Janusz Bukowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Janusz Bukowski (1941-2005) – aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie, pedagog

Życiorys

Janusz Bukowski urodził się 7 grudnia 1941 w Gorzycach. W 1963 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, a w 1976 roku Wydział Reżyserii tej uczelni. Po studiach został zaangażowany przez Adama Hanuszkiewicza do Teatru Powszechnego w Warszawie. Tam zadebiutował rolą Chochoła w Weselu S. Wyspiańskiego. Na scenie tej wystąpił m.in. w roli Atosa w Trzech muszkieterach A. Dumasa, Pana w sztuce Dla miłego grosza A. Korzeniowskiego, Piestriakowa w Zbrodni i karze F. Dostojewskiego, Figara w Weselu Figara Beaumarchaise'go, Kochanka w Ich czworo G. Zapolskiej. Najczęściej występował w sztukach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza, razem z którym w 1968 roku przeszedł do Teatru Narodowego. W Narodowym grywał niemal we wszystkich sztukach. Później był aktorem Teatru Klasycznego (przyszły Teatr Studio 1972-1974). W 1974 roku powrócił do Teatru Powszechnego, gdzie występował do 1976 roku.

Od 1977 roku w Szczecinie. Był aktorem, reżyserem, kierownikiem artystycznym i dyrektorem Teatru Polskiego w Szczecinie.

W 1981 roku powrócił do Warszawy. Początkowo grał w Teatrze Dramatycznym, a potem w Nowym. Od 1990 roku był aktorem i reżyserem teatru Ochota. na tej scenie stworzył wiele wybitnych keracji, m.in. jako Eddie w Widoku z mostu A. Millera, On w Otwórz drzwi K. Choińskiego, Radost w Ślubach panieńskich A. Fredry, Fietisow w Pułkowniku Ptaku C. Bojczewa. Często na scenie występował z żoną, Ewa Wawrzoń.

Współpracował z Teatrem Telewizji, m.in. reżyserując przedstawienie Pan Damazy. Był cenionym aktorem i reżyserem radiowym.

Wystąpił w kilkudziesięciu filmach, grając zazwyczaj role drugoplanowe. Wystąpił m.in. w komediach C.K. Dezerterzy (1985, jako kapral Ulmmbach) Konsulu (1989) i Symetrii (2003, jako Roman)

Dużą popularność przyniosły mu role w serialach telewizyjnych, m.in. radiotelegrafisty w Stawce większej niż życie, Wróblika w Janosiku, majora kalety w Pograniczue w ogniu. Wystapił także w roli Grzegorza Białka w pierwszej polskiej telenoweli W labiryncie (1988-1991).

Jako reżyser i aktor współpracował z dubbingiem. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról w dubbingu, szczególnie w filmach dla dzieci i młodzieży.

Wykładał w łódzkiej PWSFTviT.

Był cenionym społecznikiem i organizatorem życia teatralnego, wieloletnim członkiem Oddziału Warszawskiego ZASP oraz członkiem zarządu Głównego i wiceprezesem tego stowarzyszenia (2002-2004). W 2000 roku został wybrany przewodniczącym nowo powstałego Związku Zawodowego Aktorów Warszawy, przekształconego później w Związek Zawodowy Aktorów Polskich.

Zmarł nagle 22 września 2005 roku w Pradze (Czechy), podczas wyjazdu służbowego z ramienia ZASP na kongres FIA. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Żonaty z aktorką Ewą Wawrzoń.Nagrody

  • Bursztynowy Pierścień
  • 1977 – Nagroda „Głosu Szczecińskiego”
  • 1980 – Nagroda „Trybuny Ludu”Odznaczenia

Zasluzony Dzialacz.jpg
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Zasłużony Działacz KulturyŹródła

  • Artyści sceny polskiej w ZASP 1918-2008 (pod red. Andrzeja Rozhina), ZASP, Warszawa 2008
  • Kto jest kim w Polsce 1984 Edycja 1, Wydawnictwo Inerpress, Warszawa 1984