Józef Maciej Sprutta: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 19: Linia 19:
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
  
Pochodzi z Wielkopolski, ukończył Liceum Ogólnokształcące w Krotoszynie. Pracował jako pedagog, podjął studia na wydziale prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od [[1964]] był funkcjonariuszem MO, w [[1967]] przeniósł się do [[Koszalin|Koszalina]].
+
Pochodził z Wielkopolski, ukończył Liceum Ogólnokształcące w Krotoszynie. Pracował jako pedagog, podjął studia na wydziale prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od [[1964]] był funkcjonariuszem MO, w [[1967]] przeniósł się do [[Koszalin|Koszalina]].
  
W [[1990]] otworzył własną działalność gospodarczą, włączył się w życie społeczne i kulturalne miasta, działając m.in. w ruchu spółdzielczości mieszkaniowej. W [[1978]] wraz z przyjaciółmi założył amatorski zespół estradowy i kabaretowy. W latach [[1980]]-[[90]] aktywnie działał w wielu organizacjach miejskich,w tym w PTTK. Współtwórca i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina.  
+
W [[1990]] otworzył własną działalność gospodarczą, włączył się w życie społeczne i kulturalne miasta, działając m.in. w ruchu spółdzielczości mieszkaniowej. W [[1978]] wraz z przyjaciółmi założył amatorski zespół estradowy i kabaretowy. W latach [[1980]]-[[1990]] aktywnie działał w wielu organizacjach miejskich, w tym w PTTK. Współtwórca i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina.  
Aktywny badacz historii miasta, opisujący starodawne ulice, rzeki. autor wielu artykułów i tekstów poświęconych przybyłym do Koszalina po wojnie żołnierzom Armii Andersa, czy uczestnikom bitwy pod Lenino.Laureat wielu regionalnych odznaczeń, m.in. Gryfa Zachodniopomorskiego i odznaki Zasłużony dla miasta Koszalina.
+
Aktywny badacz historii miasta, opisujący starodawne ulice, rzeki. Autor wielu artykułów i tekstów poświęconych przybyłym do Koszalina po wojnie żołnierzom Armii Andersa, czy uczestnikom bitwy pod Lenino. Laureat wielu regionalnych odznaczeń, m.in. Gryfa Zachodniopomorskiego i odznaki Zasłużony dla miasta Koszalina.
  
 
Zmarł 29 grudnia 2016 roku w Koszalinie.
 
Zmarł 29 grudnia 2016 roku w Koszalinie.
Linia 34: Linia 34:
  
 
{{AutorP|[[Użytkownik:Tomasz Wojciechowski|Tomasz Wojciechowski]]}}
 
{{AutorP|[[Użytkownik:Tomasz Wojciechowski|Tomasz Wojciechowski]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Koszalin]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Historycy]]
 +
{{DEFAULTSORT: Sprutta, Józef Michał}}

Wersja z 17:57, 20 lut 2019

Józef Maciej Sprutta
działacz społeczny, historyk
brak zdjecia
Data urodzenia 1941
Data śmierci 29 grudnia 2016
Narodowość polska

Józef Maciej Sprutta (1941-2016)- koszaliński działacz społeczny, historyk, wieloletni prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina.

Życiorys

Pochodził z Wielkopolski, ukończył Liceum Ogólnokształcące w Krotoszynie. Pracował jako pedagog, podjął studia na wydziale prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 1964 był funkcjonariuszem MO, w 1967 przeniósł się do Koszalina.

W 1990 otworzył własną działalność gospodarczą, włączył się w życie społeczne i kulturalne miasta, działając m.in. w ruchu spółdzielczości mieszkaniowej. W 1978 wraz z przyjaciółmi założył amatorski zespół estradowy i kabaretowy. W latach 1980-1990 aktywnie działał w wielu organizacjach miejskich, w tym w PTTK. Współtwórca i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina. Aktywny badacz historii miasta, opisujący starodawne ulice, rzeki. Autor wielu artykułów i tekstów poświęconych przybyłym do Koszalina po wojnie żołnierzom Armii Andersa, czy uczestnikom bitwy pod Lenino. Laureat wielu regionalnych odznaczeń, m.in. Gryfa Zachodniopomorskiego i odznaki Zasłużony dla miasta Koszalina.

Zmarł 29 grudnia 2016 roku w Koszalinie.

Przypisy

Bibliografia

  • 555 Twarzy Koszalina, Koszalin 2011, str.213. ISBN 978-83-924050-3-0

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski