Janusz Bukowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Janusz Bukowski (1941-2005) – aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie, pedagog

Życiorys

Janusz Bukowski urodził się 7 grudnia 1941 w Gorzycach k. Sandomierza. W 1963 roku z wyróżnieniem ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, a w 1976 roku Wydział Reżyserii tej uczelni. Po studiach został zaangażowany przez Adama Hanuszkiewicza do Teatru Powszechnego w Warszawie. Tam zadebiutował rolą Chochoła w Weselu S. Wyspiańskiego. Na scenie tej wystąpił m.in. w roli Atosa w Trzech muszkieterach A. Dumasa, Pana w sztuce Dla miłego grosza A. Korzeniowskiego, Piestriakowa w Zbrodni i karze F. Dostojewskiego, Figara w Weselu Figara Beaumarchaise'go, Kochanka w Ich czworo G. Zapolskiej. Najczęściej występował w sztukach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza, razem z którym w 1968 roku przeszedł do Teatru Narodowego. W Narodowym grywał niemal we wszystkich sztukach. Później był aktorem Teatru Klasycznego (przyszły Teatr Studio 1972-1974). W 1974 roku powrócił do Teatru Powszechnego, gdzie występował do 1976 roku.

Od 1977 roku w Szczecinie, gdzie powierzono mu kierownictwo artystyczne i naczelną dyrekcję Teatru Polskiego. Był także aktorem tej sceny, na której stworzył kilka interesujących kreacji, m.in. Łopachina w Wiśniowym sadzie Antoniego Czechowa, Stefana w Daczy Ireneusza Iredyńskiego, Radosta w Ślubach panieńskich Aleksandra Fredry. Za czasów jego dyrekcji Teatr Polski przeżywał okres swojej świetności.

W 1981 roku powrócił do Warszawy. Początkowo grał w Teatrze Dramatycznym, a potem w Nowym. Od 1990 roku był aktorem i reżyserem teatru Ochota. na tej scenie stworzył wiele wybitnych keracji, m.in. jako Eddie w Widoku z mostu A. Millera, On w Otwórz drzwi K. Choińskiego, Radost w Ślubach panieńskich A. Fredry, Fietisow w Pułkowniku Ptaku C. Bojczewa. Często na scenie występował z żoną, Ewa Wawrzoń.

Współpracował z Teatrem Telewizji, m.in. reżyserując przedstawienie Pan Damazy. Był cenionym aktorem i reżyserem radiowym.

Wystąpił w kilkudziesięciu filmach, grając zazwyczaj role drugoplanowe. Wystąpił m.in. w komediach C.K. Dezerterzy (1985, jako kapral Ulmmbach) Konsulu (1989) i Symetrii (2003, jako Roman)

Dużą popularność przyniosły mu role w serialach telewizyjnych, m.in. radiotelegrafisty w Stawce większej niż życie, Zbójnika Wróblika w Janosiku, Dziennikarza w Najważniejszym dniu życia, Majora Kalety w Pograniczu w ogniu. Wystąpił także w roli Grzegorza Białka w pierwszej polskiej telenoweli W labiryncie (1988-1991).

Jako reżyser i aktor współpracował z dubbingiem. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról w dubbingu. Swojego głosu użyczał najczęściej w filmach dla dzieci i młodzieży.

Wykładał w łódzkiej PWSFTviT.

Był cenionym społecznikiem i organizatorem życia teatralnego, wieloletnim członkiem Oddziału Warszawskiego ZASP oraz członkiem zarządu Głównego i wiceprezesem tego stowarzyszenia (2002-2004). W 2000 roku został wybrany przewodniczącym nowo powstałego Związku Zawodowego Aktorów Warszawy, przekształconego później w Związek Zawodowy Aktorów Polskich.

Zmarł nagle 22 września 2005 roku w Pradze (Czechy), podczas wyjazdu służbowego z ramienia ZASP na kongres FIA. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Żonaty z aktorką Ewą Wawrzoń.

Twórczosc teatralna (Szczecin)

Tytuł Autor Reżyseria Forma twórczości Postać Teatr data premieryRadio (Szczecin)

Tytuł słuchowiska Autor Reżyseria (adaptacja radiowa) Postać Data pierwszej emisji
Zrozumieć morze wiersze różnych poetów Zbigniew Kosiorowski (Zbigniew Kosiorowski) obsada aktorska 18 czerwca 1978
Oda do młodości; Nasi Zbigniew Brzozowski Sylwester Woroniecki obsada aktorska 1 czerwca 1980
Dekada Stanisław Zajączek Sylwester Woroniecki obsada aktorska 11 grudnia 1980
Wiersze (1970-1980) Stanisław Zajączek Sylwester Woroniecki obsada aktorska 5 lutego 1981
Eine kleine Artur Daniel Liskowacki Sylwester Woroniecki (Sylwester Woroniecki) obsada aktorska 10 marca 2002Nagrody

 • 1977 – nagroda za rolę Cezarego Baryki w Przedwiośniu wg Stefana Żeromskiego w Teatrze Polskim w Szczecinie na XIX Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu
 • 1977 – Nagroda „Głosu Szczecińskiego”
 • 1978Bursztynowy Pierścień
 • 1979Bursztynowy Pierścień
 • 1980 – nagroda dla teatru i za reżyserię przedstawienia Dwór nad Narwią Jarosława Marka Rymkiewicza w Teatrze Polskim w Szczecinie na XXII Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu
 • 1980 – Nagroda „Trybuny Ludu” za działalność artystyczną i upowszechnianie sztuki teatralnej w środowisku robotniczym i wśród młodzieży Pomorza ZachodniegoOdznaczenia

Zasluzony Dzialacz.jpg
 • 1970 – Srebrny Krzyż Zasługi
 • 1980 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
 • Zasłużony Działacz KulturyŹródła

Bibliografia

 • Artyści sceny polskiej w ZASP 1918-2008 (pod red. Andrzeja Rozhina), ZASP, Warszawa 2008
 • Zbigniew Jarzębowski, Słuchowiska szczecińskiego radia, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2009
 • Kto jest kim w Polsce 1984 Edycja 1, Wydawnictwo Inerpress, Warszawa 1984

Inne

 • Strona internetowa Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie
 • Strona internetowa PWSFTViT w ŁodziIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz