Karl Höpfner

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:56, 13 lis 2020 autorstwa Drukarka (dyskusja | edycje) (→‎Życiorys)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karl Höpfner
drukarz
Lata działalności 1710-1739
Narodowość niemiecka


Karl Höpfner (Höpffner,, Höpfnerus, Höpfner Carl) - drukarz. Działał w Greifswaldzie w latach 1710-1739. Od 1731 r. jako drukarz uniwersytecki.

Życiorys

Daty życia nie są znane. Karl Höpfner pochodził z rodziny szczecińskich drukarzy. Był synem typografa Samuela Höpfnera i wnukiem Michaela Höpfnera. W 1710 roku przejął oficynę w Greifswaldzie od swego szwagra Hermanna Gottfrieda Effenbarta (I). Ten szczeciński drukarz nabył ją w 1708 roku od tutejszego typografa J. H. Adolphiego.

W 1730 roku zmarł drukarz uniwersytecki Daniel Benjamin Starcke, nie pozostawiając następców. Starania o przejęcie jego zakładu poczynił Höpfner. 30 stycznia 1731 roku otrzymał koncesję na prowadzenie owej drukarni oraz przywileje - opiekę uniwersytetu, mieszkanie i przydział drewna na opał.

W 1735 roku profesor Albert Georg Schwartz złożył skargę na niezadawalające i zbyt drogie usługi Höpfnera. 18 sierpnia 1738 roku pojawiła się zapowiedź o rozwiązaniu kontraktu z drukarzem. Władze uniwersyteckie rozpoczęły poszukiwania innego drukarza uniwersyteckiego, m. in. w Jenie. Chęć objęcia posady w Greifswaldzie zgłosił typograf z Berlina Samuel Gottlieb Preuss. Höpfner, który miał syna wyuczonego na drukarza, próbował negocjować z władzami uniwersytetu by nie stracić zakładu i móc prowadzić go dalej przy udziale syna. W grudniu 1738 roku udało im się uzyskać od uniwersytetu 50 talarów na działalność, a w roku kolejnym ponowić prośbę w sprawie zatrudnienia syna. Zabiegi te nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Władze uniwersyteckie formalnie wypowiedziały umowę z Höpfnerem. Pomimo wcześniejszych nieporozumień wystawiły drukarzowi pozytywne zaświadczenie o pracy. Po opuszczeniu Greifswaldu losy obu Höpfnerów nie są znane.

W 1733 roku Karl Höpfner pracował także w Schlichtingsheim. Prawdopodobnie jedynie chwilowo był administratorem drukarni po tamtejszym zmarłym typografie.

W adresach wydawniczych drukowanych przez siebie książek używał formuły Charactere Hoepfneriano, Prelo Hoepfneriano, Typis Höpfnerianis.

Bibliografia

  • Gottlieb Mohnike. Die Geschichte der Buchdruckerkunst in Pommern. Stettin, 1840. s. 28, 58-60.
  • Höpfner Karl W: CERL [online]. [Przeglądany 2 września 2016].
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko