Hinrich Brunsberg

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 16:20, 17 mar 2016 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Stargard Szczeciński" na "Stargard")
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hinrich Brunsberg
architekt
Data urodzenia ok. poł. XIV wieku
Miejsce urodzenia Państwo Zakonu Krzyżackiego
(niem. Deutschordensland)
prawdopodobnie Braniewo
Data śmierci pomiędzy 1428-1435
Miejsce śmierci prawdopodobnie Szczecin
Tytuły i nagrody mistrz budowlany
Narodowość niemiecka
Pseudonim Henryk Murarz


Hinrich Brunsberg, zwany również Henricus Brunsbergh de Stettin lub Heinrich Brunsberg (a także Henrykiem z Braniewa), ur. około poł. XIV wieku na terenie Państwa Zakonu Krzyżackiego (niem. Deutschordensland), zm. pomiędzy rokiem 1428 a 1435, prawdopodobnie w Szczecinie. Niemiecki architekt i budowniczy, należał do grona twórców gotyku ceglanego, stylu charakterystycznego dla krajów nadbałtyckich w architekturze gotyckiej, zwanego również „brungsbergowskim”.

Życiorys

Niektóre źródła podają, że urodził się ok. 1350 roku w Braniewie. Jednak dokładna data i miejsce urodzenia nie jest znana. W 1372 roku otrzymał prawa miejskie w Gdańsku, tam też w 1378 zapisano w księgach miejskich fakt nabycia przez niego parceli na nazwisko Henryka Murarza. To nazwisko wymieniano również przy pracach związanych z powiększeniem ratusza gdańskiego (lata 13791384). Nie znamy powodu zamieszkania w Szczecinie, gdzie po raz pierwszy jego nazwisko występuje w księgach miejskich w 1400 roku. Jako samodzielny budowniczy jest twórcą licznych budowli na terenie państwa krzyżackiego, marchii brandenburskiej i księstwa pomorskiego. najbardziej znanym jego dziełem jest wybudowanie w latach 13811401 nawy głównej i kaplicy Mariackiej (Fronleichnamscapelle) w kościele św. Katarzyny w Brandenburgu nad Hawelą, w którym pomiędzy portalami kaplicy Mariackiej umieszczono napis: „Anno domini MCCCCI constructa est hec ecclesia in die assumtionis Marie virginis per magistrum Hinricum Brunsbergh de Stettin”. [1]. Z innych jego dzieł w dostępnych źródłach wymieniono:

Ostatnia informacja o nim w księgach miejskich Szczecina pochodzi z 1428 roku, stąd informacja, że prawdopodobnie zmarł po tej dacie, choć istnieje nie potwierdzone przypuszczenie, iż nastąpiło to po 1435 roku, tj. po ukończeniu budowy kaplicy Mariackiej w kościele św. Katarzyny w Brandenburgu. [2]

Przypisy

  1. H. Otte, Handbuch der kirchlichen Kunst-Archäologie des Deutschen Mittelalters. Bd. 1. Leipzig 1883, s. 421.
  2. Opracowano na podstawie: R. Dohme Brunsberg, Heinrich w: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 3, Duncker & Humblot, Leipzig 1876, s. 452 i n; a także Encyklopedia Szczecina. Tom I. A-O: Uniwersytet Szczeciński. Instytut Historii. Zakład Historii Pomorza Zachodniego. Szczecin 1999, s. 124.

Bibliografia

  • Dohme R. Brunsberg, Heinrich w: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 3, Duncker & Humblot, Leipzig 1876.
  • Otte H., Handbuch der kirchlichen Kunst-Archäologie des Deutschen Mittelalters. Bd. 1. Leipzig 1883.
  • Encyklopedia Szczecina. Tom I. A-O: Uniwersytet Szczeciński. Instytut Historii. Zakład Historii Pomorza Zachodniego. Szczecin 1999.IES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk