Jakob Faber: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
'''Jakob Faber''' (''Fabri'', ''Fabrus'', ''Schmidt'') '''(1537-1613)''' - teolog, profesor matematyki, greki i języka hebrajskiego, generalny superintendent [[Księstwo Szczecińskie|Księstwa Szczecińskiego]].
'''Jakob Faber''' (''Fabri'', ''Fabrus'', ''Schmidt'') '''(1537-1613)''' - teolog, profesor matematyki, greki i języka hebrajskiego, generalny superintendent [[Księstwo Szczecińskie|księstwa szczecińskiego]].


==Życiorys==
==Życiorys==
Linia 6: Linia 6:
Jakob Faber urodził się [[1 maja]] [[1537]] roku w [[w:Stargard Szczeciński|Stargardzie Szczecińskim]]. W [[1556]] roku rozpoczął studia na wydziale sztuk wyzwolonych na uniwersytecie w Wittenberdze, ale krótko po tym przeniósł się do Magdeburga, gdzie kontynuował naukę przez dwa lata.  
Jakob Faber urodził się [[1 maja]] [[1537]] roku w [[w:Stargard Szczeciński|Stargardzie Szczecińskim]]. W [[1556]] roku rozpoczął studia na wydziale sztuk wyzwolonych na uniwersytecie w Wittenberdze, ale krótko po tym przeniósł się do Magdeburga, gdzie kontynuował naukę przez dwa lata.  
Od Wielkanocy [[1559]] roku przez dziewięć miesięcy był nauczycielem w Bad Freienwalde.  
Od Wielkanocy [[1559]] roku przez dziewięć miesięcy był nauczycielem w Bad Freienwalde.  
<br /> Następnie został rektorem szkoły w Gorzowie Wielkopolskim. Po piętnastu miesiącach przeniósł się do [[Greifswald|Greifswaldu]] i dzięki wstawiennictwu generalnego superintendenta [[Księstwo Wołogoskie|Księstwa Wołogoskiego]], [[Jacob Runge|Jacoba Runge]], został konrektorem szkoły miejskiej.
<br /> Następnie został rektorem szkoły w Gorzowie Wielkopolskim. Po piętnastu miesiącach przeniósł się do [[Greifswald|Greifswaldu]] i dzięki wstawiennictwu generalnego superintendenta [[Księstwo Wołogoskie|księstwa wołogoskiego]], [[Jacob Runge|Jacoba Runge]], został konrektorem szkoły miejskiej.
W maju [[1562]] roku uzyskał stopień magistra sztuk wyzwolonych. W związku z epidemią dżumy opuścił Greifswald w [[1564]] roku i udał się do Frankfurtu na Odrą. W [[1567]] roku rada miejska Stargardu powierzyła mu funkcję rektora szkoły. W [[1569]] roku podjął ponownie studia w Wittenberdze i rok później został profesorem greki i języka hebrajskiego na [[w: Uniwersytet w Greifswaldzie|uniwersytecie w Greifswaldzie]].
W maju [[1562]] roku uzyskał stopień magistra sztuk wyzwolonych. W związku z epidemią dżumy opuścił Greifswald w [[1564]] roku i udał się do Frankfurtu nad Odrą. W [[1567]] roku rada miejska Stargardu powierzyła mu funkcję rektora szkoły. W [[1569]] roku podjął ponownie studia w Wittenberdze i rok później został profesorem greki i języka hebrajskiego na [[w: Uniwersytet w Greifswaldzie|uniwersytecie w Greifswaldzie]].


Od [[1574]] roku do [[7 marca]] [[1577]] roku był archidiakonem oraz inspektorem szkolnym w swoim rodzinnym mieście.  
Od [[1574]] roku do [[7 marca]] [[1577]] roku był archidiakonem oraz inspektorem szkolnym w swoim rodzinnym mieście.  
Linia 16: Linia 16:
Odbył wiele podróży i wizytacji, podczas których najwięcej uwagi poświęcał nauce Lutra, ordynacji kościelnej i agendzie.
Odbył wiele podróży i wizytacji, podczas których najwięcej uwagi poświęcał nauce Lutra, ordynacji kościelnej i agendzie.


