Jerzy Kołacz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''Jerzy Kołacz''' '''(1938−2009)''' – artysta malarz, grafik, ilustrator Jerzy Kołacz urodził się 16 października 1938 roku w Czeladzi na Śląsku...”)
 
 
(Nie pokazano 15 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Jerzy Kołacz''' '''(1938−2009)''' – artysta malarz, grafik, ilustrator
'''Jerzy Kołacz''' '''(1938−2009)''' – artysta malarz, grafik, ilustrator


Jerzy Kołacz urodził się [[16 października]] [[1938]] roku w Czeladzi na Śląsku. Po wojnie wraz z rodziną przeniósł się do Szczecina. Studiował w gdańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1962 roku dyplomem w pracowni plakatu Wojciecha Tomaszewskiego i w pracowni malarstwa Wojciecha Fangora. Po studiach brał żywy udział w życiu szczecińskiego środowiska plastycznego: współtworzył miejscowy oddział Związku Artystów Plastyków, działał przy organizacji [[Festiwal Malarstwa Współczesnego|Festiwalu Malarstwa Współczesnego]], pracował jako redaktor graficzny w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym (1962−1974), projektował plakaty, a przede wszystkim malował i wystawiał swoje prace zarówno w Polsce (Szczecin, Gdańsk, Warszawa, Zielona Góra), jak i zagranicą (Szwecja, Dania, Holandia, Republika Federalna Niemiec, Węgry).
Jerzy Kołacz urodził się [[16 października]] [[1938]] roku w Czeladzi na Śląsku. Po wojnie wraz z rodziną przeniósł się do '''[[Szczecin|Szczecina]]'''. Studiował w gdańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1962 roku dyplomem w pracowni plakatu Wojciecha Tomaszewskiego i w pracowni malarstwa Wojciecha Fangora. Po studiach brał żywy udział w życiu szczecińskiego środowiska plastycznego: współtworzył miejscowy oddział Związku Artystów Plastyków, działał przy organizacji [[Festiwal Malarstwa Współczesnego|Festiwalu Malarstwa Współczesnego]], pracował jako redaktor graficzny w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym (1962−1974), projektował plakaty, a przede wszystkim malował i wystawiał swoje prace zarówno w Polsce ([[Szczecin]], Gdańsk, Warszawa, Zielona Góra), jak i za granicą (Szwecja, Dania, Holandia, Republika Federalna Niemiec, Węgry).


W 1978 roku wyemigrował do Szwecji, a następnie do Kanady. W Toronto, gdzie spędził trzydzieści lat życia, działał zarówno jako ilustrator, publikujący w czasopismach całego świata, jak i jako malarz. Po 1989 roku kilkakrotnie odwiedzał Polskę, w tym Szczecin (wystawa ”Filtry pamięci”, 2008, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie).
W 1978 roku wyemigrował do Szwecji, a następnie do Kanady. W Toronto, gdzie spędził trzydzieści lat życia, działał zarówno jako ilustrator, publikujący w czasopismach całego świata, jak i jako malarz. Po 1989 roku kilkakrotnie odwiedzał Polskę, w tym [[Szczecin]] (wystawa „Filtry pamięci”, 2008, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, [[Zamek Książąt Pomorskich]] w [[Szczecin|Szczecinie]]).


Od początku twórczość plastyczna J. Kołacza rozwijała się dwutorowo. W malarstwie zmierzał do abstrakcji, z czasem zupełnie pozbawionej aluzji figuratywnych, aluzyjnej, bogatej fakturalnie i niezwykle wyrafinowanej kolorystycznie. W plakacie, a potem ilustracji operujący malarsko ujętą figurą, ironiczny, niekiedy dosadny, zawsze dowcipny.
Od początku twórczość plastyczna artysty rozwijała się dwutorowo. W malarstwie zmierzał do abstrakcji, z czasem zupełnie pozbawionej aluzji figuratywnych, aluzyjnej, bogatej fakturalnie i niezwykle wyrafinowanej kolorystycznie. W plakacie, a potem ilustracji, operujący malarsko ujętą figurą, ironiczny, niekiedy dosadny, zawsze dowcipny.
Jego prace nagradzane były na VI i VII Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1972,1974), otrzymał też szereg nagród kanadyjskich, w tym złote medale Toronto Art. Directors' Club i Communication Arts Award. W uznaniu całokształtu swojej działalności twórczej został wybrany członkiem Królewskiej Kanadyjskiej Akademii Sztuki.


Zmarł [[22 marca]] [[2009]] w Meksyku. Pochowany jest w Toronto.
Jego prace nagradzane były zarówno w kraju, jak i za granicą. W uznaniu całokształtu swojej działalności twórczej został wybrany członkiem Królewskiej Kanadyjskiej Akademii Sztuki.
 
Zmarł [[22 marca]] [[2009]] w Meksyku. Pochowany jest w Toronto. Z inicjatywy szczecińskiego Stowarzyszenia „Czas Przestrzeń Tożsamość” w 2010 roku na [[Cmentarz Centralny|Cmentarzu Centralnym]] posadzono [[Drzewko Pamięci]], którym uhonorowano Jerzego Kołacza jako osobę zasłużoną dla [[Szczecin|Szczecina]].
<br/><br/>
<br/><br/>
== Indywidualne wystawy zagraniczne ==
== Indywidualne wystawy zagraniczne ==
Linia 35: Linia 36:
* '''2007''' – Kanada
* '''2007''' – Kanada
<br/><br/>
<br/><br/>
== Nagrody ==
* '''1972''' – nagroda na VI Festiwalu Malarstwa Współczesnego w [[Szczecin|Szczecinie]] 
* '''1974''' – nagroda na VII Festiwalu Malarstwa Współczesnego w [[Szczecin|Szczecinie]]
* złoty medal Toronto Art. Directors' Club
* złoty medal Communication Arts Award
<br/><br/>
== O Jerzym Kołaczu ==
== O Jerzym Kołaczu ==
* Andrzej Saj (kurator wystawy w 2008 roku): ''W malarstwie Jerzego Kołacza nie ma chłodnej kalkulacji, przeintelektualizowanych wrażeń (nawet mimowolnie przeżywanych), ale też nie jest to sztuka euforycznie ekspresyjna. Ta równowaga, która osiągnął w swej twórczości, jest tyleż zasługą świadomego wybierania i dobierania tematów (sprowokowanych aktualnymi doświadczeniami), co mimowolnego zdania się na pracę pamięci; na te inspiracje <wewnętrznego oka>, którym widzi się dalej, głębiej, dostrzega się to, co zwykle niepostrzegalne.” Zaś jego prace ilustratorskie tak oceniał przyjaciel i fotograf Bill Grigsby: „W końcu lat siedemdziesiątych Toronto kipiało entuzjazmem i możliwościami. Jerzy po prostu wkroczył w sam środek, a czyniąc to stał się kimś, kto wyznaczał kierunki sztuki ilustracji w Kanadzie. Dla dyrektorów artystycznych, autorów tekstów, projektantów […] Jerzy był autorem, na którego można było liczyć oczekując ilustracji z pomysłem. Był outsiderem, który opowiadał się za innym sposobem tworzenia. Bronił poglądu, że ilustracja wymaga koncepcji. Bronił także idei, że ilustracja stanowi działo sztuki i jako takie musi w pewnym stopniu przekraczać granice konwencji''.
* '''Andrzej Saj''' (kurator wystawy w 2008 roku): ''W malarstwie Jerzego Kołacza nie ma chłodnej kalkulacji, przeintelektualizowanych wrażeń (nawet mimowolnie przeżywanych), ale też nie jest to sztuka euforycznie ekspresyjna. Ta równowaga, która osiągnął w swej twórczości, jest tyleż zasługą świadomego wybierania i dobierania tematów (sprowokowanych aktualnymi doświadczeniami), co mimowolnego zdania się na pracę pamięci; na te inspiracje „wewnętrznego oka”, którym widzi się dalej, głębiej, dostrzega się to, co zwykle niepostrzegalne''.
 
* '''Bill Grigsby''' (fotograf): ''W końcu lat siedemdziesiątych Toronto kipiało entuzjazmem i możliwościami. Jerzy po prostu wkroczył w sam środek, a czyniąc to stał się kimś, kto wyznaczał kierunki sztuki ilustracji w Kanadzie. Dla dyrektorów artystycznych, autorów tekstów, projektantów […] Jerzy był autorem, na którego można było liczyć oczekując ilustracji z pomysłem. Był outsiderem, który opowiadał się za innym sposobem tworzenia. Bronił poglądu, że ilustracja wymaga koncepcji. Bronił także idei, że ilustracja stanowi działo sztuki i jako takie musi w pewnym stopniu przekraczać granice konwencji''.
 
