Józef Napoleon Leitgeber: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 22 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Józef Napoleon Leitgeber''' ([[1934]]- [[2006]])<ref>[http://www.przyjaciele.koszalin.pl/pl/galerie-koszalina2/44-galeria-8-memoria-pionierzy-2.html http://www.przyjaciele.koszalin.pl]<ref>. , działacz społeczny, pisarz, historyk.
{{Osoba infobox
|osoba=Józef Napoleon Leitgeber
|grafika_osoba=CCF20130621 00011.JPG
|grafika_opis=
|funkcja=działacz społeczny, pisarz,
|urodziny_data=[[22 października]] [[1934]]
|urodziny_miejsce=Poznań
|smierc_data=[[22 czerwca]] [[2006]]
|smierc_miejsce=[[Koszalin]]
|miejsce_spoczynku= [[Cmentarz komunalny (Koszalin)|Cmentarz Komunalny]] w Koszalinie kwatera R-10, rząd 9, grób 2
|lokalizacja_grobu=http://cmentarz.koszalin.mpcms.pl/icormain/chapter_20061.asp?smode=1&fnazwisko=Leitgeber&fimie=J%F3zef&fdatazgonu=2006
|lata_dzialalnosci =
|tytuly=
|narodowosc=polska
|pseudonim=
}}'''Józef Napoleon Leitgeber''' (1934-2006)<ref>[http://www.przyjaciele.koszalin.pl/pl/galerie-koszalina2/44-galeria-8-memoria-pionierzy-2.html Józef Leitgeber Pionier.] W: Koszaliński Portal Historyczny [online] [przeglądany 20 czerwca 2013].</ref> - koszaliński działacz społeczny, pisarz, historyk.
== Życiorys==
Józef Napoleon Leitgeber pochodził z Poznania, do Koszalina przyjechał wraz z rodzicami w lipcu 1945 roku. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im Stanisława Dubois w Koszalinie, zdobył wyższe wykształcenie jako magister inżynier łączności na Politechnice Gdańskiej. Pracował w koszalińskim Oddziale Zakładów Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych, a od 1996 roku pełnił funkcję wicekanclerza w nowo powstałej [[Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna (Koszalin)|Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej]]. Funkcje tę pełnił aż do przejścia na emeryturę w roku 2003.


Był jednym z inicjatorów powstania Towarzystwa Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im Stanisława Dubois, aktywnie uczestniczył w działalności [[Klub Inteligencji Katolickiej (Koszalin)|Klubu Inteligencji Katolickiej]] w Koszalinie.


== Życie i działalność w Koszalinie==
Był także członkiem Klubu Pioniera i Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina. Działał w koszalińskim oddziale Naczelnej Organizacji Technicznej. Przetłumaczył wiele tekstów z dziejów niemieckiego Koszalina z zakresu historii, szkolnictwa. Pisał wiele notatek i artykułów do lokalnej prasy, w tym do "Głosu Koszalińskiego", oraz publikacji książkowych związanych z powojenną historią miasta, w latach 70. prowadził cykl audycji w Radiu Koszalin na temat łączności i telewizji.<ref>[http://www.biblioteka.koszalin.pl/wirtualna-czytelnia/images/flippingbook/kbp/2010/pionierzy/pionierzy.pdf  Leitgeber, Józef Napoleon. Tak zaczynaliśmy]. W: Pionierzy Ziemi Koszalińskiej i ich wspomnienia. [online] [przeglądany 20 czerwca 2013].</ref>
 
Józef Napoleon Leitgeber pochodził z Poznania, do Koszalina przyjechał wraz z rodzicami w lipcu [[1945]] r. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im St. Dubois w Koszalinie, zdobył wyższe wykształcenie jako magister inżynier łączności. Pracował w koszalińskim Oddziale Zakładów Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych, a od [[1996]] r. pełnił funkcję wicekanclerza w nowo powstałej [[Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna|Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej]]. Funkcje tą pełnił aż do przejścia na emeryturę w roku [[2003]].
 