W [[1572]] roku ożenił się z Gertrudą Runge, córką wołogoskiego superintendenta generalnego Jacoba Runge. Urodziło im się dziewięcioro dzieci (czterech synów i pięć córek). W [[1600]] roku Faber owdowiał. <br /> Zmarł [[20 sierpnia]] [[1613]] roku w Szczecinie, pochowany [[25 sierpnia]]  w [[Kościół Mariacki|kościele mariackim]].
W [[1572]] roku ożenił się z Gertrudą Runge, córką wołogoskiego generalnego superintendenta Jacoba Runge. Urodziło im się dziewięcioro dzieci (czterech synów i pięć córek). W [[1600]] roku Faber owdowiał. <br /> Zmarł [[20 sierpnia]] [[1613]] roku w Szczecinie, pochowany [[25 sierpnia]]  w [[Kościół Mariacki|kościele mariackim]].

Wersja z 15:26, 15 sie 2013

Jakob Faber (Fabri, Fabrus, Schmidt) (1537-1613) - teolog, profesor matematyki, greki i języka hebrajskiego, generalny superintendent księstwa szczecińskiego.

Życiorys

Jakob Faber urodził się 1 maja 1537 roku w Stargardzie Szczecińskim. W 1556 roku rozpoczął studia na wydziale sztuk wyzwolonych na uniwersytecie w Wittenberdze, ale krótko po tym przeniósł się do Magdeburga, gdzie kontynuował naukę przez dwa lata. Od Wielkanocy 1559 roku przez dziewięć miesięcy był nauczycielem w Bad Freienwalde.
Następnie został rektorem szkoły w Gorzowie Wielkopolskim. Po piętnastu miesiącach przeniósł się do Greifswaldu i dzięki wstawiennictwu generalnego superintendenta księstwa wołogoskiego, Jacoba Runge, został konrektorem szkoły miejskiej. W maju 1562 roku uzyskał stopień magistra sztuk wyzwolonych. W związku z epidemią dżumy opuścił Greifswald w 1564 roku i udał się do Frankfurtu nad Odrą. W 1567 roku rada miejska Stargardu powierzyła mu funkcję rektora szkoły. W 1569 roku podjął ponownie studia w Wittenberdze i rok później został profesorem greki i języka hebrajskiego na uniwersytecie w Greifswaldzie.

Od 1574 roku do 7 marca 1577 roku był archidiakonem oraz inspektorem szkolnym w swoim rodzinnym mieście. Następnie został kaznodzieją nadwornym księcia Jana Fryderyka w Szczecinie.
W 1584 roku otrzymał tytuł doktora teologii. W 1588 roku wziął udział w generalnej wizytacji kościołów w księstwie, sprawował także nadzór nad Pedagogium w Szczecinie. Aktywnie uczestniczył w pracach synodu, który odbył się w 1593 roku w Szczecinie.

W 1595 roku objął urząd generalnego superintendenta. Odbył wiele podróży i wizytacji, podczas których najwięcej uwagi poświęcał nauce Lutra, ordynacji kościelnej i agendzie.

W 1572 roku ożenił się z Gertrudą Runge, córką wołogoskiego generalnego superintendenta Jacoba Runge. Urodziło im się dziewięcioro dzieci (czterech synów i pięć córek). W 1600 roku Faber owdowiał.
Zmarł 20 sierpnia 1613 roku w Szczecinie, pochowany 25 sierpnia w kościele mariackim.


Twórczość

  • Mensuram articulorum fidei controversarum
  • De persona Christi
  • Sacra coena
  • Praedestinatione


Bibliografia

  • Praetorius, Joachim. Eine Christliche Leichpredigt. Bey der Volckreichen Leichbegängnis, des weiland Ehrwürdigen, Achtbarn und Hochgelarten Herrn Jacobi Fabri [...]. Alten Stettin: Rhete, 1613.
  • Vanselow, Amandus Karl. Gelehrtes Pommern Oder Alphabetische Verzeichniß Einiger in Pommern Gebohrnen Gelehrten [...]. Stargard: Tiller, 1728, s. 32.
  • Heyden, Hellmuth. Kirchengeschichte von Pommern. Bd. 2. Stettin: Fischer & Schmidt, 1938, s. 33.