Historia Garnowa

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 09:28, 21 kwi 2015 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia" na "Kategoria:Pomeranica FB 2015")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Garnowo (dawniej Reichenfelde) — wieś w gminie Chojna w powiecie gryfińskim.

Historia

W 1318 roku istniał w miejscu późniejszego Garnowa jakiś bliżej nieokreślony dwór (curia) należący do chojeńskich Augustianów. Nieco później stał się on własnością rodu Fiddichowów, którzy w 1360 roku przekazali go radzie miejskiej Chojny. Wtedy też po raz pierwszy pojawia się nazwa miejscowości: Rikenvelde. W 1372 roku wieś stała się ponownie własnością eremitów z Chojny. Po likwidacji konwentu w czasie reformacji Garnowo stało się częścią domeny elektoralnej w Cedyni. W XVII wieku stała się własnością elektorowej Doroty i zarazem częścią domeny w Schwedt. W 1718 roku było we wsi 17 zagrodników — każdy z nich dysponował polem o wielkości połowy łana. W 1927 wieś liczyła 220 mieszkańców i miała pola wielkości 254 ha.

Bibliografia

  • Voss, Georg, Hoppe, Willy. Reichenfelde. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. III: Die nördlichen Orte. Berlin 1927, s. 231.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Radosław Skrycki