Karl Kossmaly

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Karl Kossmaly
kompozytor, dyrygent, pisarz muzyczny
Data urodzenia 27 lipca 1812
Miejsce urodzenia Wrocław
Data śmierci 1 grudnia 1893
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka

Karl Kossmaly (także Carl Kossmaly) (1812-1893) – kompozytor, dyrygent, od 1846 roku działający w Szczecinie; ceniony pisarz muzyczny.

Życiorys

Urodził sie 27 lipca 1812 roku we Wrocławiu. Kształcił się muzycznie w Berlinie w latach 18281830 u Ludwiga Bergera, Bernharda Kleina i Carla Friedricha Zeltera. Karierę muzyczną zaczął jako dyrygent chóralny i kapelmistrz orkiestry teatralnej w Wiesbaden, gdzie napisał muzykę do sztuki "Das Irrenhaus von Dijon". Szybko przeniósł się jednak do Moguncji, stamtąd do Amsterdamu, Bremy i Detmold. Od sezonu 1834 został przydzielony do pomocy dworskiego kapelmistrza Ganza jako dyrektor muzyczny. Po odejściu z teatru dworskiego w Detmold tamtejszego dyrektora muzycznego, Johanna Baptista Hagena, został jego następcą.

Sechs geistliche Gesänge : für vierstimmigen gemischten Chor : Op. 12. Breslau, post 1873.

W 1846 roku osiadł w Szczecinie. Oprócz koncertów kameralnych prowadził zwykle od 6 do 10 koncertów symfonicznych rocznie, które odbywały się od października do marca. Sporadycznie prowadził próby i koncerty chóru męskiego. Koncerty przez niego prowadzone zyskiwały coraz liczniejszą publiczność, mimo dość dyletanckich wykonawców. Kossmaly zauważył to i postanowił zebrać orkiestrę muzyków amatorów, kierować nią i podnosić poziom wykonawców. Założył także Towarzystwo Śpiewacze w Szczecinie. Jako kompozytor tworzył dzieła chóralne oraz pieśni, ale też symfoniczne, kameralne i koncertowe. Wykonywano je na licznych koncertach. W 1877 roku na gościnnym koncercie w Szczecinie skrzypaczka Marianne Stresow (1856–1918), późniejsza żona polsko-niemiecko-czeskiego kompozytora Philippa Scharwenki, grała utwory Augusta Wilhelmiego, Henryka Wieniawskiego, Philippa Scharwenki i właśnie Karla Kossmaly’ego.

Oprócz działalności czysto muzycznej (pedagogicznej, kompozytorskiej, społeczno-muzycznej) stał się znany jednak głównie dzięki swoim artykułom krytycznym i pisarstwu muzycznemu (pisał m.in. artykuły do "Neue Zeitschrift für Musik" Roberta Schumanna).

Był przyjacielem Schumanna, z którym korespondował. W roku 1844 napisał recenzję utworów fortepianowych Schumanna ("Über Robert Schumann’s Clavierkompositionen"). Wspólnie z literatem Karlem Heinrichem Herzelem był autorem wydanego w latach 18461847 we Wrocławiu słownika muzyków i instytucji muzycznych na Śląsku. W latach 1846–1849 był kapelmistrzem szczecińskiej orkiestry Teatru Miejskiego, prowadził również koncerty plenerowe i udzielał lekcji muzyki.

Bibliografia

  • Kompozytorzy szczecińscy. Red. Eugeniusz Kus, Mikołaj Szczęsny i Edward Włodarczyk. T. 1. Szczecin 2003, s. 141-142.
  • Eckhard Wend. Stettiner Lebensbilder. Köln – Weimar – Wien, 2004, s. 287-288.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Wojciech Kral