Kapelusze (teatr): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 8: Linia 8:
 
* '''maluje i technicznie przyrządza:'''  [[Ryszard Reichert]]
 
* '''maluje i technicznie przyrządza:'''  [[Ryszard Reichert]]
 
* '''przygrywają:'''  [[Tadeusz Klimowski]] (fortepian), Andrzej Mazurkiewicz (trąbka)
 
* '''przygrywają:'''  [[Tadeusz Klimowski]] (fortepian), Andrzej Mazurkiewicz (trąbka)
* '''brygada techniczna:''' - Robert Sieradzki
+
* '''brygada techniczna:''' Robert Sieradzki
 
* '''a nad wszystkim czuwa:'''  FUNIA
 
* '''a nad wszystkim czuwa:'''  FUNIA
 
* '''premiera:''' - maj 1959  
 
* '''premiera:''' - maj 1959  

Wersja z 10:11, 18 lip 2015

Okładka piątego programu STS „Skrzat” Kapelusze z maja 1959

Kapelusze - piąty program Studenckiego Teatrzyku Satyrycznego „Skrzat” w Szczecinie z maja 1959 roku.

Informacje o programie • Program (część I)
  • Prolog (J. Tuwim)
  • Studnia (T. Dzieduszycki)
  • Buda jarmarczna (A. Błok)
  • Banalna historia (J. Tuwim)
  • Alarm (I.K. Szmidt)
  • Baloniki (I.K. Szmidt)
  • Niezmartwychwstani (I.K. Szmidt)
  • Zabawa z globusem (M. Rajski)
  • Błazen Friko (J. Prutkowski)
  • Zwierzęta hr. Cagliostro (A. Bursa)
  • Żakeria (A. Bursa)
  • U Serafina (T. Śliwiak)Zdjęcia ze spektakluNagrody

 • 1959 – nagroda rektora PWSM z Katowic za program Kapelusze na I Ogólnopolskim Festiwalu Kulturalnym Studentów w Krakowie (maj)Afisz (maj 1959)

Z prasy

 • Nikt nie liczył się z jakimkolwiek sukcesem Studenckiego Teatrzyku „Skrzat”. Zespół ten wyjechał do Krakowa z premierą nowego programu zatytułowanego Kapelusze. Jednak już pierwszy spektakl w sali Teatru ZZK zdobył uznanie publiczności i mile zaskoczone twarze dziennikarzy, którzy po premierze wpadli za kulisy, podniosły nasz zespół na tzw. „duchu”. Reszty dokonała opinia obecnego na spektaklu członka Jury Festiwalu, p. Kazimierza Rudzkiego, który, jak głosiła nieoficjalna fama, nie wyrażał sie do końca festiwaluinaczej jak dobrze. Drugi spektakl, który odbył się w bardzo złych warunkach technicznych sali teatralnej ZPAP-u wypadł znacznie lepiej, a trzeci w dniu Święta Hutnika w Domu Kultury w Nowej Hucie przejdzie zapewne do historii Teatrzyku. Szczelnie wypełniona publicznością sala czuła się tak doskonale, że gdy jeden z członków zespołu, niechcący razem z boczną ścianą sceny wypadł na korytarz i powstał nieopisany hałas, publiczność przyjęła to za świetny numer i pomyślała, że własnie w ten sposób „podły ptak znosi swoje jajka”. Wszystkie spektakle „Skrzata” odbywały się mimo bardzo drogich biletów (od 18 do 21 zł) przy szczelnie wypełnionych salach. W dniu „Sądu Ostatecznego” „Skrzat” uzyskał nagrodę Rektora PWSM w Katowicach pod postacią biblioteki, pozostawiając w pobitym polu nawet renomowany kabaret gdański „To Tu”, warszawskie „Hybrydy”, wrocławski „Kalambur”, łódzki „Hurmaczek” oraz warszawski kabaret „Wielokrążek”. Jak na pierwszy ogólnopolski debiut zespół Studenckiego Teatrzyku „Skrzat” wypadł bardzo dobrze. Aha! Kto przypadkiem będzie ogladał Kronikę Filmową z dni Festiwalu, ujrzy na czele pochodu dwóch hoplitów i zakutego w kajdany mnicha prowadzonego na grubym łańcuchu przez współczesnego opryszka, niech wie, że to „Skrzat” w ten sposób zaprezentował swoją fantazję w pochodzie żaków krakowskich w ich dorocznym święcie Juwenalii. („Skrzat” w Krakowie, „Biuletyn” 1959 nr 5)
 • Dużym powodzeniem cieszy się w szczecińskim Teatrzyku Studenckim „Skrzat” ostatni program pt. KAPELUSZE, który uznany został za jeden z najlepszych, zaprezentowanych na krakowskich JUWENALIACH przez czołowe środowiska akademickie kraju (Warszawa, Kraków Gdańsk!). Młodzież szczecińska, jak zgodnie stwierdzają sprawozdawcy, dała spektakl oryginalny z jednego przede wszystkim powodu: to nie był szczególnie trafny lub dowcipny przyczynek do opinii, jaką młodzi wydają na temat czasów współczesnych. Ambicje są dużo szersze. „Kapelusze” - to śmiała próba przewartościowania praw moralnych, obowiązujących od czasów Kaina i Abla, to protest młodych przeciwko moralności egoizmu. „Skrzat” celowo popada w utopię: szkicuje moralne perspektywy rozwoju człowieka, gdyby w pewnych momentach historii człowiek zachował się inaczej, niż się zachował. (Udały się „Kapelusze” szczecińskim studentom, „Kurier Szczeciński” 1959 nr 141)Inne programy „Skrzata”ŻródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz