Jakob Faber: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''Jakob Faber''' (''Fabri'', ''Fabrus'', ''Schmidt'') '''(1537-1613)''' - teolog, profesor matematyki, greki i języka hebrajskiego, generalny superintendent [[Ksi...”)
 
Linia 4: Linia 4:
Jakob Faber urodził się [[1 maja]] [[1537]] roku w [[Stargard Szczeciński|Stargardzie Szczecińskim]]. W [[1556]] roku rozpoczął studia na wydziale sztuk wyzwolonych w Wittenberdze, ale krótko po tym przeniósł się do Magdeburga, gdzie kontynuował naukę przez dwa lata. Od Wielkanocy [[1559]] roku przez dziewięć miesięcy był nauczycielem w Bad Freienwalde. Następnie został rektorem szkoły w Gorzowie Wielkopolskim. Po piętnastu miesiącach przeniósł się do [[Greifswald|Greifswaldu]] i dzięki wstawiennictwu generalnego superintendenta [[Księstwo Wołogoskie|Księstwa Wołogoskiego]], [[Jacob Runge|Jacoba Runge]] został konrektorem szkoły miejskiej.
Jakob Faber urodził się [[1 maja]] [[1537]] roku w [[Stargard|Stargardzie Szczecińskim]]. W [[1556]] roku rozpoczął studia na wydziale sztuk wyzwolonych w Wittenberdze, ale krótko po tym przeniósł się do Magdeburga, gdzie kontynuował naukę przez dwa lata. Od Wielkanocy [[1559]] roku przez dziewięć miesięcy był nauczycielem w Bad Freienwalde. Następnie został rektorem szkoły w Gorzowie Wielkopolskim. Po piętnastu miesiącach przeniósł się do [[Greifswald|Greifswaldu]] i dzięki wstawiennictwu generalnego superintendenta [[Księstwo Wołogoskie|Księstwa Wołogoskiego]], [[Jacob Runge|Jacoba Runge]], został konrektorem szkoły miejskiej.
W maju [[1562]] roku uzyskał stopień magistra sztuk wyzwolonych.

Wersja z 15:25, 14 sie 2013

Jakob Faber (Fabri, Fabrus, Schmidt) (1537-1613) - teolog, profesor matematyki, greki i języka hebrajskiego, generalny superintendent Księstwa Szczecińskiego.

Życiorys

Jakob Faber urodził się 1 maja 1537 roku w Stargardzie Szczecińskim. W 1556 roku rozpoczął studia na wydziale sztuk wyzwolonych w Wittenberdze, ale krótko po tym przeniósł się do Magdeburga, gdzie kontynuował naukę przez dwa lata. Od Wielkanocy 1559 roku przez dziewięć miesięcy był nauczycielem w Bad Freienwalde. Następnie został rektorem szkoły w Gorzowie Wielkopolskim. Po piętnastu miesiącach przeniósł się do Greifswaldu i dzięki wstawiennictwu generalnego superintendenta Księstwa Wołogoskiego, Jacoba Runge, został konrektorem szkoły miejskiej. W maju 1562 roku uzyskał stopień magistra sztuk wyzwolonych.