 
{{Autor|[[User:Maria Łopuch|Maria Łopuch]]}}
 
{{DEFAULTSORT: Kołacz, Jerzy}}
 
[[Kategoria:Ludzie kultury]]
[[Kategoria:Malarze]]
[[Kategoria:Graficy]]
[[Kategoria:Drzewka pamięci]]

Aktualna wersja na dzień 21:50, 22 cze 2016

Jerzy Kołacz (1938−2009) – artysta malarz, grafik, ilustrator

Jerzy Kołacz urodził się 16 października 1938 roku w Czeladzi na Śląsku. Po wojnie wraz z rodziną przeniósł się do Szczecina. Studiował w gdańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1962 roku dyplomem w pracowni plakatu Wojciecha Tomaszewskiego i w pracowni malarstwa Wojciecha Fangora. Po studiach brał żywy udział w życiu szczecińskiego środowiska plastycznego: współtworzył miejscowy oddział Związku Artystów Plastyków, działał przy organizacji Festiwalu Malarstwa Współczesnego, pracował jako redaktor graficzny w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym (1962−1974), projektował plakaty, a przede wszystkim malował i wystawiał swoje prace zarówno w Polsce (Szczecin, Gdańsk, Warszawa, Zielona Góra), jak i za granicą (Szwecja, Dania, Holandia, Republika Federalna Niemiec, Węgry).

W 1978 roku wyemigrował do Szwecji, a następnie do Kanady. W Toronto, gdzie spędził trzydzieści lat życia, działał zarówno jako ilustrator, publikujący w czasopismach całego świata, jak i jako malarz. Po 1989 roku kilkakrotnie odwiedzał Polskę, w tym Szczecin (wystawa „Filtry pamięci”, 2008, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie).

Od początku twórczość plastyczna artysty rozwijała się dwutorowo. W malarstwie zmierzał do abstrakcji, z czasem zupełnie pozbawionej aluzji figuratywnych, aluzyjnej, bogatej fakturalnie i niezwykle wyrafinowanej kolorystycznie. W plakacie, a potem ilustracji, operujący malarsko ujętą figurą, ironiczny, niekiedy dosadny, zawsze dowcipny.

Jego prace nagradzane były zarówno w kraju, jak i za granicą. W uznaniu całokształtu swojej działalności twórczej został wybrany członkiem Królewskiej Kanadyjskiej Akademii Sztuki.

Zmarł 22 marca 2009 w Meksyku. Pochowany jest w Toronto. Z inicjatywy szczecińskiego Stowarzyszenia „Czas Przestrzeń Tożsamość” w 2010 roku na Cmentarzu Centralnym posadzono Drzewko Pamięci, którym uhonorowano Jerzego Kołacza jako osobę zasłużoną dla Szczecina.

Indywidualne wystawy zagraniczne

 • 1967 – Szwecja
 • 1969 – Szwecja
 • 1975 – Szwecja
 • 1976 – Szwecja
 • 1978 – Szwecja
 • 1980 – Szwecja
 • 1980 – Kanada
 • 1982 – Polish Institute of Art, Nowy York
 • 1984 – Kanada
 • 1986 – Szwecja
 • 1986 – Kanada
 • 1987 – Kanada
 • 1988 – Kanada
 • 1990 – Szwecja
 • 1990 – Gallery Exhibit, Berlin Zachodni
 • 1991 – Kanada
 • 1992 – Kanada
 • 1996 – Gallery 7, Bombaj
 • 1998 – Kanada
 • 2000 – Kanada
 • 2004 – Kanada
 • 2005 – Artbank Gallery, Londyn
 • 2007 – KanadaNagrody

 • 1972 – nagroda na VI Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie
 • 1974 – nagroda na VII Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie
 • złoty medal Toronto Art. Directors' Club
 • złoty medal Communication Arts AwardO Jerzym Kołaczu

 • Andrzej Saj (kurator wystawy w 2008 roku): W malarstwie Jerzego Kołacza nie ma chłodnej kalkulacji, przeintelektualizowanych wrażeń (nawet mimowolnie przeżywanych), ale też nie jest to sztuka euforycznie ekspresyjna. Ta równowaga, która osiągnął w swej twórczości, jest tyleż zasługą świadomego wybierania i dobierania tematów (sprowokowanych aktualnymi doświadczeniami), co mimowolnego zdania się na pracę pamięci; na te inspiracje „wewnętrznego oka”, którym widzi się dalej, głębiej, dostrzega się to, co zwykle niepostrzegalne.
 • Bill Grigsby (fotograf): W końcu lat siedemdziesiątych Toronto kipiało entuzjazmem i możliwościami. Jerzy po prostu wkroczył w sam środek, a czyniąc to stał się kimś, kto wyznaczał kierunki sztuki ilustracji w Kanadzie. Dla dyrektorów artystycznych, autorów tekstów, projektantów […] Jerzy był autorem, na którego można było liczyć oczekując ilustracji z pomysłem. Był outsiderem, który opowiadał się za innym sposobem tworzenia. Bronił poglądu, że ilustracja wymaga koncepcji. Bronił także idei, że ilustracja stanowi działo sztuki i jako takie musi w pewnym stopniu przekraczać granice konwencji.
IES64.png
Autor opracowania: Maria Łopuch