Był jednym z inicjatorów powstania Towarzystwa Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im St. Dubois, aktywnie uczestniczył w działalności [[Klub Inteligencji Katolickiej w Koszalinie|Klubu Inteligencji Katolickiej w Koszalinie]].
 
Był także członkiem Klubu Pioniera i Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina. Działał w koszalińskim oddziale Naczelnej Organizacji technicznej.
Przetłumaczył wiele tekstów z dziejów niemieckiego Koszalina z zakresu historii, szkolnictwa. Pisał wiele notatek i artykułów do lokalnej prasy, w tym do [[Głos Koszaliński|Głosu Koszalińskiego]] związanych z powojenną historią miasta.
 
==Przypisy==
==Przypisy==
<references/>
<references/>
==Bibliografia==
==Bibliografia==
 
* Ulicka, Maria. Józef Napoleon Jr. Stanisław Leitgeber (1934-2006). W: Kultura koszalińska: almanach 2006. Koszalin, 2007, s. 158-159. ISSN 1896-5504
{{Autor|[[Użytkownik:Tomasz Wojciechowski|Tomasz Wojciechowski]]}}
{{AutorP|[[Użytkownik:Tomasz Wojciechowski|Tomasz Wojciechowski]]}}
{{DEFAULTSORT:Leitgeber, Józef Napoleon}}
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica - Kultura]]
[[Kategoria:Koszalin]]
[[Kategoria:Pomeranica - Pisarze]]
[[Kategoria:Pomeranica - Historycy]]
[[Kategoria:Pomeranica - Społecznicy]]
[[Kategoria:Pomeranica FBa]]
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
{{DEFAULTSORT:Leitgeber, Józef Napoleon}}

Aktualna wersja na dzień 10:46, 26 lut 2021

Józef Napoleon Leitgeber
działacz społeczny, pisarz,
brak zdjecia
Data urodzenia 22 października 1934
Miejsce urodzenia Poznań
Data śmierci 22 czerwca 2006
Miejsce śmierci Koszalin
Miejsce spoczynku Cmentarz Komunalny w Koszalinie kwatera R-10, rząd 9, grób 2
Lokalizacja grobu zobacz na mapie
Narodowość polska

Józef Napoleon Leitgeber (1934-2006)[1] - koszaliński działacz społeczny, pisarz, historyk.

Życiorys

Józef Napoleon Leitgeber pochodził z Poznania, do Koszalina przyjechał wraz z rodzicami w lipcu 1945 roku. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im Stanisława Dubois w Koszalinie, zdobył wyższe wykształcenie jako magister inżynier łączności na Politechnice Gdańskiej. Pracował w koszalińskim Oddziale Zakładów Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych, a od 1996 roku pełnił funkcję wicekanclerza w nowo powstałej Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Funkcje tę pełnił aż do przejścia na emeryturę w roku 2003.

Był jednym z inicjatorów powstania Towarzystwa Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im Stanisława Dubois, aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Inteligencji Katolickiej w Koszalinie.

Był także członkiem Klubu Pioniera i Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina. Działał w koszalińskim oddziale Naczelnej Organizacji Technicznej. Przetłumaczył wiele tekstów z dziejów niemieckiego Koszalina z zakresu historii, szkolnictwa. Pisał wiele notatek i artykułów do lokalnej prasy, w tym do "Głosu Koszalińskiego", oraz publikacji książkowych związanych z powojenną historią miasta, w latach 70. prowadził cykl audycji w Radiu Koszalin na temat łączności i telewizji.[2]

Przypisy

  1. Józef Leitgeber Pionier. W: Koszaliński Portal Historyczny [online] [przeglądany 20 czerwca 2013].
  2. Leitgeber, Józef Napoleon. Tak zaczynaliśmy. W: Pionierzy Ziemi Koszalińskiej i ich wspomnienia. [online] [przeglądany 20 czerwca 2013].

Bibliografia

  • Ulicka, Maria. Józef Napoleon Jr. Stanisław Leitgeber (1934-2006). W: Kultura koszalińska: almanach 2006. Koszalin, 2007, s. 158-159. ISSN 1896-5504Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski