Jacek Kamiński

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Jacek Kamiński
dziennikarz telewizyjny
Data urodzenia 13 maja 1943
Miejsce urodzenia StryjJacek Kamiński (ur. 1943) – dziennikarz telewizyjny

STRONA W BUDOWIE

Życiorys

Jacek Kamiński (właśc. Wiesław Jacek Kamiński) urodził się 13 maja 1943 roku w Stryju.

Ze Szczecinem związany jest od 1945 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Szczecinie, a następnie Podyplomowe Studium Dzienni­karskie Uniwersy­tetu im. A. Mickiewi­cza w Po­znaniu.

W 1968 roku wygrał kon­kurs na prezentera telewizyjnego, po którym został zatrudniony w Ośrodku Telewizyjnym w Szczecinie. W 1972 roku otrzymał stały etat w telewizji. Pracy dziennikarskiej uczył się m.in. od Juliusza Burskiego, Ryszarda Zawidowskiego, Witolda Lendziona i Władysława Daniszewskiego. Początkowo pracował na etacie młodszego redaktora Tele­wizyjnego Technikum Rolni­czego. Kolejno pełnił funkcje redaktora, kierownika redakcji informacji, publicysty, kierow­nika „Studia 2” i „Studia 8”, za­stępcy i kierownika redakcji programów publicystycznych, kierownika „Kroniki”.

W stanie wojennym negatywnie przeszedł weryfikację i został pozba­wiony prawa wykonywania za­wodu. Do pracy w szczecińskiej telewizji powrócił w 1989 roku. W latach 1991-1995 objął stanowisko redaktora naczelnego i dyrektora Oddziału TVP S.A. w Szczecinie. W czasie jego dyrekcji szczeciński ośrodek zasłynął z bogatej oferty kulturalnej, m.in. koncertów i programów rozrywkowych, które emitowano w programie ogólnopolskim. Za cykl ten ośrodek został uhonorowany nagrodą Złotego Kamertona (1992). Był również współtwórcą popularnego kanału „Siódemka” nadawanego w paśmie lokalnym.

Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP oraz jurorem Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.

W szczecińskim Ośrodku TelewizyjnymWybrane reportaże filmy i programy telewizyjne

  • 1976Sprawdzić się
  • 1978Kwiatki byli
  • 1978Mała Warszawa - Zakrzewo
  • 1984Po roku...
  • 1989Bunt w więzieniu w Goleniowie
  • 2003Dyżur parlamentarnyNagrodyOdznaczenia

  • Złoty Krzyż ZasługiCiekawostki

  • W ramach Szczecin European Film Festival 2016 (15-24 października) odbył się przegląd reportaży telewizyjnych Jacka Kamińskiego, m.in. Bunt w więzieniu w Goleniowie i Mała WarszawaBibliografia
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz