]. Od początku istnienia wokalistką zespołu jest [[Katarzyna Nosowska]]. Zespół wykonuje różnorodną muzykę w granicach szeroko pojętego rocka z wpływami muzyki elektronicznej. W pierwszym składzie znaleźli się ponadto: [[Katarzyna Nosowska]], [[Marcin Żabiełowicz]], [[Robert Ligiewicz]] oraz [[Marcin Macuk]]. Ten ostatni szybko został zastąpiony przez [[Jacek Chrzanowski|Jacka Chrzanowskiego]] (ex–[[Kolaboranci]]).
+
'''Hey''' – polska grupa muzyczna, powstała w [[1992]] w Szczecinie. Inicjatorem był gitarzysta [[Piotr Banach]]. Od początku istnienia wokalistką zespołu jest [[Katarzyna Nosowska]]. Zespół wykonuje różnorodną muzykę w granicach szeroko pojętego rocka z wpływami muzyki elektronicznej. W pierwszym składzie znaleźli się ponadto: [[Katarzyna Nosowska]], [[Marcin Żabiełowicz]], [[Robert Ligiewicz]] oraz [[Marcin Macuk]]. Ten ostatni szybko został zastąpiony przez [[Jacek Chrzanowski|Jacka Chrzanowskiego]] (ex–[[Kolaboranci]]). Zespół w [[1993]] roku został Laureatem [[Nagroda Artystyczna Miasta Szczecina|Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina]].
 
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Grupa największą popularnością cieszyła się w latach [[1993]]–[[1995]]. W ich ówczesnej twórczości można doszukiwać się wpływów i brzmień zespołów spod znaku grunge. Ich debiutancka płyta ''Fire'' rozeszła się w ponad 200-tysięcznym nakładzie. Z tego albumu pochodzą przeboje zespołu, jak "Zazdrość", "Teksański", "Dreams" czy "[[Moja i twoja nadzieja]]". Ostatni z tych utworów był hymnem pomocy powodzianom w 1997. Następnym albumem ''Ho!'' zespół Hey ugruntował pozycję na rynku muzycznym. Kolejne sukcesy spowodowały zorganizowanie przy współudziale stacji muzycznej MTV, koncertu w katowickim Spodku, podczas którego zarejestrowano materiał na następny album – ''Live!''
+
Grupa największą popularnością cieszyła się w latach [[1993]]–[[1995]]. W ich ówczesnej twórczości można doszukiwać się wpływów i brzmień zespołów spod znaku grunge. Ich debiutancka płyta ''Fire'' rozeszła się w ponad 200-tysięcznym nakładzie. Z tego albumu pochodzą przeboje zespołu, jak „Zazdrość”, „Teksański”, „Dreams” czy [[Moja i twoja nadzieja]]. Ostatni z tych utworów był hymnem pomocy powodzianom w 1997. Następnym albumem ''Ho!'' zespół Hey ugruntował pozycję na rynku muzycznym. Kolejne sukcesy spowodowały zorganizowanie przy współudziale stacji muzycznej MTV, koncertu w katowickim Spodku, podczas którego zarejestrowano materiał na następny album – ''Live!''
  
Po krótkiej przerwie, Hey wydaje mini album ''Heledore'', który promowany był przez utwór "Heledore babe". [[Katarzyna Nosowska]] zaszokowała fanów zmianą fryzury na krótką oraz zmianę ubioru, niektórzy twierdzili, że zespół zmienił stylistykę. Kolejny album, ''?'', promowany był singlami "Anioł", "List", "Prawda", które stały się od razu przebojami. Po zakończeniu współpracy z menadżer Katarzyną Kanclerz zespół Hey stał się mniej atrakcyjny dla wytwórni muzycznej, w której do tej pory nagrywał, co spowodowało, że promocja następnego krążka ''Karma'' ("Że"), była znikoma, a utwory zespołu nie były już tak chętnie prezentowane przez stacje radiowe. Płyta jednak uzyskała status złotej. Ostatni album ''Hey'' nagrany dla wytwórni Izabelin/Universal był spłatą za wcześniejsze wydatki na zespół podczas największej świetności. W wyniku tej sytuacji jak i zmęczeniem ciągłymi trasami od kilku lat z zespołu odszedł Piotr Banach. Płyta jednak została dobrze przyjęta przez fanów, ze względu na powrót do cięższego grania.
+
Po krótkiej przerwie, Hey wydaje mini album ''Heledore'', który promowany był przez utwór „Heledore babe”. [[Katarzyna Nosowska]] zaszokowała fanów zmianą fryzury na krótką oraz zmianę ubioru, niektórzy twierdzili, że zespół zmienił stylistykę. Kolejny album, ''?'', promowany był singlami „Anioł”, „List”, „Prawda”, które stały się od razu przebojami. Po zakończeniu współpracy z menadżer Katarzyną Kanclerz zespół Hey stał się mniej atrakcyjny dla wytwórni muzycznej, w której do tej pory nagrywał, co spowodowało, że promocja następnego krążka ''Karma'' ("Że”), była znikoma, a utwory zespołu nie były już tak chętnie prezentowane przez stacje radiowe. Płyta jednak uzyskała status złotej. Ostatni album ''Hey'' nagrany dla wytwórni Izabelin/Universal był spłatą za wcześniejsze wydatki na zespół podczas największej świetności. W wyniku tej sytuacji jak i zmęczeniem ciągłymi trasami od kilku lat z zespołu odszedł Piotr Banach. Płyta jednak została dobrze przyjęta przez fanów, ze względu na powrót do cięższego grania.
  
Po zawirowaniach związanych ze znalezieniem nowej wytwórni muzycznej do zespołu doszedł Paweł Krawczyk (ex-Houk), który wcześniej współpracował w solowym projekcie Kasi Nosowskiej ''puk.puk''. Wydanie płyty ''Sic!'' stało się momentem zwrotnym w karierze zespołu. Hey zaskoczył wszystkich zmianą stylistyki muzycznej na bardziej subtelną, użyciem większej ilości instrumentów szczególnie klawiszowych. Nowe kompozycje spodobały się zarówno krytykom, jak i fanom. 10-lecie istnienia zespołu uświetniło wydanie drugiego w karierze zespołu  albumu live o tytule ''Koncertowy''. Na kolejnym studyjnym krążku ''Music Music'' zespół Hey po raz kolejny zmienia stylistykę. Utwory są  utrzymane bardziej w stylistyce solowych projektów Nosowskiej niż samego zespołu. Utwór "Muka" z ostrym gitarowym riffem stał się przebojem, jak i następny singiel "mru-mru". Wszystkie utwory zaczynały się na literę "M". W rok po wydaniu tego albumu zespół zagrał na Przystanku Woodstock, podczas którego został zarejestrowany koncert na DVD, promowany singlem "Moogie", płyta uzyskała status złotej.
+
Po zawirowaniach związanych ze znalezieniem nowej wytwórni muzycznej do zespołu doszedł Paweł Krawczyk (ex-Houk), który wcześniej współpracował w solowym projekcie Kasi Nosowskiej ''puk.puk''. Wydanie płyty ''Sic!'' stało się momentem zwrotnym w karierze zespołu. Hey zaskoczył wszystkich zmianą stylistyki muzycznej na bardziej subtelną, użyciem większej ilości instrumentów szczególnie klawiszowych. Nowe kompozycje spodobały się zarówno krytykom, jak i fanom. 10-lecie istnienia zespołu uświetniło wydanie drugiego w karierze zespołu  albumu live o tytule ''Koncertowy''. Na kolejnym studyjnym krążku ''Music Music'' zespół Hey po raz kolejny zmienia stylistykę. Utwory są  utrzymane bardziej w stylistyce solowych projektów Nosowskiej niż samego zespołu. Utwór „Muka” z ostrym gitarowym riffem stał się przebojem, jak i następny singiel „mru-mru”. Wszystkie utwory zaczynały się na literę „M”. W rok po wydaniu tego albumu zespół zagrał na Przystanku Woodstock, podczas którego został zarejestrowany koncert na DVD, promowany singlem „Moogie”, płyta uzyskała status złotej.
  
''Echosystem'' – kolejny w dorobku zespołu krążek podbił listy przebojów utworem "Mimo wszystko". Płyta uzyskała status platynowej. Z płyty pochodzą też inne znane piosenki jak "A ty?", "Byłabym", "To tu".
+
''Echosystem'' – kolejny w dorobku zespołu krążek podbił listy przebojów utworem „Mimo wszystko”. Płyta uzyskała status platynowej. Z płyty pochodzą też inne znane piosenki jak „A ty?, „Byłabym”, „To tu”.
  
Zespół Hey stał się drugim wykonawcą w Polsce po Kayah, który nagrał dla telewizji muzycznej MTV koncert Unplugged. Koncert został wydany zarówno na CD, jak i na DVD. Płyta stała się ogromnym sukcesem w historii zespołu. Aranżacje Marcina Macuka zmieniły znane do tej pory utwory, wykorzystując stylistykę bluesową, country, folk. Płyta sprzedała się w nakładzie ponad 100 tysięcy zestawów<ref>[http://muzyka.onet.pl/10172,1478408,wywiady.html?drukuj=1 Piractwo czy pazerność] (data dostępu 2011-08-20)</ref>, a promowały ją piosenki "sic!" oraz "Angelene" – cover PJ Harvey z gościnnym udziałem Agnieszki Chylińskiej.
+
Zespół Hey stał się drugim wykonawcą w Polsce po Kayah, który nagrał dla telewizji muzycznej MTV koncert Unplugged. Koncert został wydany zarówno na CD, jak i na DVD. Płyta stała się ogromnym sukcesem w historii zespołu. Aranżacje Marcina Macuka zmieniły znane do tej pory utwory, wykorzystując stylistykę bluesową, country, folk. Płyta sprzedała się w nakładzie ponad 100 tysięcy zestawów<ref>[http://muzyka.onet.pl/10172,1478408,wywiady.html?drukuj=1 Piractwo czy pazerność] (data dostępu 2011-08-20)</ref>, a promowały ją piosenki „sic!oraz „Angelene” – cover PJ Harvey z gościnnym udziałem Agnieszki Chylińskiej.
  
Nowa płyta zespołu "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!" ukazała się [[23 października]] [[2009]] roku<ref>[http://musicpress.pl/Hey-ujawnil-tytuly-piosenek,news,1294 Hey ujawnił tytuły piosenek!] (data dostępu2009-09-16)</ref>. Za realizację i produkcję odpowiada Marcin Bors, który wcześniej współpracował z Katarzyną Nosowską przy realizacji jej solowych albumów – UniSexBlues oraz ''Osiecka''. Jest to, jak dotąd, najlżejszy i najbardziej alternatywny album zespołu mocno nawiązujący do solowych projektów Nosowskiej. Podczas trasy koncertowej "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!" w składzie dodatkowo pojawił się Krzysztof Zalewski (klawisze, chórki). Album osiagnął status podwójnie platynowej płyty i nakład ponad 60 tysięcy zestawów<ref>Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej - Trendy – Art of Living (2011-03-30)</ref>.
+
Nowa płyta zespołu „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!ukazała się [[23 października]] [[2009]] roku<ref>[http://musicpress.pl/Hey-ujawnil-tytuly-piosenek,news,1294 Hey ujawnił tytuły piosenek!] (data dostępu2009-09-16)</ref>. Za realizację i produkcję odpowiada Marcin Bors, który wcześniej współpracował z Katarzyną Nosowską przy realizacji jej solowych albumów – UniSexBlues oraz ''Osiecka''. Jest to, jak dotąd, najlżejszy i najbardziej alternatywny album zespołu mocno nawiązujący do solowych projektów Nosowskiej. Podczas trasy koncertowej „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!w składzie dodatkowo pojawił się Krzysztof Zalewski (klawisze, chórki). Album osiagnął status podwójnie platynowej płyty i nakład ponad 60 tysięcy zestawów<ref>Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej - Trendy – Art of Living (2011-03-30)</ref>.
  
 
W [[2010]] roku ukazał się dwupłytowy album ''RE-MURPED!'' zawierający 18 remiksów z płyty ''Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!'' wykonanych m.in. przez Andrzeja Smolika oraz grupy Loco Star, Plastic i Mosqitoo. W tym samym roku na rynek trafiły zremasterowane reedycje nieobecnych od wielu lat w sprzedaży wszystkich płyt zespołu, wydanych przez koncern Universal.
 
W [[2010]] roku ukazał się dwupłytowy album ''RE-MURPED!'' zawierający 18 remiksów z płyty ''Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!'' wykonanych m.in. przez Andrzeja Smolika oraz grupy Loco Star, Plastic i Mosqitoo. W tym samym roku na rynek trafiły zremasterowane reedycje nieobecnych od wielu lat w sprzedaży wszystkich płyt zespołu, wydanych przez koncern Universal.
 
== Dyskografia ==
 
== Dyskografia ==
=== Albumy studyjne ===
+
* ''Fire'' (1993), Izabelin Studio, 4×platynowa płyta
{|class=wikitable style=text-align:center;
+
* ''Ho!'' (1994), Izabelin Studio, 3×platynowa płyta
!rowspan=2 width=30px|Rok
+
* ''Heledore'' (EP) (1995), Izabelin Studio
!rowspan=2 width=220px|Tytuł
+
* ''?'' (1995), Izabelin Studio, platynowa płyta
!colspan=1|Pozycja na liście
+
* ''Karma'' (1997), PolyGram Polska, złota płyta
!rowspan=2 width="180"|[[Związek Producentów Audio-Video|Certyfikat ZPAV]]
+
* ''Hey''(1999), Universal Music Polska
|-style="vertical-align:top;line-height:1.2"
+
* ''sic!'' (2001),Warner Music Poland
!width=25px|<small>[[OLiS|POL]]</small><br />
+
* ''Music Music'' (2003), Warner Music Poland
|-
+
* ''Echosystem'' (2005), Sony BMG, platynowa płyta
|1993
+
* ''Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!'' (2009), QL Music, 2×platynowa płyta
|align=left|''[[Fire (album Hey)|Fire]]''
+
* ''Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan'' (2012), Supersam Music, złota płyta
* Data: 8 lutego 1993
+
== Albumy koncertowe ==
* Wydawca: Izabelin Studio
+
* ''Live!'' (1994), Izabelin Studio, platynowa płyta
|| 48<ref>{{cytuj stronę | url = http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=749&lang=/ | tytuł = OLiS - sprzedaż w okresie 09.07.2012 - 15.07.2012 | opublikowany = olis.onyx.pl | język = pl | data dostępu = 2012-07-20}}</ref>
+
* ''Koncertowy'' (2003), Warner Music Poland
|
+
* ''Przystanek Woodstock'' (2004), Złoty Melon, złota płyta
* 4×[[platynowa płyta]]<ref name="zpavplatynowepłyty">{{cytuj stronę|url=http://www.zpav.pl/rankingi/wyroznienia/platynowe/index.php|tytuł=ZPAV: platynowe płyty|opublikowany=www.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
+
* ''MTV Unplugged'' (2007), QL Music, 3×platynowa płyta
|-
+
* ''Hey – Najmniejszy Koncert Świata'' (2010), Agora
|1994
 
|align=left|''[[Ho!]]''
 
* Data: 22 kwietnia 1994
 
* Wydawca: Izabelin Studio
 
|| —
 
|
 
* 3×platynowa płyta<ref name="zpavplatynowepłyty"/>
 
|-
 
|rowspan=2|1995
 
|align=left|''[[Heledore]]'' (EP)
 
* Data: 1995
 
* Wydawca: Izabelin Studio
 
|| —
 
|
 
*
 
|-
 
|align=left|''[[? (album)|?]]''
 
* Data: 9 października 1995
 
* Wydawca: Izabelin Studio
 
|| —
 
|
 
* platynowa płyta<ref name="zpavplatynowepłyty"/>
 
|-
 
|1997
 
|align=left|''[[Karma (album Hey)|Karma]]''
 
* Data: 5 maja 1997
 
* Wydawca: PolyGram Polska
 
|| —
 
|
 
* [[złota płyta]]<ref name="zpavzłotepłyty">{{cytuj stronę|url=http://www.zpav.pl/rankingi/wyroznienia/zlote/index.php|tytuł=ZPAV: złote płyty|opublikowany=www.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
|-
 
|1999
 
|align=left|''[[Hey (album)|Hey]]''
 
* Data: 4 maja 1999
 
* Wydawca: Universal Music Polska
 
|| —
 
|
 
*
 
|-
 
|2001
 
|align=left|''[[sic! (album)|[sic!]]]''
 
* Data: 22 października 2001<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.onet.pl/plyty/hey-sic,104674,plyta.html|tytuł=Hey – "[sic!]"|opublikowany=muzyka.onet.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
* Wydawca: Warner Music Poland
 
|| 4<ref>{{cytuj stronę|url=http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=56&lang=|tytuł=OLiS – sprzedaż w okresie  29.10.2001 – 04.11.2001|opublikowany=olis.onyx.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
|
 
*
 
|-
 
|2003
 
|align=left|''[[Music Music]]''
 
* Data: 17 listopada 2003<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.onet.pl/plyty/hey-music-music,104678,plyta.html|tytuł=Hey – "Music Music"|opublikowany=muzyka.onet.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
* Wydawca: Warner Music Poland
 
|| 1<ref>{{cytuj stronę|url=http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=186&lang=|tytuł=OLiS – sprzedaż w okresie  19.01.2004 – 25.01.2004|opublikowany=olis.onyx.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
|
 
*
 
|-
 
|2005
 
|align=left|''[[Echosystem]]''
 
* Data: 21 listopada 2005<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.onet.pl/plyty/hey-echosystem,104675,plyta.html|tytuł=Hey – "Echosystem"|opublikowany=muzyka.onet.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
* Wydawca: Sony BMG
 
|| 2<ref>{{cytuj stronę|url=http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=325&lang=|tytuł=OLiS – sprzedaż w okresie  24.07.2006 – 30.07.2006|opublikowany=olis.onyx.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
|
 
* platynowa płyta<ref name="zpavplatynowepłyty"/>
 
|-
 
|2009
 
|align=left|''[[Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!]]''
 
* Data: 26 października 2009<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.onet.pl/plyty/hey-milosc-uwaga-ratunku-pomocy,106915,plyta.html|tytuł=Hey – "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!"|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
* Wydawca: QL Music
 
|| 1<ref>{{cytuj stronę|url=http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=598&lang=|tytuł=OLiS – sprzedaż w okresie  09.08.2010 – 15.08.2010|opublikowany=olis.onyx.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
|
 
* 2×platynowa płyta<ref name="zpavplatynowepłyty"/>
 
|-
 
|2012
 
|align=left|''[[Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan]]''
 
* Data: 6 listopada 2012<ref>{{cytuj stronę | url = http://hey.pl/ | tytuł = Hey "Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan", czyli szczegóły nowej płyty Hey | opublikowany = www.hey.pl | język = pl | data dostępu = 2012-11-01}}</ref>
 
* Wydawca: Supersam Music
 
|| 3<ref>{{cytuj stronę | url = http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=776&lang=pl | tytuł = OLiS - sprzedaż w okresie  05.11.2012 - 11.11.2012 | opublikowany = olis.onyx.pl | język = pl | data dostępu = 2012-11-16}}</ref>
 
|
 
* złota płyta<ref name="zpavzłotepłyty"/>
 
|-
 
|colspan=10 style=font-size:8pt;|"—" pozycja nie była notowana.
 
|}
 
 
 
=== Albumy koncertowe ===
 
{|class=wikitable style=text-align:center;
 
!rowspan=2 width=30px|Rok
 
!rowspan=2 width=220px|Tytuł
 
!colspan=1|Pozycja na liście
 
!rowspan=2 width="180"|[[Związek Producentów Audio-Video|Certyfikat ZPAV]]
 
|-style="vertical-align:top;line-height:1.2"
 
!width=25px|<small>[[OLiS|POL]]</small><br />
 
|-
 
|1994
 
|align=left|''[[Live! (album Hey)|Live!]]''
 
* Data: 6 grudnia 1994
 
* Wydawca: Izabelin Studio
 
|| —
 
|
 
* platynowa płyta<ref name="zpavplatynowepłyty"/>
 
|-
 
|2003
 
|align=left|''[[Koncertowy]]''
 
* Data: 17 marca 2003<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.wp.pl/rid,54183,title,Album-koncertowy,plyta.html|tytuł=Hey – "Koncertowy"|opublikowany=muzyka.wp.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
* Wydawca: Warner Music Poland
 
|| 24<ref>{{cytuj stronę|url=http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=141&lang=|tytuł=OLiS – sprzedaż w okresie  07.04.2003 – 13.04.2003|opublikowany=olis.onyx.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
|
 
*
 
|-
 
|2004
 
|align=left|''[[Przystanek Woodstock (DVD)|Przystanek Woodstock]]''
 
* Data: 20 listopada 2004<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.onet.pl/plyty/hey-przystanek-woodstock-2004,104676,plyta.html|tytuł=Hey – "Przystanek Woodstock 2004"|opublikowany=muzyka.onet.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
* Wydawca: Złoty Melon
 
|| —
 
|
 
* złota płyta<ref name="zpavzłotepłyty"/>
 
|-
 
|2007
 
|align=left|''[[MTV Unplugged (album Hey)|MTV Unplugged]]''
 
* Data: 19 listopada 2007<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.onet.pl/plyty/hey-mtv-unplugged-cd-dvd,106457,plyta.html|tytuł=Hey – "MTV Unplugged (CD+DVD)"|opublikowany=muzyka.onet.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-28}}</ref>
 
* Wydawca: QL Music
 
|| 1<ref>{{cytuj stronę|url=http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=464&lang=|tytuł=OLiS – sprzedaż w okresie  14.07.2008 – 20.07.2008|opublikowany=olis.onyx.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
|
 
* 3×platynowa płyta<ref name="zpavplatynowepłyty"/>
 
|-
 
|2010
 
|align=left|''Hey – Najmniejszy Koncert Świata''
 
* Data: 3 grudnia 2010<ref>{{cytuj stronę|url=http://www.dodatkidogazet.pl/muzyka/rid,19078,dd,tom-9-hey.html|tytuł=2010-12-03, Niezależna kolekcja|opublikowany=www.dodatkidogazet.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
* Wydawca: Agora
 
|| —
 
|
 
*
 
|-
 
|colspan=10 style=font-size:8pt;|"—" pozycja nie była notowana.
 
|}
 
 
 
=== Inne ===
 
{|class=wikitable style=text-align:center;
 
!rowspan=2 width=30px|Rok
 
!rowspan=2 width=280px|Tytuł
 
!colspan=1|Pozycja na liście
 
|-style="vertical-align:top;line-height:1.2"
 
!width=25px|<small>[[OLiS|POL]]</small><br />
 
|-
 
|1993
 
|align=left|''Hey – Live '93''
 
* Data: 1993
 
* Wydawca: Izabelin Studio
 
|| —
 
|-
 
|1994
 
|align=left|''Hey – Live '94''
 
* Data: 1994
 
* Wydawca: Izabelin Studio
 
|| —
 
|-
 
|1996
 
|align=left|''? [english version]''
 
* Data: 1996
 
* Wydawca: Izabelin Studio
 
|| —
 
|-
 
|1997
 
|align=left|''Cegiełka na rzecz ofiar powodzi – Moja i twoja nadzieja''
 
* Data: 1997
 
* Wydawca: PolyGram Polska
 
|| —
 
|-
 
|2010
 
|align=left|''[[RE-MURPED!]]''
 
* Data: 1 czerwca 2010<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.onet.pl/plyty/hey-re-murped,136270,plyta.html|tytuł=Hey – "Re-Murped"|opublikowany=muzyka.onet.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
* Wydawca: QL Music
 
|| 11<ref>{{cytuj stronę|url=http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=590&lang=|tytuł=OLiS – sprzedaż w okresie  28.06.2010 – 04.07.2010|opublikowany=olis.onyx.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
|-
 
|colspan=10 style=font-size:8pt;|"—" pozycja nie była notowana.
 
|}
 
 
 
=== Single ===
 
{|class=wikitable style=text-align:center;
 
!rowspan=2 width=30px|Rok
 
!rowspan=2 width=250px|Tytuł
 
!colspan=2|Pozycja na liście
 
|-style="vertical-align:top;line-height:1.2"
 
!width=60px|<small>[[Lista Przebojów Programu Trzeciego|LP3]]</small><br /><ref>{{cytuj stronę|url=http://lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=890|tytuł=Archiwum Listy Przebojów Radiowej Trójki: Hey|opublikowany=lp3.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref><ref>{{cytuj stronę|url=http://lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=874|tytuł=Archiwum Listy Przebojów Radiowej Trójki: Hey & Edyta Bartosiewicz|opublikowany=lp3.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref><ref>{{cytuj stronę|url=http://lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1957|tytuł=Archiwum Listy Przebojów Radiowej Trójki: Hey & Agnieszka Chylińska|opublikowany=lp3.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref><ref>{{cytuj stronę|url=http://lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1167|tytuł=Archiwum Listy Przebojów Radiowej Trójki: Hey & Goście|opublikowany=lp3.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
!width=60px|<small>[[Szczecińska Lista Przebojów|SLiP]]</small><br /><ref>{{cytuj stronę|url=http://www.radio.szczecin.pl/program/audycje/slip/statystyki/stats.php?a=wyk&id=1|tytuł=Archiwum Szczecińskiej Listy Przebojów|opublikowany=www.radio.szczecin.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-20}}</ref>
 
|-
 
|rowspan="3"|1993
 
|align=left|''Moja i Twoja nadzieja'' <small>(& [[Edyta Bartosiewicz]])</small>
 
|| 1
 
|| —
 
|-
 
|align=left|''Dreams''
 
|| 1
 
|| —
 
|-
 
|align=left|''Teksański''
 
|| 1
 
|| —
 
|-
 
|rowspan="5"|1994
 
|align=left|''Eksperyment''
 
|| 4
 
|| —
 
|-
 
|align=left|''Misie''
 
|| 1
 
|| —
 
|-
 
|align=left|''Is It Strange''
 
|| 1
 
|| —
 
|-
 
|align=left|''Ja sowa''
 
|| 1
 
|| —
 
|-
 
|align=left|''Ho''
 
|| 2
 
|| 1
 
|-
 
|rowspan="5"|1995
 
|align=left|''Redemption Song''
 
|| —
 
|| 4
 
|-
 
|align=left|''Heledore Babe''
 
|| 3
 
|| 2
 
|-
 
|align=left|''Anioł''
 
|| 1
 
|| 1
 
|-
 
|align=left|''List''
 
|| 1
 
|| 1
 
|-
 
|align=left|''Wczesna jesień''
 
|| 4
 
|| 1
 
|-
 
|1996
 
|align=left|''Prawda''
 
|| 13
 
|| 4
 
|-
 
|rowspan="3"|1997
 
|align=left|''Że''
 
|| 7
 
|| 2
 
|-
 
|align=left|''Dosyć poważnie''
 
|| 14
 
|| 1
 
|-
 
|align=left|''Moja i Twoja nadzieja '97''
 
|| 1
 
|| —
 
|-
 
|rowspan="3"|1999
 
|align=left|''4 pory''
 
|| 1
 
|| 1
 
|-
 
|align=left|''Czas spełnienia''
 
|| 11
 
|| 2
 
|-
 
|align=left|''Mamjakty''
 
|| 26
 
|| 4
 
|-
 
|2001
 
|align=left|''Cisza, ja i czas''
 
|| 1
 
|| 4
 
|-
 
|rowspan="3"|2002
 
|align=left|''Sic!''
 
|| 2
 
|| 1
 
|-
 
|align=left|''Romans Petitem''
 
|| 34
 
|| 16
 
|-
 
|align=left|''Cudzoziemka w raju kobiet''
 
|| 1
 
|| 1
 
|-
 
|rowspan="2"|2003
 
|align=left|''Klus Mitroh''
 
|| 15
 
|| 7
 
|-
 
|align=left|''Muka!''
 
|| 1
 
|| 1
 
|-
 
|rowspan="2"|2004
 
|align=left|''Mru-mru''
 
|| 1
 
|| 4
 
|-
 
|align=left|''Moogie''
 
|| 27
 
|| 16
 
|-
 
|2005
 
|align=left|''Mimo wszystko''
 
|| 1
 
|| 1
 
|-
 
|rowspan="2"|2006
 
|align=left|''A Ty?''
 
|| 6
 
|| 1
 
|-
 
|align=left|''Byłabym''
 
|| 1
 
|| 3
 
|-
 
|rowspan="2"|2008
 
|align=left|''Angelene'' <small>(oraz [[Agnieszka Chylińska]])</small>
 
|| 9
 
|| 1
 
|-
 
|align=left|''W imieniu dam''
 
|| 13
 
|| 1
 
|-
 
|2009
 
|align=left|''Kto tam? Kto jest w środku?''
 
|| 1
 
|| 1
 
|-
 
|rowspan="3"|2010
 
|align=left|''Umieraj stąd''
 
|| 2
 
|| 1
 
|-
 
|align=left|''Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!''
 
|| 17
 
|| 1
 
|-
 
|align=left|''Faza delta''
 
|| 1
 
|| 5
 
|-
 
|rowspan="3"|2012
 
|align=left|''Do Rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan
 
||
 
||
 
|-
 
|colspan=4 style=font-size:8pt;|"—" pozycja nie była notowana.
 
|}
 
 
 
 
== Nagrody i wyróżnienia ==
 
== Nagrody i wyróżnienia ==
 
{|class="wikitable"
 
{|class="wikitable"
Linia 399: Linia 43:
 
|rowspan=6|1994
 
|rowspan=6|1994
 
|''Najlepsza grupa''
 
|''Najlepsza grupa''
|rowspan=28|[[Nagroda Muzyczna Fryderyk|Fryderyk]]
+
|rowspan=28|Fryderyk
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki 1994">{{cytuj stronę|url=http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=1994|tytuł=Fryderyki 1994: nominowani i laureaci|opublikowany=www.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2012-04-20}}</ref>
+
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki 1994">[http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=1994 Fryderyki 1994: nominowani i laureaci]] (data dostępu 2012-04-20)</ref>
 
|-
 
|-
 
|''Najlepszy album rock/pop'' (''Ho'')
 
|''Najlepszy album rock/pop'' (''Ho'')
Linia 419: Linia 63:
 
|rowspan=3|1995
 
|rowspan=3|1995
 
|''Zespół roku''
 
|''Zespół roku''
|Nominacja<ref name="fryderyki1995">{{cytuj stronę|url=http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=1995|tytuł=Fryderyki 1995: nominowani i laureaci|opublikowany=www.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2012-04-20}}</ref>
+
|Nominacja<ref name="fryderyki1995">[http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=1995 Fryderyki 1995: nominowani i laureaci] ] (data dostępu 2012-04-20)</ref>
 
|-
 
|-
 
|''Album roku - rock'' (''?'')
 
|''Album roku - rock'' (''?'')
Linia 429: Linia 73:
 
|rowspan=2|1999
 
|rowspan=2|1999
 
|''Album Roku - Rock'' (''Hey'')
 
|''Album Roku - Rock'' (''Hey'')
|Nominacja<ref name="fryderyki1999">{{cytuj stronę|url=http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=1999|tytuł=Fryderyki 1999: nominowani i laureaci|opublikowany=www.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2012-04-20}}</ref>
+
|Nominacja<ref name="fryderyki1999">[http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=1999 Fryderyki 1999: nominowani i laureaci] (data dostępu 2012-04-20)</ref>
 
|-
 
|-
 
|''Wokalistka roku'' (Katarzyna Nosowska)  
 
|''Wokalistka roku'' (Katarzyna Nosowska)  
Linia 436: Linia 80:
 
|rowspan=5|2001
 
|rowspan=5|2001
 
|''Album Roku - Rock'' (''[sic!]'')
 
|''Album Roku - Rock'' (''[sic!]'')
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2001">{{cytuj stronę|url=http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2001|tytuł=Fryderyki 2001: nominowani i laureaci|opublikowany=www.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2012-04-20}}</ref>
+
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2001">[http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2001 Fryderyki 2001: nominowani i laureaci] (data dostępu 2012-04-20)</ref>
 
|-
 
|-
 
|''Grupa roku''   
 
|''Grupa roku''   
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2001"/>
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2001"/>
 
|-
 
|-
|''Piosenka roku'' ("Cisza, ja i czas")   
+
|''Piosenka roku'' ("Cisza, ja i czas”)   
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2001"/>
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2001"/>
 
|-
 
|-
Linia 452: Linia 96:
 
|rowspan=6|2003
 
|rowspan=6|2003
 
|''Album Roku ROCK'' (''Music Music'')
 
|''Album Roku ROCK'' (''Music Music'')
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2003">{{cytuj stronę|url=http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2003|tytuł=Fryderyki 2003: nominowani i laureaci|opublikowany=www.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2012-04-20}}</ref>
+
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2003">[url=http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2003 Fryderyki 2003: nominowani i laureaci] (data dostępu 2012-04-20)</ref>
 
|-
 
|-
 
|''Album Roku ROCK'' (''Koncertowy'')
 
|''Album Roku ROCK'' (''Koncertowy'')
Linia 460: Linia 104:
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2003"/>
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2003"/>
 
|-
 
|-
|''Produkcja Muzyczna Roku'' ("Muka!")
+
|''Produkcja Muzyczna Roku'' ("Muka!)
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2003"/>
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2003"/>
 
|-
 
|-
Linia 471: Linia 115:
 
|rowspan=6|2005
 
|rowspan=6|2005
 
|''Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna'' (''Echosystem'')
 
|''Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna'' (''Echosystem'')
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2005">{{cytuj stronę|url=http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2005|tytuł=Fryderyki 2005: nominowani i laureaci|opublikowany=www.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2012-04-20}}</ref>
+
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2005">[http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2005 Fryderyki 2005: nominowani i laureaci] (data dostępu 2012-04-20)</ref>
 
|-
 
|-
 
|''Album Roku ROCK / METAL'' (''Echosystem'')
 
|''Album Roku ROCK / METAL'' (''Echosystem'')
Linia 482: Linia 126:
 
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2005"/>
 
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2005"/>
 
|-
 
|-
|''Videoklip Roku roku'' ("Mimo wszystko")
+
|''Videoklip Roku roku'' ("Mimo wszystko”)
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2005"/>
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2005"/>
 
|-
 
|-
|''Piosenka roku'' ("Mimo wszystko")
+
|''Piosenka roku'' ("Mimo wszystko”)
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2005"/>
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2005"/>
 
|-
 
|-
 
|rowspan=6|2008
 
|rowspan=6|2008
 
|''Najlepszy Rockowy Album Roku'' (''MTV Unplugged'')
 
|''Najlepszy Rockowy Album Roku'' (''MTV Unplugged'')
|[[Eska Music Awards]]
+
|Eska Music Awards
|'''Nagroda'''<ref>{{cytuj stronę|url=http://media2.pl/media/35810-eska-music-awards-2008-rozdane-feel-hitem-roku.html|tytuł=Eska Music Awards 2008 rozdane – Feel hitem roku|nazwisko=Szewczyk|imię=Łukasz |opublikowany=media2.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-23}}</ref>
+
|'''Nagroda'''<ref>[url=http://media2.pl/media/35810-eska-music-awards-2008-rozdane-feel-hitem-roku.html Eska Music Awards 2008 rozdane – Feel hitem roku] (data dostępu 2011-08-23)</ref>
 
|-
 
|-
 
|''Produkcja Muzyczna Roku'' (''MTV Unplugged'')
 
|''Produkcja Muzyczna Roku'' (''MTV Unplugged'')
 
|rowspan=5|Fryderyk
 
|rowspan=5|Fryderyk
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2008">{{cytuj stronę|url=http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2008|tytuł=Fryderyki 2008: nominowani i alureaci|opublikowany=www.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-23}}</ref>
+
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2008">[url=http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2008 Fryderyki 2008: nominowani i alureaci] (data dostępu 2011-08-23)</ref>
 
|-
 
|-
 
|''Wydawnictwo Specjalne – Najlepsza Oprawa Graficzna'' (''MTV Unplugged'')
 
|''Wydawnictwo Specjalne – Najlepsza Oprawa Graficzna'' (''MTV Unplugged'')
Linia 506: Linia 150:
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2008"/>
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2008"/>
 
|-
 
|-
|''Piosenka Roku'' ("Sic!")
+
|''Piosenka Roku'' ("Sic!)
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2008"/>
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2008"/>
 
|-
 
|-
 
|rowspan=11|2010
 
|rowspan=11|2010
 
|''Najlepszy Polski Wykonawca''
 
|''Najlepszy Polski Wykonawca''
|[[MTV Europe Music Awards]]
+
|MTV Europe Music Awards
|Nominacja<ref>{{cytuj stronę|url=http://www.mtv.pl/news/mtv-ema-2010-nominowani/|tytuł=MTV Europe Music Awards 2010: Znamy nominowanych!|opublikowany=www.mtv.pl|język=pl|data dostępu=2010-09-20}}</ref>
+
|Nominacja<ref>[http://www.mtv.pl/news/mtv-ema-2010-nominowani/ MTV Europe Music Awards 2010: Znamy nominowanych!] (data dostępu 2010-09-20)</ref>
 
|-
 
|-
 
|''Produkcja Muzyczna Roku'' (''Miłość!Uwaga!Ratunku!Pomocy!'')
 
|''Produkcja Muzyczna Roku'' (''Miłość!Uwaga!Ratunku!Pomocy!'')
 
|rowspan=10|Fryderyk
 
|rowspan=10|Fryderyk
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2010">{{cytuj stronę|url=http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2010|tytuł=Fryderyki 2010: nominowani i laureaci|opublikowany=www.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2011-08-23}}</ref>
+
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2010">[http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2010 Fryderyki 2010: nominowani i laureaci] (data dostępu 2011-08-23)</ref>
 
|-
 
|-
|''Produkcja Muzyczna Roku'' ("Kto tam? Kto jest w środku?")
+
|''Produkcja Muzyczna Roku'' ("Kto tam? Kto jest w środku?)
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2010"/>
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2010"/>
 
|-
 
|-
Linia 539: Linia 183:
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2010"/>
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2010"/>
 
|-
 
|-
|''Wideoklip Roku'' ("Kto tam? Kto jest w środku?")
+
|''Wideoklip Roku'' ("Kto tam? Kto jest w środku?)
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2010"/>
 
|Nominacja<ref name="fryderyki2010"/>
 
|-
 
|-
|''Piosenka Roku'' ("Kto tam? Kto jest w środku?")
+
|''Piosenka Roku'' ("Kto tam? Kto jest w środku?)
 
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2010"/>
 
|'''Nagroda'''<ref name="fryderyki2010"/>
 
|}
 
|}
  
{{Przypisy|2}}
+
{{Przypisy}}
 
+
{{Autor|[[User:Andriusza|Andrzej Androchowicz]]}}
 
== Linki zewnętrzne ==
 
== Linki zewnętrzne ==
 
* [http://hey.pl/ Oficjalna strona zespołu]
 
* [http://hey.pl/ Oficjalna strona zespołu]
 
[[Kategoria:Hey]]
 
[[Kategoria:Laureaci Fryderyków]]
 
 
[[Kategoria:Muzycy i zespoły muzyczne związani ze Szczecinem]]
 
[[Kategoria:Muzycy i zespoły muzyczne związani ze Szczecinem]]
 +
[[Kategoria:Laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina]]
 
[[Kategoria:Etap III 08 Laureaci i Ambasadorzy]]
 
[[Kategoria:Etap III 08 Laureaci i Ambasadorzy]]

Aktualna wersja na dzień 14:58, 30 kwi 2013

Zespół Hey
Laureat1.png

Hey – polska grupa muzyczna, powstała w 1992 w Szczecinie. Inicjatorem był gitarzysta Piotr Banach. Od początku istnienia wokalistką zespołu jest Katarzyna Nosowska. Zespół wykonuje różnorodną muzykę w granicach szeroko pojętego rocka z wpływami muzyki elektronicznej. W pierwszym składzie znaleźli się ponadto: Katarzyna Nosowska, Marcin Żabiełowicz, Robert Ligiewicz oraz Marcin Macuk. Ten ostatni szybko został zastąpiony przez Jacka Chrzanowskiego (ex–Kolaboranci). Zespół w 1993 roku został Laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina.

Historia

Grupa największą popularnością cieszyła się w latach 19931995. W ich ówczesnej twórczości można doszukiwać się wpływów i brzmień zespołów spod znaku grunge. Ich debiutancka płyta Fire rozeszła się w ponad 200-tysięcznym nakładzie. Z tego albumu pochodzą przeboje zespołu, jak „Zazdrość”, „Teksański”, „Dreams” czy „Moja i twoja nadzieja”. Ostatni z tych utworów był hymnem pomocy powodzianom w 1997. Następnym albumem Ho! zespół Hey ugruntował pozycję na rynku muzycznym. Kolejne sukcesy spowodowały zorganizowanie przy współudziale stacji muzycznej MTV, koncertu w katowickim Spodku, podczas którego zarejestrowano materiał na następny album – Live!

Po krótkiej przerwie, Hey wydaje mini album Heledore, który promowany był przez utwór „Heledore babe”. Katarzyna Nosowska zaszokowała fanów zmianą fryzury na krótką oraz zmianę ubioru, niektórzy twierdzili, że zespół zmienił stylistykę. Kolejny album, ?, promowany był singlami „Anioł”, „List”, „Prawda”, które stały się od razu przebojami. Po zakończeniu współpracy z menadżer Katarzyną Kanclerz zespół Hey stał się mniej atrakcyjny dla wytwórni muzycznej, w której do tej pory nagrywał, co spowodowało, że promocja następnego krążka Karma ("Że”), była znikoma, a utwory zespołu nie były już tak chętnie prezentowane przez stacje radiowe. Płyta jednak uzyskała status złotej. Ostatni album Hey nagrany dla wytwórni Izabelin/Universal był spłatą za wcześniejsze wydatki na zespół podczas największej świetności. W wyniku tej sytuacji jak i zmęczeniem ciągłymi trasami od kilku lat z zespołu odszedł Piotr Banach. Płyta jednak została dobrze przyjęta przez fanów, ze względu na powrót do cięższego grania.

Po zawirowaniach związanych ze znalezieniem nowej wytwórni muzycznej do zespołu doszedł Paweł Krawczyk (ex-Houk), który wcześniej współpracował w solowym projekcie Kasi Nosowskiej puk.puk. Wydanie płyty Sic! stało się momentem zwrotnym w karierze zespołu. Hey zaskoczył wszystkich zmianą stylistyki muzycznej na bardziej subtelną, użyciem większej ilości instrumentów szczególnie klawiszowych. Nowe kompozycje spodobały się zarówno krytykom, jak i fanom. 10-lecie istnienia zespołu uświetniło wydanie drugiego w karierze zespołu albumu live o tytule Koncertowy. Na kolejnym studyjnym krążku Music Music zespół Hey po raz kolejny zmienia stylistykę. Utwory są utrzymane bardziej w stylistyce solowych projektów Nosowskiej niż samego zespołu. Utwór „Muka” z ostrym gitarowym riffem stał się przebojem, jak i następny singiel „mru-mru”. Wszystkie utwory zaczynały się na literę „M”. W rok po wydaniu tego albumu zespół zagrał na Przystanku Woodstock, podczas którego został zarejestrowany koncert na DVD, promowany singlem „Moogie”, płyta uzyskała status złotej.

Echosystem – kolejny w dorobku zespołu krążek podbił listy przebojów utworem „Mimo wszystko”. Płyta uzyskała status platynowej. Z płyty pochodzą też inne znane piosenki jak „A ty?”, „Byłabym”, „To tu”.

Zespół Hey stał się drugim wykonawcą w Polsce po Kayah, który nagrał dla telewizji muzycznej MTV koncert Unplugged. Koncert został wydany zarówno na CD, jak i na DVD. Płyta stała się ogromnym sukcesem w historii zespołu. Aranżacje Marcina Macuka zmieniły znane do tej pory utwory, wykorzystując stylistykę bluesową, country, folk. Płyta sprzedała się w nakładzie ponad 100 tysięcy zestawów[1], a promowały ją piosenki „sic!” oraz „Angelene” – cover PJ Harvey z gościnnym udziałem Agnieszki Chylińskiej.

Nowa płyta zespołu „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” ukazała się 23 października 2009 roku[2]. Za realizację i produkcję odpowiada Marcin Bors, który wcześniej współpracował z Katarzyną Nosowską przy realizacji jej solowych albumów – UniSexBlues oraz Osiecka. Jest to, jak dotąd, najlżejszy i najbardziej alternatywny album zespołu mocno nawiązujący do solowych projektów Nosowskiej. Podczas trasy koncertowej „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” w składzie dodatkowo pojawił się Krzysztof Zalewski (klawisze, chórki). Album osiagnął status podwójnie platynowej płyty i nakład ponad 60 tysięcy zestawów[3].

W 2010 roku ukazał się dwupłytowy album RE-MURPED! zawierający 18 remiksów z płyty Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy! wykonanych m.in. przez Andrzeja Smolika oraz grupy Loco Star, Plastic i Mosqitoo. W tym samym roku na rynek trafiły zremasterowane reedycje nieobecnych od wielu lat w sprzedaży wszystkich płyt zespołu, wydanych przez koncern Universal.

Dyskografia

 • Fire (1993), Izabelin Studio, 4×platynowa płyta
 • Ho! (1994), Izabelin Studio, 3×platynowa płyta
 • Heledore (EP) (1995), Izabelin Studio
 • ? (1995), Izabelin Studio, platynowa płyta
 • Karma (1997), PolyGram Polska, złota płyta
 • Hey(1999), Universal Music Polska
 • sic! (2001),Warner Music Poland
 • Music Music (2003), Warner Music Poland
 • Echosystem (2005), Sony BMG, platynowa płyta
 • Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy! (2009), QL Music, 2×platynowa płyta
 • Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan (2012), Supersam Music, złota płyta

Albumy koncertowe

 • Live! (1994), Izabelin Studio, platynowa płyta
 • Koncertowy (2003), Warner Music Poland
 • Przystanek Woodstock (2004), Złoty Melon, złota płyta
 • MTV Unplugged (2007), QL Music, 3×platynowa płyta
 • Hey – Najmniejszy Koncert Świata (2010), Agora

Nagrody i wyróżnienia

Rok Kategoria Nagroda Uwagi
1994 Najlepsza grupa Fryderyk Nagroda[4]
Najlepszy album rock/pop (Ho) Nominacja[4]
Wydarzenie roku (Trasa Hey) Nominacja[4]
Koncert roku (spodek) Nominacja[4]
Najlepsza wokalistka (Katarzyna Nosowska) Nominacja[4]
Najlepszy kompozytor (Piotr Banach) Nominacja[4]
1995 Zespół roku Nominacja[5]
Album roku - rock (?) Nominacja[5]
Autor roku (Katarzyna Nosowska) Nominacja[5]
1999 Album Roku - Rock (Hey) Nominacja[6]
Wokalistka roku (Katarzyna Nosowska) Nominacja[6]
2001 Album Roku - Rock ([sic!]) Nagroda[7]
Grupa roku Nominacja[7]
Piosenka roku ("Cisza, ja i czas”) Nominacja[7]
Autor roku (Katarzyna Nosowska) Nominacja[7]
Wokalistka roku (Katarzyna Nosowska) Nominacja[7]
2003 Album Roku ROCK (Music Music) Nagroda[8]
Album Roku ROCK (Koncertowy) Nominacja[8]
Grupa roku Nominacja[8]
Produkcja Muzyczna Roku ("Muka!”) Nominacja[8]
Wokalistka Roku (Katarzyna Nosowska) Nominacja[8]
Autor Roku (Katarzyna Nosowska) Nominacja[8]
2005 Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna (Echosystem) Nagroda[9]
Album Roku ROCK / METAL (Echosystem) Nagroda[9]
Grupa roku Nagroda[9]
Wokalistka roku (Katarzyna Nosowska) Nagroda[9]
Videoklip Roku roku ("Mimo wszystko”) Nominacja[9]
Piosenka roku ("Mimo wszystko”) Nominacja[9]
2008 Najlepszy Rockowy Album Roku (MTV Unplugged) Eska Music Awards Nagroda[10]
Produkcja Muzyczna Roku (MTV Unplugged) Fryderyk Nagroda[11]
Wydawnictwo Specjalne – Najlepsza Oprawa Graficzna (MTV Unplugged) Nagroda[11]
Album Roku ROCK / METAL (MTV Unplugged) Nagroda[11]
Grupa Roku Nominacja[11]
Piosenka Roku ("Sic!”) Nominacja[11]
2010 Najlepszy Polski Wykonawca MTV Europe Music Awards Nominacja[12]
Produkcja Muzyczna Roku (Miłość!Uwaga!Ratunku!Pomocy!) Fryderyk Nagroda[13]
Produkcja Muzyczna Roku ("Kto tam? Kto jest w środku?”) Nominacja[13]
Wydawnictwo Specjalne – Najlepsza Oprawa Graficzna (Miłość!Uwaga!Ratunku!Pomocy!) Nagroda[13]
Kompozytor Roku (Katarzyna Nosowska, Paweł Krawczyk) Nominacja[13]
Autor Roku (Katarzyna Nosowska) Nagroda[13]
Album Roku – Rock (Miłość!Uwaga!Ratunku!Pomocy!) Nagroda[13]
Grupa Roku Nagroda[13]
Wokalistka Roku (Katarzyna Nosowska) Nominacja[13]
Wideoklip Roku ("Kto tam? Kto jest w środku?”) Nominacja[13]
Piosenka Roku ("Kto tam? Kto jest w środku?”) Nagroda[13]

Przypisy

 1. Piractwo czy pazerność (data dostępu 2011-08-20)
 2. Hey ujawnił tytuły piosenek! (data dostępu2009-09-16)
 3. Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej - Trendy – Art of Living (2011-03-30)
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 Fryderyki 1994: nominowani i laureaci] (data dostępu 2012-04-20)
 5. 5,0 5,1 5,2 Fryderyki 1995: nominowani i laureaci ] (data dostępu 2012-04-20)
 6. 6,0 6,1 Fryderyki 1999: nominowani i laureaci (data dostępu 2012-04-20)
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 Fryderyki 2001: nominowani i laureaci (data dostępu 2012-04-20)
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 [url=http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2003 Fryderyki 2003: nominowani i laureaci] (data dostępu 2012-04-20)
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 Fryderyki 2005: nominowani i laureaci (data dostępu 2012-04-20)
 10. [url=http://media2.pl/media/35810-eska-music-awards-2008-rozdane-feel-hitem-roku.html Eska Music Awards 2008 rozdane – Feel hitem roku] (data dostępu 2011-08-23)
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 [url=http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2008 Fryderyki 2008: nominowani i alureaci] (data dostępu 2011-08-23)
 12. MTV Europe Music Awards 2010: Znamy nominowanych! (data dostępu 2010-09-20)
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 13,5 13,6 13,7 13,8 13,9 Fryderyki 2010: nominowani i laureaci (data dostępu 2011-08-23)IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz


Linki zewnętrzne