Karnice

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 18:35, 17 sty 2015 autorstwa Schulz (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karnice
Karnice
Nazwa niemiecka Karnitz
Powiat gryficki
Gmina Karnice
[ Strona internetowa miejscowości.]
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Karnice – wieś gminna w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim. Siedziba gminy Karnice. W latach 1946–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Geografia

Położenie

Wieś Karnice położona jest przy drodze lokalnej z Gryfic do Rewala

Klimat

Obiekty fizjograficzne

Przyroda

Historia

Wieś, której nazwę językoznawcy wywodzą od słowiańskiego wyrazu „karcz” oznaczającego pniak, resztkę pniaka z korzeniami, należy do miejscowości o starej metryce i prawdopodobnym słowiańskim rodowodzie. Badania archeologiczne przeprowadzone przez Johanna Malotkiego w 1935 roku potwierdziły istnienie na tym terenie osadnictwa w okresie brązu. Prawdopodobnie można identyfikować dzisiejsze Karnice z miejscowością Karcene wymienioną w dokumencie założycielskim klasztoru w Białobokach z roku 1180 [1]. Książę Kazimierz I nadał wówczas zakonnikom z klasztoru Św. Trójcy w Lund 11 miejscowości położonych w dorzeczu Regi. Część badaczy skłania się do wniosku, że jest to pierwsza udokumentowana wzmianka o Karnicach.

Przypisy

  1. PUB I, cz. 1., dokument nr 84 (b. daty dziennej) z 1180, s. 58 i n., (dokument nosi fałszywą datę roczną „1170”).


Bibliografia

Linki zewnętrzne

Zobacz też