Janusz Piszczatowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Janusz Piszczatowski (ur. 1949) – artysta fotografik, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie

STRONA W BUDOWIE

Życiorys

Janusz Piszczatowski urodził się w 1949 roku w Gorzowie. Fotografuje od końca lat sześćdziesiątych. Głównym tematem jego prac są pejzaże. Ponadto jest autorem licznych portretów. W latach 70. zajmował się m.in. fotografią teatralną. Kilka sesji poświęcił aktorom Teatru Współczesnego. Uwiecznił liczne spektakle teatralne, m.in. Macbetta, Ludzi energicznych, Dożywocie.

Od 1990 roku prowadzi w Szczecinie studio fotografii reklamowej i użytkowej. Fotografuje m.in. żywność. W tej dziedzinie współpracuje ze stylistką Romą Iłłakowicz. Ze stylistkami Dorotą Dombrowską i Ewą Linke fotografuje modę i modelki. Jest autorem licznych krajowych i zagranicznych wystaw indywidualnych. Bierze także udział w wystawach zbiorowych. Pisze także do polskich i zagranicznych czasopism fotograficznych, m.in. do „Fotografii”, „Kwartalnika Fotografia”, „150 lat fotografii polskiej”, „Camera”, „Pentax Family, „European Photography”, „Fous de Vous”, „Nocturne”, „Le Temps Pluriel”, „La Gazette de Francais”.

Obecnie jest wykładowcą w Katedrze Fotografii i Filmu Eksperymentalnego Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.

Od 1973 roku jest członkiem szczecińskiego oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików (nr leg. 142).

Wystawy indywidualne (wybór)

  • 1983 – Cite Internationale des Arts, Paryż
  • 1986 – Galeria Terre Rouge, Luksemburg
  • 1987 – Espace Bateau Lavoir, Paryż
  • 1987 – Mała Galeria ZPAF, Warszawa
  • 1988 – Mois de la Photo, Paryż


ŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz