Jacob Joachim Rango

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Jacob Joachim Rango
kołobrzeski patrycjusz
Data urodzenia 26 lutego 1660
Miejsce urodzenia Kołobrzeg
Data śmierci 9 sierpnia 1679
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku kościół Mariacki w Kołobrzegu
Narodowość niemiecka


Jacob Joachim Rango (Range) (1660-1679) – kołobrzeski patrycjusz.

Życiorys

Jacob Joachim Rango urodził się 26 lutego 1660 roku w Kołobrzegu. Był synem Martina Rango, kołobrzeskiego rajcy i patrycjusza, nadwornego adwokata na brandenburskim Pomorzu. Swoją edukację rozpoczął w domu, pod okiem Michaela Listicha, pastora w Dobrzycy.
W latach 1670-1673 uczył się w liceum miejskim, którego rektorem był Valerius Jasche. Następnie kształcił się w Akademii Rycerskiej, do której uczęszczali synowie bogatej szlachty, a w której uczono fechtunku, jazdy konnej, języka francuskiego i tańca. W czerwcu 1677 roku przyglądał się przygotowaniom armii brandenburskiej do oblężenia Szczecina. Od wiosny 1679 roku był słuchaczem nadwornego adwokata i poety Christiana Knittela. W drodze na zagraniczny uniwersytet zatrzymał się w Szczecinie u wuja Konrada Tiburtiusa Rango (20 lipca). 5 sierpnia zaczął uskarżać się na bóle głowy, następnego dnia dostał dreszczy. Mimo pomocy lekarskiej udzielonej przez Johanna Leonarda Schleicha oraz Daniela Gottfrieda Kluga, młody Rango zmarł 9 sierpnia 1679 roku w Szczecinie, pochowany 14 marca 1680 roku w kościele Mariackim w Kołobrzegu.

Bibliografia

  • Grab-Schrifften und Trost-Worte Uber den fruhzeitigen [...] Abscheid des [...] Herrn Jacob Joachim Rangens […]. Colberg: Röder, [1680].
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska