Jakob Faber: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 24 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Jakob Faber''' (''Fabri'', ''Fabrus'', ''Schmidt'') '''(1537-1613)''' - teolog, profesor matematyki, greki i języka hebrajskiego, generalny superintendent [[Księstwo Szczecińskie|Księstwa Szczecińskiego]].
__NOTOC__
 
{{Osoba infobox
|osoba=Jakob Faber
|grafika_osoba=
|grafika_opis=
|funkcja=teolog i superintendent
|urodziny_data=[[1 maja]] [[1537]]
|urodziny_miejsce=[[Stargard]]
|smierc_data=[[20 sierpnia]] [[1613]]
|smierc_miejsce=Szczecin
|miejsce_spoczynku=[[Kościół Mariacki]] w Szczecinie
|lokalizacja_grobu= kaplica nr XLI
|lata_dzialalnosci=
|tytuly= generalny superintendent
|narodowosc=niemiecka
|pseudonim=
}}
'''Jakob Faber''' (''Fabri'', ''Fabrus'', ''Schmidt'') '''(1537-1613)''' - luterański teolog, profesor matematyki, greki i języka hebrajskiego, [[Generalny superintendent prowincji pomorskiej|generalny superintendent]] księstwa szczecińskiego.
==Życiorys==
==Życiorys==
 
Jakob Faber urodził się [[1 maja]] [[1537]] roku w Stargardzie. W maju [[1556]] roku rozpoczął studia na wydziale sztuk wyzwolonych w [[w:Uniwersytet Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze|''Alma Mater Leucorea'' w Wittenberdze]]<ref>Zob. K.E. Förstemann, G. Naetebus, ''Album Academiae Vitebergensis'': 1502 – 1602. ''Ab A. Ch. MDII usque ad A. MDLX'', Bd. 1. Verlag: Tauchnitz. Lipsiae [[1841]], s. 318, poz 2: „''Nomina Inseriptorium. Mense Maio'' [1556] [...] 2. ''Jacobus Fabricius, Stargardiensis''.” (Nazwisko przyjętego. Miesiąc maj [1556], poz. 2. Jakob Faber, Stargard).</ref>, ale krótko po tym przeniósł się do Magdeburga, gdzie kontynuował naukę przez dwa lata.  
 
Jakob Faber urodził się [[1 maja]] [[1537]] roku w [[Stargard|Stargardzie Szczecińskim]]. W [[1556]] roku rozpoczął studia na wydziale sztuk wyzwolonych na uniwersytecie w Wittenberdze, ale krótko po tym przeniósł się do Magdeburga, gdzie kontynuował naukę przez dwa lata.  
Od Wielkanocy [[1559]] roku przez dziewięć miesięcy był nauczycielem w Bad Freienwalde.  
Od Wielkanocy [[1559]] roku przez dziewięć miesięcy był nauczycielem w Bad Freienwalde.  
Następnie został rektorem szkoły w Gorzowie Wielkopolskim. Po piętnastu miesiącach przeniósł się do [[Greifswald|Greifswaldu]] i dzięki wstawiennictwu generalnego superintendenta [[Księstwo Wołogoskie|Księstwa Wołogoskiego]], [[Jacob Runge|Jacoba Runge]], został konrektorem szkoły miejskiej.
<br /> Następnie został rektorem szkoły w Gorzowie Wielkopolskim. Po piętnastu miesiącach przeniósł się do Greifswaldu i dzięki wstawiennictwu generalnego superintendenta księstwa wołogoskiego, [[Jacob Runge|Jacoba Runge]], został konrektorem szkoły miejskiej.
W maju [[1562]] roku uzyskał stopień magistra sztuk wyzwolonych. W związku z epidemią dżumy opuścił Greifswald w [[1564]] roku i udał się do Frankfurtu na Odrą. W [[1567]] roku rada miejska Stargardu powierzyła mu funkcję rektora szkoły. W [[1569]] roku podjął ponownie studia w Wittenberdze i rok później został profesorem greki i języka hebrajskiego na [[w: Uniwersytet w Greifswaldzie|uniwersytecie w Greifswaldzie]].
W maju [[1562]] roku uzyskał stopień magistra sztuk wyzwolonych. W związku z epidemią dżumy opuścił Greifswald w [[1564]] roku i udał się do Frankfurtu nad Odrą. W [[1567]] roku rada miejska Stargardu powierzyła mu funkcję rektora szkoły. W [[1569]] roku podjął ponownie studia w Wittenberdze i rok później został profesorem greki i języka hebrajskiego na uniwersytecie w Greifswaldzie.


