Homann C.H. Likörfabrik und Weinhandlung Stettin

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Homann C.H. Likörfabrik und Weinhandlung Stettin - Große Domstraße 16 (Fabryka Likierów i winiarnia ul. Farna 16). Firma została założona dzięki wsparciu Fryderyka Wielkiego w roku 1782 dla dworskiego aptekarza Meyera, który otrzymał na ten cel w darze 10 000 talarów. Firma osiągnęła sukces i stała się konkurencją dla wówczas rozpowszechnionym w Gdańsku francuskim wyrobom alkoholowym. Dobra opinia o firmie przeszła na kolejnego następcę i mimo trudności gospodarczych dalej się pomyślnie rozwijała. Do roku 1889 przedsiębiorstwo pozostawało w kolejnych rękach aptekarskich. Do 1856 C.H. Homann później H.W.R. Wegener, którzy wprowadzili od 1869 także handel wodą mineralną. Następnym długoletnim właścicielem zostaje kupiec Oswald Müller, który kontynuował handel i produkcję win, spirytualiów i likierów, a po jego śmierci w 1920 r. jego spadkobiercy - wdowa Meta Müller i syn Werner Müller. Firma była wierna swojej tradycji aż do lat wojennych[1]. i działała jako jedna z najstarszych i najbardziej szanowanych fabryk likieru na Pomorzu.

Przypisy

  1. Adreßbuch 1943 r.

Bibliografia

  • Stettiner Adreßbuch, Das Buch der Alten Firmen der Stadt und des Handelskammerbezirkes Stettin im Jahre 1931 str. 78IES64.png
Autor opracowania: Małgorzata Wrzosek