Jodocus Neumarck

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Jodocus Neumarck
protonotariusz, prowizor w Szczecinie
Data urodzenia 6 listopada 1589
Miejsce urodzenia Gdańsk
Data śmierci 2 lipca 1641
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku kościół Mariacki w Szczecinie
Narodowość niemiecka

Jodocus Neumarck (1589-1641) – protonotariusz, prowizor kościoła Mariackiego i Pedagogium w Szczecinie.

Życiorys

Jodocus Neumarck urodził się 6 listopada 1589 roku w Gdańsku. Uczył się w szkole miejskiej, później przez trzy lata w gimnazjum. Następnie wyjechał z rodzinnego miasta i studiował prawo najpierw w Wittenberdze, potem w Giessen i ostatecznie w Heidelbergu. Po ukończeniu studiów skorzystał z okazji i udał się do Spiry, gdzie przy Sądzie Kameralnym Rzeszy zdobywał doświadczenie prawnicze. Na krótko powrócił do Gdańska i postanowił spełnić życzenie zmarłego ojca i zamieszkać w Szczecinie. W 1619 roku został powołany przez księcia Franciszka na stanowisko referendarza. Dostał także obietnicę, że jeżeli zwolni się miejsce, to otrzyma posadę protonotariusza. W 1628 roku został protonotariuszem, urzędnikiem podatkowym oraz prowizorem kościoła Mariackiego i Pedagogium.

W 1614 roku ożenił się z Euphrosyną, córką kanonika kamieńskiego, protonotariusza i prowizora Antoniusa Petersdorfa. Urodziło im się czworo dzieci.

Zmarł wycieńczony chorobą 2 lipca 1641 roku, pochowany 7 lipca w kościele Mariackim w Szczecinie.

Bibliografia

  • Groß, Christian. Davidicum Orandi Articicium Die schöne Betekunst Davids […] bey […] Leichbegengnüß Des [...] Herrn Jodoci Neumarcken [...]. Alten Stettin: Götzken, 1641.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska