Kijewo

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kijewo
Kijewo
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Typ Osiedle administracyjne
Dzielnica Prawobrzeże
Populacja 3124
Położenie na planie Szczecina
Szczecin Kijewo 2010-05.png

Szablon:Zwiki2 Kijewo (niem. Rosengarten) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, położone w rejonie Prawobrzeża przy skrzyżowaniu autostrady z Berlina z drogami krajowymi nr 3 (kierunek Świnoujście) i nr 10 (kierunek Stargard Szczeciński). W granice Kijewa wchodzi także część Parku Leśnego Dąbie.

Historia

Założone na mocy kontraktu z miastem Dąbie 29.12.1752r.

Kijewo wchodziło do 1937 r. w skład powiatu Randow, następnie (do 1939) jako dzielnica miasta Dąbie, dzielnica Wielkiego Szczecina (podczas II wojny światowej), od 1945 wieś w powiecie gryfińskim. W 1948 ponownie w granicach Szczecina. Nazwa osiedla pochodzi od pruskiego generała kawalerii von Kyowa. Do lat 60. lub 70. XX wieku czynna była linia kolejowa ze Szczecina-Dąbia przez w:Stare Czarnowo do wsi Sobieradz.

Na terytorium Kijewa znaleziono dwa toporki z epoki neolitu (8800-2200 p.n.e.) W epoce brązu(2200-700 p.n.e.) funkcjonowała tu osada i cmentarzysko ciałopalne, z którego wydobyto dwa naczynia gliniane. Z okresu średniowiecza wydobyto osełka datowanego na XII w.

Graniczy od północy z Klęskowem, z Płonią od zachodu, od południa z Wielgowem, i od wschodu z Dąbiem.

Kiedyś do wsi należało Dunikowo-osiedle przemysłowe- oraz Kijewko.

Właściciele Kijewa

W 1852 Kijewo uległo parcelacji na:

 • Nową Kolonie (nm. Neue Kolonie) od Sowiej do Kurzej
 • Starą Kolonie (nm. Rosenburg) Zwierzyniecka, Niedźwiedzia

Ludność

 • 1885 – 344 osoby
 • 1925 – 1263 osoby
 • 1935 – 1673 osoby
 • 2003 – 2735 osób
 • 2010 – 3124 osób

Komunikacja

Komunikację z innymi osiedlami Prawobrzeża zapewniają linie autobusowe nr: 54, 73, 79, 84, G.

Fauna i Flora

Przez osiedle przepływa rzeczka Niedźwiedzianka, dopływ Płoni tworząca Jeleni Staw, mająca swoje źródło w Puszczy Bukowej oraz rzeczka Trawna (dopływ Niedźwiedzianki) W Kijewie znajduje się:

Samorząd mieszkańców

Rada Osiedla Kijewo liczy 15 członków. W wyborach do Rady Osiedla Kijewo 20 maja 2007 roku nie odbyło się głosowanie na kandydatów z powodu ich zbyt małej liczby, mimo że przedłużono zgłaszanie o 3 dni. Na podstawie ordynacji wyborczej za wybranych członków rady osiedla miejska komisja wyborcza uznała 15 zarejestrowanych kandydatów[1]na podstawie (§22 ust.3) [2]. W wyborach do rady osiedla 13 kwietnia 2003 udział wzięło 262 głosujących, co stanowiło frekwencję 12,11%[3].

Samorząd osiedla Kijewo utworzono w 2003 roku wskutek podziału ówczesnego osiedla Majowe-Kijewo na osiedle Majowe oraz Kijewo[4].

Dzielnice Kijewa

Kijewo można podzielić na 4 rejony:

 • Stare Kijewo,
 • Bloki,
 • Nowe Kijewo,
 • przemysłową.

Stare Kijewo obejmuje od ulicy Zwierzynieckiej na wschód do ulicy Kurzej. Nowe Kijewo obejmuje od ulicy Zwierzynieckiej na zachód do ulicy Sowiej. Bloki obejmują ulice od Niedźwiedziej na północ do Tarpanowej. Dzielnica przemysłowa obejmuje ulice Kalenicką i Olszynki Grochowskiej.

Kościół pw. św. Jadwigi Królowej

Świątynia mieści się przy ul. Orlej 12 i należy do parafii pod tym samym wezwaniem. Projektantem kościoła był inż. Marian Rozwarski. Budynek ma kształt litery "L", przy czym dłuższe ramię stanowi hala kościoła, a w krótszym mieści się mieszkanie proboszcza i biuro parafialne. Budynek wykonany jest z nieotynkowanej cegły i przykryty dwuspadowym, blaszanym dachem. Kościół posiada niewielką wieżę z dobrze widocznym dzwonem. Świątynia została poświęcona 21.12.1997.

Pomnik poległym w I Wojnie Światowej

W latach 20. XX wieku w parku przy ul. Zajęczej 5 postawiono pomnik poświęcony poległym w I Wojnie Światowej mieszkańcom Kijewa. Pomnik zbudowany był z kamieni polnych tworzących kopiec, z centralnie umieszczoną tablicą z nazwiskami poległych mieszkańców Kijewa. Do naszych czasów zachowały się jedynie kamienne stopnie prowadzące do pomnika.

Cmentarz przy ul.Sowiej

Na początku XX wieku założono cmentarz z kaplicą, pomiędzy ulicami Pawią a Sowią. Powierzchnia cmentarza wynosiła 0,73 ha. Ostatnie pochówki miały miejsce w latach 30. XX wieku. Po wojnie większość nagrobków usunięto oraz rozebrano kaplicę cmentarną. Do naszych zachowała się cześć alei brzozowej główny ciąg komunikacyjny cmentarza, betonowe schody kaplicy oraz 3 pomniki nagrobkowe. Do 2008 schody oraz nagrobki leżały zniszczone i zaniedbane, były dostępne dla każdego później je zabrano.

Restauracje w Kijewie

Cafe Landhaus – ul. Lisia 15 Właścicielem lokalu był Albert Hacbart. Po wojnie w miejscu kawiarni, zbudowano nowy budynek mieszkalny.

Gasthof Rosengarten – ul. Zwierzyniecka 31 Restauracja i kręgielnia. Właścicielem był Wilhelm Lutze. Pozostałością restauracji jest pompa. Obecnie mieści się w tym miejscu komis samochodowy.

Gesellschaftshaus Rosengarten – ul. Zwierzyniecka 10 Właścicielami byli:

 • Hermann Minge (1905)
 • Ernst Schlaak
 • Hermann Schulz
 • Hermann Minge(1939)

Szkoła w Kijewie

Szkoła w Kijewie znajdowała się przy ul. Niedźwiedziej 14 powstała na początku XX. W latach 30. z powodu wzrastającej liczby dzieci do starego budynku dobudowano nowe trójkondygnacyjne skrzydło. Obecnie budynek nie istnieje. W miejscu szkoły znajduje się przystanek autobusowy oraz teren przy nowobudowanym bloku mieszkalnym.

Leśniczówka

Na wschodnim odcinku ul. Zwierzynieckiej 16 znajdowała się leśniczówka w Kijewie. Obecnie budynek nie istnieje a mieści się tam teraz wjazd na autostradę.

Rodzinny Dom Dziecka

Dom dziecka znajdował się na końcu ul. Zajęczej 5 przy drodze do Dunikowa. Został wybudowany na początku XX wieku. Właścicielem był F.Kostner. Po wojnie rozebrany.

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne