Jerzy Chimiak

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 22:05, 11 kwi 2021 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Jerzy Chimiak''' '''(1946-2010)''' – artysta plastyk, pedagog '''STRONA W BUDOWIE''' == Życiorys == '''Jerzy Bartłomiej Chimiak''' urodził się 24 sierpnia...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Chimiak (1946-2010) – artysta plastyk, pedagog

STRONA W BUDOWIE

Życiorys

Jerzy Bartłomiej Chimiak urodził się 24 sierpnia 1946 roku w Krasnobrodzie k. Zamościa. Był synem Michała i Wandy z d. Zygmunt. Kiedy miał 3 miesiące, stracił ojca, który zginął w walkach przygranicznych. Wraz z matkę wyjechał do Zamościa, skąd w trzy lata później, w 1949 roku, przeprowadzili się na stałe do Szczecina.

Z powodu ponownego wyjścia za mąż matki i powiększenia się rodziny, przeżywał trudny okres buntu młodzieńczego. Od młodych lat interesował się sztuką, a zwłaszcza malarstwem. Marzył o studiach na tym kierunku. Mimo braku stosownego wykształcenia, udało mu się podjąć pracę dekoratora. W tym czasie dużo malował i rysował.

W 1963 roku poznał swoją przyszłą żonę Janinę, która poślubił w 1966 roku.

W roku 1968 wyjechał na wymarzone studia do Poznania. W latach 1968-1973 studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Swoją wiedzę i doświadczenie poszerzał w pracowniach znakomitych artystów pedagogów prof. prof. Zdzisława Kępińskiego i Mariana Szmańdy (malarstwo)oraz doc. doc. Zbigniewa Lutomskiego, Lucjana Mianowskiego i Tadeusza Jackowskiego (techniki grafiki warsztatowej). W 1973 roku pod kierunkiem prof. Mariana Szmańdy uzyskał dyplom ze specjalizacją malarstwo. Mimo bardzo intratnej propozycji pozostania na uczelni, ze względów rodzinnych powrócił do Szczecina.


Żonaty z Janiną z d. . Miał dwie córki Joanne i Bibiannę.

Zmarł 1 lipca 2010 roku w Szczecinie.