Od [[1574]] roku do [[7 marca]] [[1577]] roku był archidiakonem oraz inspektorem szkolnym w swoim rodzinnym mieście.  
Od [[1574]] roku do [[7 marca]] [[1577]] roku był archidiakonem oraz inspektorem szkolnym w swoim rodzinnym mieście.  
Następnie został kaznodzieją nadwornym księcia [[Jan Fryderyk|Jana Fryderyka]] w Szczecinie.
Następnie został kaznodzieją nadwornym księcia [[Jan Fryderyk|Jana Fryderyka]] w Szczecinie.
W [[1584]] roku otrzymał tytuł doktora teologii. W [[1588]] roku wziął udział w generalnej wizytacji kościołów w księstwie, sprawował także nadzór nad [[Pedagogium]] w [[Szczecin|Szczecinie]]. Aktywnie uczestniczył w pracach synodu, który odbył się w [[1593]] roku w Szczecinie.  
<br /> W [[1584]] roku otrzymał tytuł doktora teologii. W [[1588]] roku wziął udział w generalnej wizytacji kościołów w księstwie, sprawował także nadzór nad [[Pedagogium]] w [[w:Szczecin|Szczecinie]]. Aktywnie uczestniczył w pracach synodu, który odbył się w [[1593]] roku w Szczecinie.  


W [[1595]] roku objął urząd [[Generalny superintendent prowincji pomorskiej|generalnego superintendenta]].
W [[1595]] roku objął urząd [[Generalny superintendent prowincji pomorskiej|generalnego superintendenta]].
Odbył wiele podróży i wizytacji, podczas których najwięcej uwagi poświęcał nauce Lutra, ordynacji kościelnej i agendzie.
Odbył wiele podróży i wizytacji, podczas których najwięcej uwagi poświęcał nauce Marcina Lutra, ordynacji kościelnej i agendzie.
 
W [[1572]] roku ożenił się z Gertrudą Runge, córką wołogoskiego superintendenta generalnego Jacoba Runge. Urodziło im się dziewięcioro dzieci (czterech synów i pięć córek). W [[1600]] roku Faber owdowiał. <br /> Zmarł [[20 sierpnia]] [[1613]] roku w Szczecinie i pochowany został w [[Kościół Mariacki|kościele mariackim]].


W [[1572]] roku ożenił się z [[Gertrud Runge]], córką wołogoskiego generalnego superintendenta [[Jacob Runge|Jacoba Runge]]. Urodziło im się dziewięcioro dzieci (czterech synów i pięć córek). W [[1600]] roku Faber owdowiał. <br /> Zmarł [[20 sierpnia]] [[1613]] roku w Szczecinie, pochowany [[25 sierpnia]] w [[Kościół Mariacki|kościele Mariackim]], w kaplicy przy wejściu do nowej zakrystii położonej w obejściu prezbiterium na tyłach chóru kapłańskiego ([http://encyklopedia.szczecin.pl/images/7/72/Marienkirche_1.jpg  kaplica nr XLI]).


==Twórczość==
==Twórczość==
* Mensuram articulorum fidei controversarum
* Mensuram articulorum fidei controversarum
* De persona Christi
* De persona Christi
* Sacra coena
* Sacra coena
* Praedestinatione
* Praedestinatione
 
{{przypisy}}
 
==Bibliografia==
==Bibliografia==
* Praetorius, Joachim. Eine Christliche Leichpredigt. Bey der Volckreichen Leichbegängnis, des weiland Ehrwürdigen, Achtbarn und Hochgelarten Herrn Jacobi Fabri [...]. Alten Stettin: Rhete, 1613.
* Praetorius, Joachim. Eine Christliche Leichpredigt. Bey der Volckreichen Leichbegängnis, des weiland Ehrwürdigen, Achtbarn und Hochgelarten Herrn Jacobi Fabri [...]. Alten Stettin: Rhete, 1613.
*
* Vanselow, Amandus Karl. Gelehrtes Pommern Oder Alphabetische Verzeichniß Einiger in Pommern Gebohrnen Gelehrten [...]. Stargard: Tiller, 1728, s. 32.
* Förstemann K.E., Naetebus G., Album Academiae Vitebergensis: 1502 – 1602. Ab a. Ch. MDII usque ad A. MDLX, Bd. 1. Verlag: Tauchnitz. Lipsiae [Lipsk] 1841.
* Heyden, Hellmuth. Kirchengeschichte von Pommern. Bd. 2. Stettin: Fischer & Schmidt, 1938, s. 33.
* Müller, Ernst. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T. 2. Stettin: Saunier, 1912, s. 562-563.
{{AutorP|[[Użytkownik:Stdr|Agata Michalska]]}}
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica - Duchowni ewangeliccy]]
[[Kategoria:Pomeranica - Teologowie]]
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
[[Kategoria:Generalni superintendenci prowincji pomorskiej]]
[[Kategoria:Stargard]]
[[Kategoria:Pomeranica FB]]
{{DEFAULTSORT:Faber, Jakob}}

Aktualna wersja na dzień 11:39, 8 lis 2018

Jakob Faber
teolog i superintendent
Data urodzenia 1 maja 1537
Miejsce urodzenia Stargard
Data śmierci 20 sierpnia 1613
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Kościół Mariacki w Szczecinie
Lokalizacja grobu [kaplica nr XLI zobacz na mapie]
Tytuły i nagrody generalny superintendent
Narodowość niemiecka


Jakob Faber (Fabri, Fabrus, Schmidt) (1537-1613) - luterański teolog, profesor matematyki, greki i języka hebrajskiego, generalny superintendent księstwa szczecińskiego.

Życiorys

Jakob Faber urodził się 1 maja 1537 roku w Stargardzie. W maju 1556 roku rozpoczął studia na wydziale sztuk wyzwolonych w Alma Mater Leucorea w Wittenberdze[1], ale krótko po tym przeniósł się do Magdeburga, gdzie kontynuował naukę przez dwa lata. Od Wielkanocy 1559 roku przez dziewięć miesięcy był nauczycielem w Bad Freienwalde.
Następnie został rektorem szkoły w Gorzowie Wielkopolskim. Po piętnastu miesiącach przeniósł się do Greifswaldu i dzięki wstawiennictwu generalnego superintendenta księstwa wołogoskiego, Jacoba Runge, został konrektorem szkoły miejskiej. W maju 1562 roku uzyskał stopień magistra sztuk wyzwolonych. W związku z epidemią dżumy opuścił Greifswald w 1564 roku i udał się do Frankfurtu nad Odrą. W 1567 roku rada miejska Stargardu powierzyła mu funkcję rektora szkoły. W 1569 roku podjął ponownie studia w Wittenberdze i rok później został profesorem greki i języka hebrajskiego na uniwersytecie w Greifswaldzie.

Od 1574 roku do 7 marca 1577 roku był archidiakonem oraz inspektorem szkolnym w swoim rodzinnym mieście. Następnie został kaznodzieją nadwornym księcia Jana Fryderyka w Szczecinie.
W 1584 roku otrzymał tytuł doktora teologii. W 1588 roku wziął udział w generalnej wizytacji kościołów w księstwie, sprawował także nadzór nad Pedagogium w Szczecinie. Aktywnie uczestniczył w pracach synodu, który odbył się w 1593 roku w Szczecinie.

W 1595 roku objął urząd generalnego superintendenta. Odbył wiele podróży i wizytacji, podczas których najwięcej uwagi poświęcał nauce Marcina Lutra, ordynacji kościelnej i agendzie.

W 1572 roku ożenił się z Gertrud Runge, córką wołogoskiego generalnego superintendenta Jacoba Runge. Urodziło im się dziewięcioro dzieci (czterech synów i pięć córek). W 1600 roku Faber owdowiał.
Zmarł 20 sierpnia 1613 roku w Szczecinie, pochowany 25 sierpnia w kościele Mariackim, w kaplicy przy wejściu do nowej zakrystii położonej w obejściu prezbiterium na tyłach chóru kapłańskiego (kaplica nr XLI).

Twórczość

  • Mensuram articulorum fidei controversarum
  • De persona Christi
  • Sacra coena
  • Praedestinatione

Przypisy

  1. Zob. K.E. Förstemann, G. Naetebus, Album Academiae Vitebergensis: 1502 – 1602. Ab A. Ch. MDII usque ad A. MDLX, Bd. 1. Verlag: Tauchnitz. Lipsiae 1841, s. 318, poz 2: „Nomina Inseriptorium. Mense Maio [1556] [...] 2. Jacobus Fabricius, Stargardiensis.” (Nazwisko przyjętego. Miesiąc maj [1556], poz. 2. Jakob Faber, Stargard).

Bibliografia

  • Praetorius, Joachim. Eine Christliche Leichpredigt. Bey der Volckreichen Leichbegängnis, des weiland Ehrwürdigen, Achtbarn und Hochgelarten Herrn Jacobi Fabri [...]. Alten Stettin: Rhete, 1613.
  • Vanselow, Amandus Karl. Gelehrtes Pommern Oder Alphabetische Verzeichniß Einiger in Pommern Gebohrnen Gelehrten [...]. Stargard: Tiller, 1728, s. 32.
  • Förstemann K.E., Naetebus G., Album Academiae Vitebergensis: 1502 – 1602. Ab a. Ch. MDII usque ad A. MDLX, Bd. 1. Verlag: Tauchnitz. Lipsiae [Lipsk] 1841.
  • Heyden, Hellmuth. Kirchengeschichte von Pommern. Bd. 2. Stettin: Fischer & Schmidt, 1938, s. 33.
  • Müller, Ernst. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T. 2. Stettin: Saunier, 1912, s. 562-563.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska