Jerzy Kędzierski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:04, 19 sie 2013 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „[[Kategoria:Hasła do wyjaśnienia” na „{{werif}}[[Kategoria:Hasła do wyjaśnienia”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Kędzierski - wicedyrektor Szczecińskiej Dyrekcji Odbudowy, zwolennik odbudowy przedwojennego gmachu Teatru Miejskiego

Inżynier J. Kędzierski znany jest m.in. jako orędownik odbudowy, nieco zniszczonego, ale nadającego się do renowacji obiektu Teatru Miejskiego. Chciał poddać go przy tym kilku przeróbkom. Zmienić miał się cały front gmachu co oznaczało m.in. wyburzenie charakterystycznych wieżyczek. W środku przewidziano nowocześnie skonstruowaną scenę, a na tyłach budynku posadowioną na tarasie kawiarnię z widokiem w kierunku rzeki. Cała ta przebudowa miała nie tylko unowocześnić ale jednocześnie powiększyć teatr, w którym mogło by w efekcie zasiąść prawie 1500 widzów. Tylu miejsc nie miała żadna ówczesna arena w Polsce.

Plany nie weszły w fazę realizacji chociaż rozpoczęły się prace zabezpieczające budynek przed dalszymi zniszczeniami (m.in. otoczono go parkanem). W maju odgruzowana była większa część gmachu. W gazetach znalazły się opisy prac wykonywanych wewnątrz ("aparat tlenowy wąskim językiem ognia odcina wiązania żelbetonowego, zniszczonego stropu”). Zapowiadano, że jeszcze w 1949 roku gmach będzie w stanie surowym, a ostateczne oddanie gmachu artystom nastąpi w 1950, a najpóźniej w 1951 roku.

Realizację pomysłu zablokowała postawa prezydenta Piotra Zaremby, który stanowczo sprzeciwiał się odbudowie gmachu.

BibliografiaIES64.png
Autor opracowania: Jan Skolimowski
200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego