Katastrofa kolejowa na Moście Kolejowym (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 15:59, 22 mar 2018 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa kolejowa na Moście Kolejowym
Katastrofa kolejowa na Moście Kolejowym
Miejsce Szczecin, Most Kolejowy
Rodzaj katastrofy katastrofa kolejowa na skutek upadku do Odry Zachodniej
Data 21 kwietnia 1947, godzina ok. 17.35
Ofiary brak ofiar

Katastrofa kolejowa na Moście Kolejowym – zdarzenie z udziałem pociągu towarowego nr 155 mające miejsce 21 kwietnia 1947 roku na zniszczonym moście kolejowym w Szczecinie.

Przebieg katastrofy

Około godziny 17.30 do dworca Szczecin Główny zbliżał się pociąg towarowy nr 155 jadący od strony Gumieniec. Skład pociągu stanowiła lokomotywa, 29 lub 30 (w zależności od źródła) węglarek (kolejowe wagony towarowe) oraz jeden wagon osobowy z 20 pasażerami. Zbliżając się do semafora wjazdowego na dworzec Szczecin Główny maszynista pociągu rozpoczął hamowanie, które nie przyniosło zamierzonego efektu. Pomimo uruchomienia hamulców oraz kontrapary (para wpuszczona z odwrotnej strony tłoka dla zahamowania jego ruchu) pociąg z prędkością około 30 km na godzinę wjechał na stację. Pasażerowie widząc zbliżające się niebezpieczeństwo opuścili wagon, wyskakując z niego w trakcie jazdy. Po minięciu stacji cały skład wjechał na ślepy tor zakończony prymitywnym zabezpieczeniem tuż przed zerwanym mostem kolejowym. W ostatniej chwili z pociągu wyskoczyli także maszynista, jego pomocnik oraz kierownik składu. Chwilę później lokomotywa rozbiła zabezpieczenie kończące tor i z impetem uderzyła w rzekę, która w tym miejscu miała około 9-10 metrów głębokości. Razem z lokomotywą do Odry Zachodniej wpadło 15 (ewentualnie 16) wagonów – jeden osobowy, trzy węglarki próżne oraz 11 węglarek z ładunkiem węgla, który według informacji zawartych w ówczesnej prasie ważył ponad 100 ton.[1] Informacja o zaistniałej katastrofie rozeszła się wśród mieszkańców szczególnie szybko i z różnych stron miasta kierowali się oni nad brzeg rzeki, aby obejrzeć rozmiar zniszczeń.

Przyczyny katastrofy

Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn katastrofy prowadziła Prokuratura Wojskowa DOKP w Szczecinie przy współudziale funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej oraz Specjalnej Komisji Technicznej działającej z ramienia DOKP Szczecin.

Z zeznań złożonych przez maszynistę Kistowskiego Szczepana wynikało, że w pociągu zawiodły hamulce i dlatego nie był on w stanie zatrzymać tak ciężkiego składu. Ograniczony dostęp do leżącego na dnie Odry parowozu nie pozwolił jednoznacznie potwierdzić wersji maszynisty.

Pomimo tego prokurator wojskowy wydał nakaz zatrzymania 8 osób. W jego ocenie winę za zaistniałą katastrofę ponosili „dyżurny ruchu i rewidenci stacji kolejowej Szczecin Gumieńce, maszynista pociągu nr 155 i kierownik pociągu [Kubisz Czesław], którzy przyjmując pociąg nie zachowali środków ostrożności jakim jest kontrola hamulców, co jednak winni oni przewidzieć z uwagi na to, że spadek w kierunku Szczecina wynosi 20 stopni”.[2] Jako winnego wskazano również zawiadowcę drogowego, który wykonał prymitywne zabezpieczenie na ślepym torze, tuż przed zerwanym mostem.

Przypisy

  1. (f). 10 wagonów spada z mostu do rzeki. "Kurier Szczeciński". 1947, nr 108, s. 3.
  2. AIPN Sz 008/357 t. 2. Sprawozdania sytuacyjne Służby Śledczej i Kryminalnej Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej za okres od lutego 1947 r. do lutego 1948 r., k. 116.

Bibliografia

  • AIPN Sz 008/352 t. 2. Sprawozdania i meldunki Referatu Śledczego Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej oraz Komendantów Powiatowych Milicji Obywatelskiej za okres od marca 1947 r. do sierpnia 1947 r. Meldunek z 25 kwietnia 1947 r. dot. katastrofy kolejowej na Dworcu Głównym. Karta nr 115.
  • AIPN Sz 008/357 t. 2. Sprawozdania sytuacyjne Służby Śledczej i Kryminalnej Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej za okres od lutego 1947 r. do lutego 1948 r. Karta nr 116.
  • (f). 10 wagonów spada z mostu do rzeki. "Kurier Szczeciński". 1947, nr 108 (482), s. 3.
  • Katastrofa kolejowa w Szczecinie. "Kurier Szczeciński". 1947, nr 107 (481), s. 2.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Łukasz Skubisz