Hinrich Brunsberg

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hinrich Brunsberg
architekt
Data urodzenia ok. poł. XIV wieku
Miejsce urodzenia Państwo Zakonu Krzyżackiego
(niem. Deutschordensland)
prawdopodobnie Braniewo
Data śmierci pomiędzy 1428-1435
Miejsce śmierci prawdopodobnie Szczecin
Tytuły i nagrody mistrz budowlany
Narodowość niemiecka
Pseudonim Henryk Murarz


Hinrich Brunsberg, także Henricum Brunsbergh de Stettin lub Heinrich Brunsberg (zwany również Henrykiem z Braniewa), ur. około poł. XIV wieku na terenie Państwa Zakonu Krzyżackiego (niem. Deutschordensland), zm. pomiędzy rokiem 1428 a 1435, prawdopodobnie w Szczecinie. Niemiecki architekt i budowniczy, należał do grona twórców gotyku ceglanego, stylu charakterystycznego dla krajów nadbałtyckich w architekturze gotyckiej, zwanego również „brungsbergowskim”.

Życiorys

Niektóre źródła podają, że urodził się ok. 1350 roku w Braniewie. Jednak dokładna data i miejsce urodzenia nie jest znana. W 1372 roku otrzymał prawa miejskie w Gdańsku, tam też w 1378 zapisano w księgach miejskich fakt nabycia przez niego parceli na nazwisko Henryka Murarza. To nazwisko wymieniane jest przy pracach związanych z powiększeniem ratusza gdańskiego (lata 13791384). Nie znamy powodu zamieszkania w Szczecinie, gdzie po raz pierwszy jego nazwisko występuje w księgach miejskich w 1400 roku. Jako samodzielny budowniczy jest twórcą licznych budowli na terenie państwa krzyżackiego, marchii brandenburskiej i księstwa pomorskiego. Najbardziej jego znanym dziełem jest kościół św. Katarzyny w Brandenburgu, w którym pomiędzy portalami kaplicy Mariackiej (Fronleichnamscapelle) umieszczono napis: „Anno domini MCCCCI constructa est haec ecclesia in die assumptionis Mariae virginis per magistrum Henricum Brunsbergh de Stettin”. Z innych jego dzieł można wymienić:

Ostatnia informacja o nim w księgach miejskich Szczecina pochodzi z 1428 roku, stąd przypuszczenie, że po tej dacie zmarł, choć istnieje przypuszczenie, iż nastąpiło to po 1435 roku, po ukończeniu budowy kaplicy Mariackiej w kościele św. Katarzyny w Brandenburgu.

Bibliografia

  • Dohme R.: Brunsberg, Heinrich w: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 3, Duncker & Humblot, Leipzig 1876, s. 452 i n.
  • Encyklopedia Szczecina. Tom I. A-O: Uniwersytet Szczeciński. Instytut Historii. Zakład Historii Pomorza Zachodniego. Szczecin 1999, s. 124.IES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk